Кейсы

Как общественному сектору построить качественное сотрудничество с ответственным бизнесом: кейс из проекта “Мужественные духом”

Из-за военных действий часть реабилитационных заведений в Украине пострадала или была уничтожена. Кроме того, не хватает и современного оборудования. В то же время количество людей, нуждающихся в восстановлении, только растет. Чтобы улучшить условия реабилитации в Украине, благотворительный фонд “Благомай” совместно с компанией ЧАО “Монделис Украина” основали проект “Мужественные духом”. На примере этой инициативы “Рубрика” рассказывает, как сотрудничество между ответственным бизнесом и ОО/БФ позволяет воплощать важные проекты в жизнь, и на что стоит обратить внимание тем, кто только начинает свой путь в партнерствах.

У чому проблема?

Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю в Лютежі, що на Київщині, уже понад 20 років надає соціальну, фізичну, психологічну, трудову реабілітацію і медичний супровід для людей з інвалідністю, зокрема для дітей та дорослих.

Як і багато інших закладів, на початку повномасштабної війни його будівля була суттєво пошкоджена, тож центр не міг надавати свої послуги, коли їх потребувало все більше людей.

"Ми півтора року витратили на ремонтні роботи й у цей час люди не могли проходити в нас реабілітацію. Водночас додавалися і нові категорії, що потребували реабілітації, як-от військові або ж цивільні, які отримали травми під час обстрілів. Тож нам потрібно було починати все з нуля, а попит лише зростав", — розповідає Євгенія Подліпенська, в. о. директора закладу.

Гальмувала процес і нестача обладнання: частина була пошкоджена, а та, яка вціліла, була застарілою та не могла бути використана у лікуванні нових травм, пов'язаних із війною. За словами Євгенії, через війну зросла кількість ампутацій, інших мінно-вибухових травм, поранень внутрішніх органів, ушкоджень очей, контузій, психологічних травм, що вимагають високоспеціалізованої медичної та реабілітаційної допомоги, адже на той час заклад таких можливостей не мав.

Яке рішення?

Щоби забезпечити своїх пацієнтів сучасним обладнанням, заклад почав шукати допомогу від різних благодійних організацій. Адже державний бюджет у час війни й так обмежений, керівництво вирішило залучити благодійників. Так заклад став учасником проєкту "Мужні духом", який реалізують благодійний фонд "Благомай" у партнерстві з ПрАТ "Монделіс Україна".

"Завдяки цьому партнерству ми отримали нову реабілітаційну залу, сучасне реабілітаційне обладнання, як-от масажні ліжка, реабілітаційні комплекси та тренажери тощо. Це дало нам змогу розширити спектр послуг, приймати більше людей на реабілітацію та значно покращити якість допомоги", — ділиться Євгенія Подліпенська.

Нова реабілітаційна зала в центрі реабілітації. Фото: Facebook центру

Як це працює?

Фонд "Благомай" уже понад 13 років допомагає дітям соціальних категорій. Програми фонду включають освітні, медичні, екстрені напрями, забезпечення критичних потреб, прихисток та відновлення.

З початком повномасштабної війни до його діяльності додалася і допомога реабілітаційним центрам, дитячим лікарням і соціальним установам. Втілювати ці ініціативи фонду допомагає також і компанія "Монделіс Україна".

"Наша компанія вже багато років підтримує громади, де ми працюємо. З початком повномасштабного вторгнення ми розширили наші ініціативи. Спершу допомагали базовими речами: генераторами, обладнанням, усім, що було критично важливим для лікарень у звільнених та прифронтових регіонах. Але повномасштабна війна принесла новий виклик — реабілітацію поранених. Ми бачили, як зростає кількість людей, які потребують відновлення, і зрозуміли: це наступний крок", — каже Ярослав Ляхович, представник ПрАТ "Монделіс Україна".

Так у 2024 році зародився проєкт "Мужні духом", який став прикладом співпраці відповідального українського бізнесу та благодійників. Ця масштабна ініціатива спрямована на створення сучасних реабілітаційних відділень для дорослих та дітей, які потребують відновлення після важких травм та операцій.

"Проєкт ми створили як відповідь на виклики, з якими сьогодні стикається Україна. Очевидно, що проблема реабілітації виходить далеко за межі лікарень. Саме тому ми сфокусувалися на забезпеченні реабілітаційних центрів сучасним обладнанням. Це дає змогу не просто лікувати наслідки травм, а повертати людям повноцінне життя, підтримуючи родини й допомагаючи дітям зростати в турботливому сімейному середовищі", — акцентує Кіра Сиротенко, в. о. голови правління фонду "Благомай".

Ініціатива охоплює лікарні, реабілітаційні центри, навчальні заклади та спрямована передусім на закупівлю реабілітаційного обладнання для медичних закладів та навчання спеціалістів.

Частина обладнання, яке закупили в межах проєкту для Всеукраїнського центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю. Фото: "Благомай"

Загалом в межах проєкту вже вдалося допомогти десятьом медичним закладам та одному навчальному — це Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, де створили сучасне реабілітаційне відділення для навчання спеціалістів і реабілітації ветеранів і дітей. 

Також одна з ключових цінностей проєкту, за словами Ярослава Ляховича, — увага до невеликих громад по всій Україні, адже їхні потреби теж чималі. Постраждалі від бойових дій потребують якісної реабілітації незалежно від свого місця проживання, і ця допомога має бути доступною не лише у великих та відомих центрах, а й на місцевому рівні. Наразі люди змушені долати сотні кілометрів у пошуках реабілітаційного центру.

"Щоб допомога справді працювала, потрібно оновлювати обладнання, навчати лікарів і розвивати реабілітаційні послуги в кожній області. Це дасть змогу людям відновлюватися вдома, у своїх громадах, а не долати сотні кілометрів до великого міста. Саме такий підхід — розвиток місцевої інфраструктури та підвищення якості послуг на місцях — пріоритет для нашого проєкту", — додає Кіра Сиротенко.

Як можна долучитися та отримати допомогу?

У проєкті можуть взяти участь будь-які профільні лікарні, націлені на покращення, оновлення, створення та відкриття нових реабілітаційних просторів/відділень. 

  • Для початку в довільній формі на своєму бланку закладу потрібно написати лист-запит на БФ "Благомай", вказавши коротку специфіку роботи закладу, кількість пацієнтів, що отримують послуги амбулаторно та стаціонарно за рік.   
  • Далі треба описати саму потребу: назва необхідного обладнання, його кількість, короткі коментарі, як це обладнання покращить послуги і як впливає на реабілітаційний процес, контакти для зворотного зв'язку. 
  • Скан запиту та запит у форматі Word (для того, щоб його можна було скопіювати) потрібно надіслати на електронну пошту info@charitymay.com. Надалі запит передають керівнику медичних проєктів фонду і беруть в роботу. Розгляд може зайняти певний час.

Жінки проходять реабілітацію у новообладнаному кабінеті в межах проєкту. Фото: "Благомай"

Як відбирають заклади, які дійсно потребують допомоги?

За словами Кіри Сиротенко, важлива правильна координація роботи. Наприклад, у медичному напрямі фонд "Благомай" співпрацює з Міністерством охорони здоров'я. Тобто коли до фонду надходить запит від якогось медичного закладу, спочатку його узгоджують із МОЗ, щоб визначити, чи немає вже закладеного бюджету на цей заклад та на обладнання, яке він запрошує.

"Ми розуміємо, що медичні заклади зараз потребують великої підтримки й логічно, що вони звертаються до різних організацій одночасно, бо ніхто не дає гарантії. Тож, щоб уникнути «дублювання» допомоги, краще узгоджувати такі речі. Для цього ми також користуємося різними онлайн-інструментами, які допомагають відстежувати потреби медичних закладів та вже реалізовані проєкти", — каже наша співрозмовниця.

Крім цього, вона також радить перевіряти, чи не планує заклад найближчим часом якесь реформування. Бо фонд уже мав кілька випадків, коли заклади запрошували обладнання, але водночас "заходили" в процес реформування, наприклад, змінювали статус. В цей період багато чого не функціонувало, а обладнання не використовували.

У таких випадках перед співпрацею Кіра Сиротенко рекомендує заздалегідь з'ясувати із закладом, чи не плануються якісь зміни в його структурній діяльності, щоб уникнути таких ситуацій.

Ще кілька порад, як бізнесу та ГО або БФ-початківцям вибудувати надійну співпрацю

  • Розвиток експертизи у сфері, у якій працюєте

Фандрейзинг та налагодження партнерств — це складна експертна діяльність, яка потребує часу та професійних знань. Тож молодим благодійним та волонтерським організаціям важливо не зупинятися перед труднощами, а здобувати відповідну експертизу.

"Волонтерські та благодійні організації часто стартують із великим ентузіазмом і мотивацією, проте такий підхід не завжди довготривалий. З часом може настати вигорання, особливо, якщо немає необхідної експертизи та навичок для створення системних проєктів і побудови партнерств", — акцентує співрозмовниця.

Саме тому, за її словами, навчання є ключовим фактором успіху, як і в будь-якій іншій діяльності. Коли організація має експертні знання, це підвищує рівень довіри з боку партнерів, як-от міжнародних фондів чи великих компаній. Вони охочіше співпрацюють із тими, хто пропонує якісні, добре структуровані та ефективні проєкти.

Оновлений реабілітаційний центр в Сумах. Фото: "Благомай"

  • Прозорі механізми координації та звітності

Крім цього, щоб стати надійним партнером для бізнесу, організація має навчитися вибудовувати прозорі механізми координації та звітності. Лише коли є довіра та професійний підхід, потужні партнери будуть готові співпрацювати та інвестувати у ваші ініціативи, додає експертка.

  • Репутація та довіра

Для великих компаній вибір партнера, за словами Ярослава Ляховича, — багаторівневий процес, який включає репутаційні перевірки, аудит та аналіз прозорості роботи організації.

"Наприклад, фонд «Благомай» має високий рівень довіри завдяки своїй системній діяльності, проведенню регулярних аудитів та дотриманню стандартів звітності", — наголошує він.

Тож, щоб громадські організації могли успішно співпрацювати з бізнесом, їм, на думку Ярослава Ляховича, варто:

  • впорядкувати внутрішні процеси та забезпечити прозорість звітності;
  • проходити необхідні аудити та перевірки;
  • чітко пояснювати, як і де планують використовуватися кошти, та звітувати після їхнього використання;
  • бути гнучкими та шукати ефективні рішення для викликів, які виникають у процесі роботи.

"Бізнес зацікавлений у довготривалій та відповідальній співпраці, де кожна витрачена гривня має чітке призначення. Тобто це не односторонній процес, коли ми виділили кошти й забули про них. Для нашої компанії — це процес, за рухом якого важливо слідкувати, бачити, як ці кошти були розподілені, на що та куди вони спрямовані. 

Звісно, як і в кожному великому проєкті, можуть виникати певні труднощі, це все робочі моменти. Але варто пам'ятати, коли між партнерами є прозорість і довіра, усі труднощі можна подолати", — додає Ярослав Ляхович.

Пацієнти тестують нові пристрої для реабілітації. Фото: "Благомай"

Наразі в Україні медичні заклади, зокрема ті, які надають реабілітацію, продовжують шукати партнерів, щоб забезпечити всі свої потреби. Наприклад, Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю й досі потребує кадрової підтримки, як-от залучення кваліфікованих фахівців, обмін досвідом із міжнародними експертами, навчання та консультування спеціалістів для підвищення рівня надання послуг.

Потребує відновлення і спальний корпус, щоб мати змогу допомогти ще більшій кількості пацієнтів. Також у закладі хочуть розвивати програму комплексної реабілітації для людей із порушенням зору тощо.

Усі ці потреби, як і в багатьох інших закладах, можна частково покрити за допомогою фінансової, кадрової та матеріальної підтримки з боку бізнесу, благодійних організацій і громадськості. Саме тому настільки важливою є постійна підтримка та її масштабування.

До речі, на сайті фонду "Благомай" постійно триває збір в межах програми "Нові лікарні". Його можна підтримати донатом на тут, а юридичні особи можуть звернутися до фонду на пошту: info@charitymay.com.

Хочеш отримати доступ до додаткових рішень та порад від експертів з цього матеріалу? Підписуйся на нашу Спільноту рішень!

Свіжі дописи

  • Экорубрика

Предотвращают пожары и повышают биоразнообразие: как живут одичалые коровы в Чернобыльской зоне

39 лет назад авария на Чернобыльской АЭС привела к отселению людей с территорий, загрязненных радиоактивными… Читати більше

Friday April 25th, 2025
  • Здоровье

Recovery Camp — лагеря, помогающие детям и матерям обрести силы и надежду

Проект психосоциальной реабилитации детей Recovery Camp работает уже три года и за это время получил… Читати більше

Thursday April 24th, 2025
  • Экорубрика

Чему учат в “Школе экологического волонтерства”?

Экологическое образование, гражданская наука и интересная практика — составляющие инициативы, которую воплотили для молодежи Краснокутской… Читати більше

Wednesday April 23rd, 2025
  • УрбанРубрика

Руины могут стать ценным ресурсом: как в этом поможет искусственный интеллект

Натренированный командой исследователей ИИ “рассмотрел” в обломках от российских обстрелов не мусор, а целый ряд… Читати більше

Tuesday April 22nd, 2025
  • Здоровье

Свободное пространство в больничных стенах: как маленьким пациентам благодаря игре помогают уменьшить стресс

В больницах Харькова и Ужгорода студенты под наставничеством психологинь, менторов и супервизора проводят уникальные игровые… Читати більше

Monday April 21st, 2025
  • Кейсы

Просто погладить животное — еще не терапия: в Лубнах провели специальное обучение для психологов

В Лубнах специалисты, помогающие военным, учились строить доверительный контакт с животными, в том числе лошадьми… Читати більше

Friday April 18th, 2025