fbpx
Сегодня
Колонка 14:42 01 Ноя 2023

5 вопросов об осенней депрессии: существует ли на самом деле и как от нее избавиться?

Цей термін ми чуємо щоосені, коли світловий день скорочується, а сонце за вікном змінюють хмарки. Але що це за стан – «осіння депресія», чи існує таке явище взагалі, а якщо так, то що з нею робити? Ці та інші запитання ми поставили керівниці психологічного напрямку «Фонду Маша», психологині Катерині Тімакіній 

  • Запитання №1

Осіння депресія – це реальність?

Так! У науковому світі це не діагноз, а неофіційний термін, який використовують для опису симптомів сезонного афективного розладу.

Але треба розуміти: те, що ми звикли називати осінньою депресією, насправді осіння хандра. Це коли погіршення погоди викликає у нас бажання менше рухатися, більше їсти, сидіти вдома й загортатися у плед. Якщо ж не допомогти організму вийти з хандри, то наш стан може погіршитися, і тоді ми провалимося у справжню осінню депресію, тобто в сезонний афективний розлад. Це вже стан, коли у вас тижнями немає сил і бажання вилізти з-під ковдри. Тож якщо відчуваєте, що перестали отримувати задоволення від звичних речей, а будь-яка взаємодія зі світом здається неможливою, важливо звернутися по допомогу до відповідного фахівця у сфері ментального здоровʼя та пройти психотерапію або отримати медикаментозну підтримку.

До речі, в США на сезонний афективний розлад хворіє до 5% дорослого населення, а симптоми тривають приблизно 50% року.

  • Запитання№2

Чому вона з'являється?

Згадайте книжки про старі часи: прибрали врожай на городі – час сидіти вдома, плести пряжу й відпочивати. А що робимо взимку ми? Летимо вперед так само, як і влітку. Але вже без підтримки природи – достатньої кількості сонця і тепла. Меншає світловий день – зменшується і природна кількість вітаміну D, який разом з омега-3 жирними кислотами контролюють у нашому організмі синтез і дію гормону щастя – серотоніну. Можливо, ви помічали, що в сонячні дні наш мозок працює швидше й ефективніше, а майбутнє видається яснішим? У похмурі дні, які в наших широтах тривають півроку, – все навпаки.

Друга причина – це сон. День коротшає, і ми змушені прокидатися в темряві та проводити більшу частину дня зі штучним світлом. Це призводить до порушення вироблення мелатоніну – гормону, що регулює наш сон.

  • Запитання №3

Коли хандра може перейти в депресію?

Провалитися з осінньої хандри в депресію з більшою вірогідністю можуть люди, в яких уже були депресивні епізоди, які живуть у північних широтах і рідко бачать сонце, які постійно працюють у приміщенні зі штучним світлом, чи в яких є низка специфічних захворювань, наприклад, проблеми в роботі щитоподібної залози.

  • Запитання№4

Як допомогти собі впоратися з хандрою?

По-перше, піти до сімейного лікаря і здати аналіз на рівень вітаміну D. А за результатами пропити курс вітамінів.

По-друге, налагодити режим сну. Легше прокидатися та вчасно засинати допоможуть різноманітні лампи, які імітують світанок.

По-третє, робити те, що наповнює силами та ресурсом. А також дати собі змогу робити щось без страху, що пропускаєте дещо дуже важливе. Якщо хочеться кублитися на дивані з какао – дозвольте собі це. Ви не втратите нічого важливого, якщо пробудете всі вихідні вдома. 

  • Запитання №5

А як не допустити в своє життя осінню депресію?

Наостанок хочемо нагадати, що осіння хандра – це ще й про наше бажання змусити організм працювати швидше, інтенсивніше й без можливості перепочити. Ми починаємо вимагати від себе більше, ставимося суворіше, нехтуємо втомою. А потім провалюємося в хандру і, можливо, навіть у депресію. Тому пропонуємо вам піклуватися про себе, трохи вповільнити ритм життя під погодні умови й дати собі відпочити.

2021

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: