fbpx
Сегодня
16:13 26 Июл 2018

В Минобороны – тыловое «землетрясение»

Как разоблачают случаи коррупции внутри ведомства и в рядах Вооруженных сил (укр.).

Міністерство оборони України оголосило посилення наступу на посадові зловживання. Кількість фактів їх публічного викриття останнім часом значно зросла. Приховувати прізвища та масштаби проблеми перестали. Радикальним проявом нульової терпимості до розкрадачів та нехлюїв при військових посадах стало рішення Міністра оборони жорстко й відповідно до норм права відреагувати на виявлені кількома комісіями порушення в царині армійського забезпечення. Адже зловживання, що таким чином «спливли», просто непристойно занадто виходять за рамки звичних навіть для нашого обивателя «усушок», «утрусок» та «природного випаровування»…

А ЯКЩО КОПНУТИ ГЛИБШЕ…?

Згаданий тиловий «землетрус», що стався у нетрях сфери забезпечення вітчизняного війська, має власний епіцентр, від якого, як кажуть сейсмологи, вже і розходилися кола негативної енергії. Отже, перший поштовх – така собі пересічна, планова перевірка Об'єднаного центру забезпечення ЗС України у місті Києві, яка завершилася для останнього меганеприємністю. На тамтешніх складах перевіряльники віднайшли понад 176 тонн м'ясних консервів, котрих, як виходить із матеріалів згаданої ревізії, тут не повинно було бути.  Бляшанки із етикетками «М'ясо тушковане з яловичини», вироблені одним з узинських ТОВ, не мали документів, які підтверджували б безпечність і якість цього консервованого харчу. Та і якби вони були, вміст тих консервів після відкриття не є надто спокусливим навіть для зголоднілої людини. І це не суб'єктивна думка якогось витонченого гурмана, а висновок низки лабораторних досліджень, який став вагомим аргументом для Військової служби правопорядку, що розпочала з цього приводу службове розслідування. Уявіть: військовим мали постачати на стіл величезну кількість продукту (йдеться про сотні тисяч банок!), що не відповідає вимогам державних стандартів!

яловичина міноборони

Фото з facebook.com/yuri.biriukov

Звісно, як це буває, винних посадовців притягнули до відповідальності, а матеріали розслідування направили у військову прокуратуру, аби і постачальники продукції, і відповідальні за належну організацію харчування військових особи відчули всю тяготу провини та справедливість правосуддя. А от подальші афтершоки цього ж таки «землетрусу» викликали цілком прогнозований суспільний резонанс, оскільки виявилися сильнішими від головного удару.

В армії з давніх давен жартують, що нічого так не вселяє радощі, як надзвичайна подія в сусідній частині. Напевно, колеги-тиловики з деяких інших регіональних осередків системи забезпечення сприйняли ситуацію у столичному  Об'єднаному центрі як своєрідний громовідвід. Якби це було не так, не сталося б того, що сталося…

Тим часом Міністр оборони вирішив невідкладно і одночасно направити комісії у такі ж харківський, львівський та одеський центри забезпечення. Саме позапланова перевірка 46-го Об'єднаного центру забезпечення Південного регіону, розташованого в Одесі, і викликали вже згаданий тиловий «землетрус». Спершу тут знайшли подібну столичній партію неякісної тушонки – і теж немало – 42,5 тонни. Результатом випробувань у незалежній лабораторії так само став висновок, що вся партія тушкованої яловичини, якій виробник присвоїв «вищий ґатунок», не відповідає вимогам ДСТУ. Німі «свідки» виробничого нехлюйства – грубі сполучні тканини, судинні пучки, фаршоподібна маса із неапетитним виглядом та запахом, яку надто оптимістично назвали м'ясом.

Відтак виникла потреба комплексно перевірити цю військову частину. Тобто, як кажуть детективи, копнути глибше.

Відповідно до рішення Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака, до 46-го Об'єднаного центру забезпечення вирушила іще одна комісія. До її складу увійшов і начальник Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ полковник Дмитро Марченко. І от ця робоча група встановила серйозні порушення та бездіяльність у військовому «організмі», очолюваному полковником Євгеном Королем.

– Через неспроможність посадових осіб цього центру встановити у військовій частині належний порядок та контроль, безвідповідальність деяких функціонерів із Тилу ЗС України, безлад у порядку отримання, збереження і обліку пально-мастильних матеріалів, формальність перевірок, зокрема в процесі інвентаризації й зняття залишків ПММ, були створені передумови для незаконного заволодіння пально-мастильними матеріалами. Зрештою, це призвело до заподіяння державі збитків в особливо великих розмірах, – зазначає полковник Дмитро Марченко. – Маємо тут і передумови для отримання особистої вигоди посадовим особам цього центру.

ПОЛКОВНИК САМ НЕ МОЖЕ СТІЛЬКИ РОЗІКРАСТИ: У ТАКИХ ВИПАДКАХ ДІЮТЬ НАЛАГОДЖЕНІ СХЕМИ ЧИ ЗЛОЧИННІ ГРУПИ

Отже, комісія Міноборони викрила значну нестачу пально-мастильних матеріалів. Дизельного палива різних марок у 46-му Об'єднаному центрі забезпечення не дорахувалися майже 204 тонни, бензину А-92 – десь 2,5 тонни. Попередня оцінка загальної суми збитків – понад 6,4 млн грн. «Букет» порушень доповнюють виявлені не обліковані пально-мастильні матеріали (надлишки). Теоретично їх могли реалізувати ті самі посадовці задля особистої вигоди. Йдеться про понад 34 тонни дизельного пального, 2,6 тонни авіапального і майже 1 тонну бензину. Це іще плюс понад 1,1 млн гривень у той же «кошик» збитків.

Після виявлення такої гігантської за обсягами нестачі, як розповів Дмитро Марченко, одразу щезла матеріально відповідальна особа – прапорщик, який опікувався зберіганням цього пального. Причому пропав не сам, а разом із книгами обліку й замірювання горезвісної ємкості. Зараз його іще розшукують.

– Моя позиція незмінна — всі хто створює передумови до крадіжок, не виконує свої обов'язки, будуть притягнуті до жорсткої відповідальності, – заявив під час спеціального брифінгу в Міноборони глава відомства Степан Полторак. – Щойно заслухав інформацію начальника Військової служби правопорядку генерал-майора Ігоря Криштуна щодо недбалого ставлення до виконання службових обов'язків керівництва 46-го Об'єднаного центру забезпечення, а також старших посадових осіб, які мали контролювати стан справ у ньому. Я не сприймаю роботу офіцерів, які створюють передумови до крадіжок пального, до збитків ЗСУ. Із такими офіцерами я не служитиму. Міністр оборони прирівняв дії очільників означеного центру забезпечення до зради Збройним Силам і військовослужбовцям, які виконують бойові завдання в районі проведення ООС.

полторак

Фото прес-служби Міноборони

Вже видано наказ Міністерства оборони про накладення дисциплінарних стягнень на військових посадовців: полковника Євгена Короля, підполковника Андрія Мосунова, підполковника Дмитра Ізваріна, майора Олександра Ляляєва, полковника Руслана Кубаля. Багатьох з них звільнили зі служби, позбавили військових звань, прав на вихідну допомогу, пенсійне забезпечення військовослужбовця та користування медзакладами МОУ.

– Саме підполковник Ізварін буквально за день до того я як направив комісію на чолі з полковником Дмитром Марченком, був на цій базі, де формально здійснював перевірку, «не побачивши» там нестачі понад 200 тон пального. Він був або у змові з керівництвом  бази, або непрофесійно виконував свої обов'язки, – наголосив Степан Полторак. – Всі відповідні документи про порушення кримінального провадження щодо незадовільного ставлення посадовцями Збройних Сил до виконання своїх службових обов'язків і заподіяння тим збитків державі я особисто передав головному військовому прокурору України Анатолію Матіосу. Сподіваюся на правове рішення.

– Один із згаданих офіцерів цинічно пішов у відпустку аби уникнути відповідальності та звернути провину на посадовця, якого залишив замість себе, – розповідає Дмитро Марченко. – Він висунув версію-виправдання, буцімто тисячотонна цистерна була пошкоджена і пальне з неї витекло. Ми перевірили таке припущення. Ємність розрахована на казематний тип зберігання (каземат виконують з цегли, бетону і його стінка розташована на відстані до 1 метра від несучої поверхні цистерни. Це роблять для її ізолювання від дії ґрунтових вод – Авт.). Тобто, якби пальне витікало, воно накопичилося б у просторі навколо цистерни. Комісія все оглянула й не те, що не знайшла там пропалої солярки, а й навіть не виявила ознак протікань. Тобто, ПММ очевидно не просочилися у землю. Куди і з чиєї подачі зникло пальне мають встановити правоохоронці.

Вочевидь, Міноборони налаштоване на продовження «землетрусу», – себто внутрішніх перевірок на кшталт тих, що помітно резонували у медіапросторі. Причому про результати тих ревізій неодмінно інформуватимуть громадськість. Приміром, одна з таких робочих груп має перевірити численні сигнали про те, що в районі проведення ООС підрозділам поставлено пальне  неналежної якості. Зрозуміло, що один полковник не може самостійно стільки розікрасти: в таких випадках діють налагоджені схеми чи цілі злочинні групи, які потрібно викривати.

До речі, військова прокуратура Південного регіону буквально наступної доби після «викривального брифінгу» в Міноборони повідомила про початок кримінального провадження за фактом викрадення ПММ з 46-го Об'єднаного центру забезпечення як результату недбалого ставлення військових службовців до виконання своїх обов'язків, що спричинило тяжкі наслідки. Наглядова інстанція попередньо кваліфікує це кримінальне правопорушення за ч.3 ст. 410 та ч.3 ст. 425 КК України. Досудове розслідування доручено слідчому управлінню ГУНП в Одеській області.

123
5589

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: