fbpx
Сьогодні
08:50 26 Гру 2023

Уряд подав до Верховної Ради законопроєкт про мобілізацію: навіщо це рішення

Фото: Міноборони

Кабінет Міністрів вніс до парламенту законопроєкт, що стосується мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.

Про це пише Рубрика, посилаючись на документ з номером 10378, який був зареєстрований у Верховній Раді 25 грудня.

У чому проблема?

Як зауважили у пояснювальній записці, у зв'язку з триваючою військовою агресією російської федерації проти України, нарощування зусиль агресора щодо подальшого захоплення території нашої держави, постало питання щодо:

  • удосконалення механізмів проведення заходів мобілізації для залучення більшої кількості населення бажаючого стати на захист суверенітету і територіальної цілісності України,
  • забезпечення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та удосконалення окремих питань проходження військової служби.

Зазначимо, що напередодні народний депутат Давид Арахамія повідомив, що військове командування України внесло запит на мобілізацію 500 тис. осіб. На сьогодні уряд продовжує розроблювати правила призову військовозобов'язаних.

Окрім того, президент Володимир Зеленський днями заявив, що Генштаб та головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний пропонували для контрнаступальних дій мобілізувати до 400–500 тисяч людей. Та Президентові наразі "потрібно більше аргументів для того, щоби підтримувати цей напрямок".

Яке рішення?

Тому Уряд вніс до парламенту законопроєкт, що стосується мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Він має назву "Проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

Ініціатором проєкту названо прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.

Його статус позначено як "Одержано Верховною Радою України та передано на розгляд керівництву".

Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт про мобілізацію: що він передбачає

Своєю чергою представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук на своєму каналі в Telegram підтвердив, що проєкт закону №10378 був зареєстрований урядом у парламенті як суб'єктом законодавчої ініціативи.

Окрім того, за його словами, Кабміном зареєстровано проєкт закону №10379 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення".

Як це працює?

У тексті законопроєкту йдеться про:

  • зміну призовного віку з 27 до 25 років;
  • удосконалення процедури військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
  • надання можливості військовослужбовцям, яких звільнено з полону, відпочити та пройти відновлення шляхом надання їм додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
  • виключення строкової військової служби – як виду військової служби. Так, всіх військовослужбовців строкової військової служби пропонують звільнити у запас;
  • встановлення, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов'язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільненні зі служби у запас. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою;
  • виключення з переліку висновків військово-лікарських комісій висновку про обмежену придатність до військової служби;
  • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
  • запровадження базової військової служби за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базову загальновійськову підготовку;
  • встановлення обмеження прав громадян України, які ухиляються від взяття на військовий облік та проходження військової служби;
  • залучення до заходів рекрутингу на військову службу центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості та центрів рекрутингу;
  • надання повноважень Нацполіції щодо участі у заходах мобілізації;
  • обмеження прав тих, хто ухиляється від військового обліку та військової служби.

Що стосується відповідальності за неявку до військкомату, то цим законопроєктом пропонується застосовувати такі обмеження:

  • заборона на виїзд за кордон,
  • заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном,
  • обмеження в праві керувати транспортним засобом та отримання посвідчення водія,
  • обмеження прав розпоряджатися коштами та іншими цінностями,
  • відмова у підписанні кредитних договорів,
  • зупинення отримання пільг та послуг від держави.

Тимчасові заходи анулюватимуться за повідомленням керівника ТЦК.

Ті, хто стоїть на військовому обліку, зобов'язані протягом 30 днів уточнити адресу проживання, номер контактного телефону, електронну пошту та інші військово-облікові дані.

  • У разі перебування в Україні – прибути самостійно до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.
  • У разі перебування за кордоном – повідомити за контактами, вказаними на офіційному сайті територіального центру комплектування.

Мобілізація в Україні

Зеленський заявляв, що не стане підписувати законопроєкт, який передбачатиме мобілізацію жінок. Але може подумати про зниження віку призовників.

Водночас Валерій Залужний переконаний, що мобілізацію не потрібно посилювати, а натомість повернути її "на ті рамки, у яких вона працювала раніше". На думку Залужного, обласні військові комісари, яких звільнили, були професіоналами.

Нещодавно Рустем Умєров попросив місцеву владу в Україні ще більше сприяти мобілізаційній роботі. На його думку, органи місцевого самоврядування можуть "відчутно" посилити залучення фахівців до Сил оборони через проєкт рекрутингу.

Міністр оборони України Рустем Умєров нагадав, що сільський голова має право особисто підписувати повістки.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: