fbpx
Сьогодні 28/10/2020 13:38
12:22 26 Лип 2018

Українці курять все менше – продажі сигарет у 2018 році значно скоротилися

Ринок тютюну в Україні зменшився на 9,9% за перше півріччя 2018 року, за даними однієї із тютюнових корпорацій. Причиною скорочення є зменшення споживання тютюну внаслідок зростання цін на сигарети після підвищення акцизів.

Водночас, за даними Держстату, в січні-червні 2018 року в Україні було вироблено 34,4 мільярда сигарет, що на 17,7% менше, ніж у відповідному періоді минулого року. Задекларовані ж тютюновими фабриками протягом шести місяців 2018 року обсяги продажів склали лише 18 мільярдів сигарет, що на 28% менше, ніж рік тому.

"Підвищення акцизів на тютюнові вироби є дієвим інструментом зменшення поширеності куріння та збереження здоров'я людей. Досвід України це вкотре підтвердив. Загалом з 2008 по 2017 рік реалізація сигарет в Україні скоротилася з 125 мільярдів до 67 мільярдів сигарет. Тому для подальшої боротьби з тютюном необхідно продовжувати підвищувати податки на сигарети із врахуванням інфляції та зростання доходів населення. Це буде мати позитивний ефект для держави та сприятиме виконанню міжнародних зобов'язань України"

Андрій Скіпальський, голова правління ГО "Життя", член Ради РПР

Однак, задекларовані продажі сигарет були набагато меншими, ніж реальні продажі у перші місяці 2018 року, що зменшило надходження до Держбюджету. Тютюнові корпорації вдалися до маніпуляцій зі сплатою акцизів, а саме: 1) здійснювали перевиробництво сигарет "на склад" протягом 2017 року, 2) закуповувати акцизні марки наперед та декларували завищені продажі сигарет протягом останніх місяців 2017 року. Це все надало можливість корпораціям через підконтрольного монополіста оптової торгівлі тривалий час після підвищення акцизу з 1 січня 2018 року торгувати сигаретами за "старими" цінами та не платити податки.

"У першому півріччі 2018 року кількість оподаткованих сигарет зменшилася набагато більше, ніж реальні обсяги їх продажу. Ця схема була реалізована з метою мінімізації акцизних платежів, бо з 1 січня 2018 року ставка акцизу на сигарети зросла майже на 30%. Таке явище називається форестелінг і воно призвело до штучного зменшення надходжень до Державного бюджету від тютюнових акцизів у 2018 році. Країни ЄС, які стикнулися з аналогічним явищем, запровадили відповідні контрзаходи. В Україні теж вже варто запровадити ефективні заходи проти форестелінгу. Це не тільки дозволить підвищити надходження до Державного бюджету, але і пришвидшить наявний процес зменшення споживання тютюну в Україні"

Костянтин Красовський, експерт з контролю над тютюном

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
Завантажити ще
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: