fbpx
Сьогодні
20:25 23 Жов 2021

Вчені представили результати аналізу, які забрудники виявлені у флорі та фауні Антарктики

Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Антарктика є найменш населеним та найчистішим регіоном на планеті, проте деякі глобальні хімічні забруднювальні речовини антропогенного походження (викликаного діяльністю людини) вже потрапили навіть туди. Найшкідливішими з них є ті, що стійкі до розкладу та біоакумулятивні, тобто накопичуються у тканинах рослин та тварин.

Про це розповів директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

У 2019 та 2020 роках на українській антарктичній станції "Академік Вернадський" вчені Національного антарктичного наукового центру у співпраці з науковцями Європейського Союзу почали вивчати поширення глобальних забрудників у екосистемі Південного океану.

Вміст накопичених забрудників змінюється залежно від місця організму в харчовому ланцюжку, адже під час поїдання забрудненої жертви хижак акумулює забрудники з її тканин. Тому аналізи на вміст забруднювальних речовин проводилися в пробах морських істот різних трофічних рівнів: водоростей – макрофітів, морських зірок, морських їжаків, риб, тюленів-крабоїдів та пінгвінів.

Загалом було відібрано 14 проб.

У пробах визначалися пріоритетні забруднювальні речовини, визначені Водною Рамковою Директивою ЄС, та кілька тисяч нових хімікатів і продуктів їхнього розпаду, виявлених завдяки широкомасштабному цільовому скринінгу забрудників (2,4 тис. речовин) та скринінгу підозрілих речовин (>65 тис. речовин). Аналізи проводилися Афінським національним університетом імені Каподистрії та Екологічним інститутом (Словацька Республіка).

Це лише початок тривалого дослідження, яке наразі є унікальним для Антарктики.

Які ж забруднювальні речовини знайдені?

1. Ртуть: токсичні концентрації у більшості проб (8 з 14). Перевищені концентрації ртуті зафіксовані навіть у пробі плаценти тюленя Ведделла (більш ніж вдвічі), яйцях пінгвінів Аделі (майже втричі), а також у м'язах морської зірки, пінгвінів дженту та тюленів-крабоїдів.

2. Нові фосфороорганічні вогнетривкі речовини і пластифікатори також знайдені в пробах. Найбільша кількість відповідних речовин (4) зафіксована в пробі тканин риби нототенії.

3. Діоксини і пов'язані з ними речовини знайдені у низьких (нешкідливих для здоров'я людини чи природи) концентраціях. Найбільше їх зафіксовано у морській зірці (24 з 29 речовин).

4. Антипірени (поліброміновані дифеніл ефіри) були визначені в усіх пробах. Це такі речовини, які додаються до певних промислових товарів. щоб знизити ризик їхнього спалахування (просочування шин, пластикові контейнери для телевізорів та екранів комп'ютерів тощо). Їхні загальні концентрації перевищують екологічні стандарти у пробах морської зірки та морського їжака.

5. 33 забрудники особливого занепокоєння. Це новий тип забруднювальних речовин, які можуть мати негативні наслідки для довкілля чи здоров'я людини, але поки що не регулюються жодним законодавством.

Скринінг на присутність понад 65 тис. підозрілих речовин показав наявність в пробах додаткових 56 речовин, на які треба звернути увагу.

скрінінг

Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: