Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, пише Рубрика.
У чому проблема?
З 24 лютого 2022 року, коли відбулося повномасштабне вторгнення росії в нашу країну, українська мова перестала бути тільки засобом спілкування.
Проте частина посадових осіб і організацій, яким роблять зауваження про неналежне виконання закону про мову, ображаються або й подають до суду.
"Війна ж! Не до мови. Насамперед треба рятувати людей", — кажуть вони.
Кремінь переконаний, що треба рятувати від загарбників і людей, і мову. Бо не дарма ж окупанти, захоплюючи наші території, спершу знищують все українське. За мову катують, за мову вбивають.
"Ми стоїмо на тому, що треба захистити право громадян на отримання інформації державною мовою. А в умовах війни — забезпечити їхнє право на своєчасне та оперативне отримання інформації тією мовою, яка є одним з елементів конституційного ладу", — зазначає він.
За словами уповноваженого, "лагідна українізація" не завершиться ніколи. І це пояснюється природою, характером і ментальністю українців.
Яке рішення?
29 грудня президентом України Володимиром Зеленським був підписаний закон про медіа, який є вагомим наступним кроком на шляху до вступу України в Євросоюз.
Важливим положенням законопроєкту було збільшення мінімальної україномовної квоти на телебаченні — до 90% для загальнонаціональних і до 80% для місцевих каналів.
Не менш важливо, що до україномовних зараховуватимуться лише справді україномовні передачі та фільми, а не двомовні, як тепер.
Як це працює?
Відповідно до положень частин 1-4 статті 40 закону, мінімальна частка української мови програм на радіо та в телевізійних медіа загальнонаціональної та регіональної категорій збільшується з 75 до 90%, а в телевізійних медіа місцевої категорії — із 60 до 80%:
"Такі нововведення — вагомий крок у захисті українськомовного інформаційного простору і прав громадян на отримання інформації державною мовою", — вважає Кремінь.
Нагадаємо, що про історію русифікації нашої мови та культури відтепер можна дізнатися у застосунку "Лінгвоцид", який створили українські розробники.
В Одесі протягом 2024 року провели капітальний ремонт у трьох багатоквартирних будинках, пошкоджених під час… Читати більше
15 січня Верховна Рада проголосувала за законопроєкти щодо продовження строку дії воєнного стану і мобілізації… Читати більше
У ніч на 15 січня російські загарбники масовано атакували Україну безпілотниками та ракетами різних типів. Сили… Читати більше
У самому центрі столиці на вулиці Хрещатик зайнялася електропідстанція. Надзвичайники приборкали вогонь. Про це пише Рубрика,… Читати більше
Однією з 40 найзахопливіших визнала британська редакція BBC книгу загиблої української письменниці Вікторії Амеліної та… Читати більше
15 січня російська федерація знову завдала масованого удару, ціллю якого стали енергетична та газова інфраструктура… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.