Екорішення: у Бучі започаткували роздільне збирання сміття
Бучанська міська громада запровадила роздільне збирання відходів упаковки з використанням європейських принципів розширеної відповідальності виробника.
Про це пише Рубрика.з посиланням на Бучанську міську громаду.
У чому проблема?
Галузь сортування та переробки сміття в Україні завжди була сферою, яка потребує значних доопрацювань, як на рівні влади, так і на особистому рівні кожного українця.
На жаль, на практиці закон про обов'язкове сортування сміття досі не реалізований. Багато в чому це пов'язано з відсутністю у країні інфраструктури для збирання, сортування, переробки й безпечного захоронення відходів.
Однак не меншою є відсутність культури сортування сміття. Українці просто не розуміють, як це робити.
Сьогодні роздільним збором відходів сьогодні нікого не здивуєш, однак, далеко не кожен почав сортувати сміття у себе вдома. Багато все ще вважають, що це незручно, неприємно, та й просто — складно.
Яке рішення?
Відтепер, крім звичних баків, у які містяни викидають змішані побутові відходи, встановлено окремі контейнери для роздільного збирання відходів упаковки, які становлять значну частку усіх відходів, що утворюються у місті.
Як це працює?
Роздільне збирання відходів упаковки є стандартною європейською практикою, яка дозволяє відправляти на рециклінг, цінні матеріали, з яких виготовляють упаковку. Це суттєво зменшує використання природних ресурсів планети, скорочує вуглецевий слід, дозволяє уникати забруднення навколишнього середовища і світового океану.
Як повідомив бучанський міський голова Анатолій Федорук, місто ставить собі за мету збудувати ефективну європейську модель управління побутовими відходами.
"Кожен, хто хоч раз був у Бучі, пересвідчується, що ми утримуємо наші вулиці і парки у чистоті і порядку і вчасно вивозимо побутові відходи. Але нам цього недостатньо. Ми хочемо генерувати якомога менше відходів, щоб знати, що наші люди не забруднюють країну, не забруднюють планету. Вже зараз у місті створено усі можливості для роздільного збирання відходів упаковки – величезна частина відходів поїде тепер не на полігони, а на переробку", – сказав Анатолій Федорук.
Інвестиції значних коштів у роздільне збирання побутових відходів в місті Буча – це ініціатива компаній-виробників упаковки, що входять до Української Пакувально-Екологічної Коаліції (УКРПЕК), і демонстрація ними соціально відповідальної поведінки.
Цим кроком інвестори показують на практиці, що модель розширеної відповідальності виробника, яка закладена в основу системи роздільного збирання відходів упаковки, ефективно працює.
Впровадження в Україні розширеної відповідальності виробників щодо упаковки, в якій вони ввели в обіг свою продукцію, стане в майбутньому обов'язковою для України нормою – вона була передбачена Угодою Про асоціацію України з ЄС, вже закладена в Законі "Про управління відходами" і в проєкті Закону "Про упаковку та відходи упаковки", який знаходиться на розгляді Верховної Ради України.
Міська рада міста Бучі закликає громадян підтримати роздільне збирання відходів упаковки, направляти їх до місць збирання, стискати її при збиранні – особливо це стосується алюмінієвих баночок та ПЕТ-пляшок з під напоїв і картонної упаковки з під соків та молока, картонних коробок. Стиснута упаковка займає менше місця у контейнерах і дозволяє підвищувати ефективність і екологічність усієї системи.
Нагадаємо, у Києві 25 листопада цього року на станції сортування за адресою вул. Саперно-Слобідська, 25/4 відбулась презентація настільної гри "Сортування проти сміттєвозів" від команди "Україна без сміття".
Окрім того, у Бучі на Київщині побудують нові очисні споруди – вже завершили розробку проєктної документації. Проєкт реалізують завдяки співпраці з корейською компанією.
Також у Бучі Київської області відкрився перший Екохаб, куди можна принести сміття та навчитися правильно сортувати відходи.