fbpx
Сьогодні
11:25 05 Кві 2024

Уперше в США випробували машину, яка "охолоджує" Землю: у чому рішення

Фото: IAN C. BATES

Просто неба в американському місті Сан-Франциско вперше випробували прилад, який призначений для "освітлення" хмар та відбиття сонячних променів назад у космос.

Про це пише The New York Times, передає Рубрика.

У чому проблема?

Оскільки середня температура повітря у 2023 році була на 1,45 градуса вищою, ніж у доіндустріальну епоху, вчені почали бити на сполох й шукати можливості зупинити нагрівання Землі.

Яке рішення?

Одним з таких методів є "освітлення" морських хмар, яке спрямоване на те, щоб повернути сонячну енергію в космос. Прилад для цього вчені розробляли впродовж кількох років.

За допомогою нього науковці планують охолоджувати планету, яка невпинно нагрівається.

Фото: IAN C. BATES

Як це працює?

Ззовні він нагадує снігоприбиральну машину, яка під час роботи розпорошує соляні морські аерозолі. Перш ніж осісти на землю, вони здіймаються на кілька десятків метрів у повітрі.

Відомо, що перше випробування відбулося на льотній палубі "Шершня", яка розташована на 15 метрів вище рівня океану над берегом американського міста Аламіда.

Фото: IAN C. BATES

Попередньо на ній встановили підіймач із датчиками.

З одного боку розпилювача розмістили коробку, в якій містилася пара компресорів, які подавали до розпилювача повітря. З іншого боку був бак з водою.

За словами науковців, на аналіз отриманих результатів підуть місяці.

За словами науковиці Джессіки Медрадо, яка працює над проєктом, для того, щоб відбувалося охолодження неба, потрібно правильно підібрати розмір аерозолів, адже замалі частинки не матимуть жодного ефекту.

Водночас занадто великі – можуть дати зворотний ефект. За її словами, ідеальним розміром є субмікронні частинки товщиною приблизно в 1/700 товщини людської волосини.

Під час роботи приладу щосекунди у повітря мають здійматися квадрильйон частинок аерозолів.

Зазначається, що якщо прилад покаже хороший результат, в рамках наступного етапу науковці спробують змінити склад хмар над океанами.

Однак є і супротивники цієї ідеї. На думку директорки програми кліматичної та енергетичної справедливості в США Карен Оренштейн, модифікація сонячного випромінювання є "надзвичайно небезпечним відволіканням уваги".

Оренштейн зауважила, що найкращий спосіб розв'язати проблему зміни клімату – це відмовитися від спалювання викопного палива.

Науковий співробітник Грінпіс Інтернешнл Девід Сантілло, заявив, що якщо освітлення морських хмар використовуватимуть у всесвітніх масштабах, наслідки можуть бути непередбачуваними.

"Це може призвести до зміни кліматичних умов не лише над морем, але й над сушею. Це страшне бачення майбутнього, якого ми повинні намагатися уникнути будь-яким чином", – сказав Сантілло.

Відомо, що ідея з "освітленням" хмар не нова. У 1990 році британський фізик Джон Летем опублікував у журналі "Nature" текст, в якому висунув ідею про те, що впорскування крихітних частинок у хмари може компенсувати підвищення температури.

Пізніше Летем пояснив, що ця ідея виникла у нього під час походу з сином в Уельсі, де вони зупинилися, щоб подивитися на хмари над Ірландським морем.

"Він запитав, чому хмари вгорі блискучі, а внизу темні. Я пояснив, що вони є дзеркалами для сонячного світла, що надходить", – розповів Летем про те, як зароджувалася ідея.

Як повідомлялось, за всю відому світу історію спостережень протягом липня 2023 року вчені зафіксували найвищу температуру повітря. 

Жовтень також був найтеплішим за всю історію спостережень у світі.

Внаслідок потепління водні ресурси Землі зменшуються на кожен додатковий градус. 

А через кліматичну кризу крижаний щит Гренландії втрачає в середньому 30 мільйонів тонн льоду на годину, що на 20% більше, ніж вважалося раніше.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: