fbpx
Сьогодні
18:59 21 Кві 2024

Турецькі науковці виявили здатність мікропластику проникати в клітини мозку: чи впливає це на появу деяких захворювань

Турецькими вченими, було проведено дослідження, в результаті якого було виявлено здатність мікропластику проникати в клітини мозку. Науковці продовжують з'ясовувати, чи впливає мікропластик на появу таких захворювань як хвороба Альцгеймера, інсульт та інші.

Про це розповів учасник дослідження, доцент медичного факультету університету Газі Емрах Чельтікчі, пише Рубрика із посиланням на TRT Haber.

"У мозку є гематоенцефалічний бар'єр. Не все з крові потрапляє в мозок. Наприклад, в печінці немає бар'єру між судинами і печінкою, а в головному мозку є. Існує навіть фільтрація при передачі крові в мозок. Тому що коли клітини мозку безпосередньо контактують з кров'ю, тобто навіть здорова кров потрапляє в мозок, вона його пошкоджує. Тому ми хотіли перевірити, чи проникає мікропластик у мозок і чи перешкоджає цьому гематоенцефалічний бар'єр", – пояснив учений.

Разом з іншим науковцем, доцентом факультету рибного господарства університету Чукурови Седатом Гюндогду, вчені дослідили МРТ-зображення пухлин мозку 4 стадії, які зазвичай пошкоджують і руйнують гематоенцефалічний бар'єр.

"На МРТ ми ідентифікували ділянку пухлини, де гематоенцефалічний бар'єр порушено, та ділянки, де він не пошкоджений. Під час операції ми взяли проби з ділянок мозку пацієнта, де гематоенцефалічний бар'єр був пошкоджений, й де не був пошкоджений, і перевірили, чи є в них мікропластик. У результаті обстеження ми встановили, що мікропластик є скрізь – у пошкоджених і непошкоджених клітинах мозку", – розповів Емрах Чельтікчі.

Наразі дослідження тривають, зокрема, з метою встановлення, чи впливає мікропластик на появу таких хвороб як:

  • деменція,
  • розсіяний склероз,
  • хвороба Альцгеймера,
  • крововиливи в мозок,
  • інсульт.

Дослідженням турецьких вчених зацікавилися за кордоном, зокрема в США та Канаді.

Нагадаємо, активісти Greenpeace виявили в одному зразку з Саргасового моря майже 1300 фрагментів мікропластику.

Також повідомлялось, що італійські науковці вперше виявили мікрочастинки пластику за межами травної системи — їх знайшли у людській плаценті.

А також вчені виявили мікропластик в артеріях людей, які мають атеросклероз, і пов'язали це з ризиками для пацієнтів.

Окрім того, команда вчених виявила на дні Середземного моря неподалік від Італії найвищі показники рівня мікропластику, які будь-коли фіксувалися на морському дні.

А також, як показали нові дослідження, його виявили ще й у хмарах на вершинах двох японських гір.

Зазначимо, що за даними Державного об'єднання наукових і прикладних досліджень Австралії (CISRO), на дні Світового океану може бути більше 14 мільйонів метричних тонн мікропластика. Ще частина – на поверхні.

Рубрика:
Здоров'я Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: