fbpx
Сегодня
Кейсы 13:50 11 Сен 2023

"Детство должно продолжаться": как больничные клоуны поддерживают детей в условиях войны

“Раньше у меня не было друзей. А когда я попал сюда, в больницу, у меня теперь друзья есть” — сказал шестилетний Даня тем, кто помог ему пережить длительное лечение после многочисленных ранений во время эвакуации, тем, кто налаживает “мостик” между врачом и пациентом. Это специалисты, дело которых совмещает психологию и театральное искусство. Это новые друзья Дани и еще десятков тысяч детей — больничные клоуны. (укр.)

English version here

У чому проблема?

"Охматдит" — діагностично-лікувальний заклад у Києві, де надають допомогу найменшим пацієнтам — дітям. Сюди звертаються з найскладнішими захворюваннями — від генетичних до онкозахворювань. З початком повномасштабної агресії росії проти України профіль лікарні розширився. Наразі тут перебувають близько 1000 пацієнтів. Зокрема це діти, що постраждали від військової агресії, які втратили батьків, які не мають кінцівок і які бачили смерть. Їхнє дитинство обмежене лікарняними стінами, а їхній емоційний стан часто визначений пережитим.

Яке рішення?

Допомогти дітям відволіктися від складних обставин, знову відчути радість та й просто усміхнутися може лікарняна клоунада. Термін "лікарняна клоунада" — це про емоційну підтримку дітей та їх близьких, що перебувають у лікарні. Лікарняні клоуни — це сертифіковані спеціалісти, які працюють у лікарнях по всьому світу. Разом із лікарняними клоунами діти легше долають стрес та адаптуються у лікарні. Такі "яскраві фахівці" можуть супроводжувати дітей навіть на час операції та урочисто зустрічати маленьких героїв після непростих лікарняних процедур.

клоуни в дитячих лікарнях

      Фото: Костянтин Голінченко

Як це працює?

Одного дня все змінилося

Про маленького героя Даню розповіла його подруга, дипломована лікарняна клоунеса Ольга Булкіна. Ольга  працює в найбільшій національній дитячій спеціалізованій лікарні України "Охматдит".

Ольга Булкіна

Ольга Булкіна. Фото: Олена Стрельченко

Раніше Оля 16 років працювала на українському телебаченні. Та все змінилося після хвороби її тата. 5 років тому йому діагностували рак. Відтоді донька весь час проводила поруч із батьком. І навіть свій день народження зустріла у лікарні. За словами Олі, того дня тяжка атмосфера онкологічної реанімації змінилася — допомогли прості речі: смішні картонні ковпаки — звичайні атрибути свята. Тоді тато, донька і лікар змогли від душі посміятися.

На щастя, хвороба тата Олі перейшла в ремісію. А сама дівчина вирішила, що й надалі хоче допомагати іншим. 

клоуни в дитячих лікарнях

Фото: Тетяна Бондаренко

клоуни в дитячих лікарнях

Оля та її тато. Фото: Тетяна Бондаренко

Оля почала відвідувати дітей у лікарні "Охматдит". І так народилася клоунеса Бу.

Щоб могти працювати за фахом лікарняної клоунеси, дівчина мусила пройти спеціальне навчання.Так вона потрапила до італійської професійної школи лікарняних клоунів, а після закінчення навчання отримала диплом, який дозволяє працювати за професією у клініках Європи. 

А з початком повномасштабного вторгнення Оля стала почесною членкинею італійської організації Soccorso Clown.

"У нас, в Україні, на жаль, поки що такої професії не існує в реєстрі професій. Але я мрію, щоб вона була, і ми з командою багато працюємо над цим", — каже лікарняна клоунеса.

На сьогодні в Україні є близько 50 лікарняних клоунів, які працюють у різних містах країни.

"Лікарняна клоунада це не перформативне мистецтво. У нас немає грубого гриму і яскравих перук.. Це саме робота з кожною дитиною індивідуально", — додає наша героїня.

Цього року Оля разом зі своєю напарницею Мариною Бердар за підтримки фонду "Таблеточки" створила бюро усмішок та підтримки "БУП" — саме для того, щоб розвивати напрямок лікарняної клоунади в Україні. На меті в організації — створення волонтерського ком'юніті та робота в лікарнях — на користь маленьким пацієнтам.

клоуни в дитячих лікарнях

Фото: Костянтин Голінченко

 Клоуну можна відмовити

Більшу частину свого часу Оля проводить у лікарні. До повномасштабного вторгнення дівчина разом зі своєю командою працювала здебільшого у "важких" відділеннях — таких як онкологія, нейрохірургія. Оля працює і з паліативними пацієнтами. Це діти, яким лікування, на жаль, не допомогло. 

клоуни в дитячих лікарнях

Фото: Костянтин Голінченко

"Ми даємо дитині прожити будь-яку емоцію, яка їй потрібна. Немає поганих і хороших емоцій. Усі емоції потрібно проживати, і тоді з дитини виростає здорова особистість. Якщо ми стукаємо в палату і питаємо «Чи можна зайти?», і дитина каже «Ні!», то ми просимо вибачення і закриваємо двері. І це єдина можливість в лікарні дитині комусь сказати «Ні». Вона не може сказати «Мамо, я не хочу йти на укол», «Не хочу йти на операцію», «Лікарю, не роби мені боляче». Клоуну можна відмовити", — пояснює Оля.

"Ти маєш право бути щасливим"

Зараз у лікарні перебуває близько 1000 пацієнтів. Зокрема це діти, що постраждали від військової агресії, які втратили батьків, які не мають кінцівок і які бачили смерть.

Лікарняна клоунеса додає, що кожної п'ятниці в "Охматдиті" проходять концерти для пацієнтів і персоналу лікарні, незмінною ведучою та організаторкою яких є Соломія Вітвіцька.

"Концерти піднімають настрій нам усім. Незалежно від віку ми всі танцюємо і співаємо разом. Це дарує позитивні емоції.  Діти борються зі своїми хворобами, вони мають стрес через війну, вони зчитують емоції батьків, які постійно сидять в новинах та нервують. Потрібно розслабляти всіх. І культура тут необхідна. В моєму випадку культура — це клоунада, театральна майстерність і психологія. Це така професія, яка поєднує культурну і соціальну сфери", — зазначає лікарняна клоунеса.

Оля поділилась, що робота клоунесою в лікарні під час війни до неї дала їй розуміння, що культура і творчість — це дуже рушійна сила. 

"Діти, які пережили жах, потребують не жалості, а відчуття нормальності. Тому такі концерти, лікарняні клоуни та інші проєкти емоційної підтримки дійсно потрібні їм. Дітям ніхто не бреше. Вони знають, що йде війна і над нами летять ракети. Так, йде війна. Так, ти в лікарні. Так, ти без ніжки. Але ти маєш право, як і кожна людина, бути щасливим, радіти й отримувати емоції, які дають відчуття того, що ти живий. І дитинство триває  попри обставини", — каже Оля.

А це точно працює?

"У мене тепер є друзі"

Лікарняних клоунів діти дуже люблять. Адже разом вони долають страхи й важкі часи. Однією з таких історій Оля поділилася з нами — пам'ятаєте Даню, про якого ми згадували на початку цього матеріалу? Оля про нього розповідає так:

"У мене є друг Даня. Йому 6 років. Він з Чернігова. Вони з родиною потрапили під обстріл, коли намагалися евакуюватися. Даня з численними пораненнями й діркою у нозі потрапив в «Охматдит»".

У мами хлопчика теж були дуже важкі поранення. Тривалий час родина перебувала в лікарні.

"Даня дуже довго лежав в «Охматдиті». Лікарі врятували йому життя. І ми з ним так подружилися. І малювали разом, і на концерти ходили. Я його просто сьогодні зустріла. Він приїхав в гості. І так згадалось мені все. І він, дитина, яка постраждала від обстрілів, сказав мені, що тут, у лікарні він нарешті знайшов друзів. І це ми, лікарняні клоуни. 

І думаю, що це дуже класна історія про життя. Про те, що попри жах, який стався з дитиною, з Данею, він радісний від того, що знайшов друзів, потрапивши сюди, у лікарню", — ділиться з нами Оля.

клоуни в дитячих лікарнях

Даня з друзями. Фото з архівів Олі

І це тільки одна історія дружби. Але в ній — сила духу й неосяжний світ мільйонів дітей. І особливо зараз, коли країна-терорист намагається зруйнувати життя всіх українців, діти та дорослі, потребують підтримки ще більше.

клоуни в дитячих лікарнях

Фото з архівів Олі

клоуни в дитячих лікарнях

клоуни в дитячих лікарнях

Фото: Костянтин Голінченко

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: