fbpx
Сегодня 24/11/2020 21:38
16:04 09 Ноя 2018

Военные саперы-водолазы и женщины-саперы: как Украина улучшает стандарты противоминной деятельности

У Чернігові, у 8-му навчальному центрі Держспецтрансслужби Міноборони днями відбувається тренінг з вишколу саперів 1-го рівня EOD з гуманітарного розмінування. Це пілотний проект, у ході якого навчатимуться 15 фахівців – по п'ять представників від Збройних Сил, Державної спеціальної служби транспорту та ДСНС, рівень підготовки яких засвідчать дипломи міжнародного рівня. Курси запроваджено за сприяння Відділу оборонного співробітництва Посольства США в Україні в межах Програми гуманітарного розмінування командування контингенту американських Збройних сил у Європі. Ініціатива переслідує актуальну для Києва мету – системно покращити якість робіт з розмінування на звільнених теренах українського Донбасу й мінімізувати мінно-вибухові ризики для тамтешнього населення.

ТЕХНІЧНА ДОПОМОГА ВІД АМЕРИКАНСЬКИХ ПАРТНЕРІВ

"Гвіздком" урочистої програми початку тренінга стала передача ДССТ американською стороною спеціального саперного обладнання. Це 20 комплектів з пошуку вибухонебезпечних предметів, зокрема, новітні металодетектори, допоміжне приладдя, комплекти інженерної розвідки, до складу яких входить низка ефективних електронних та оптичних приладів.

А навчатимуть працювати українських фахівців на сучасному обладнанні американські інструктори, які прибули сюди разом із технічною допомогою, вартість якої оцінюють загалом у суму понад 500 тис. доларів. Примітно, що згаданими дарунками наші військові користатимуться не лише з навчальною метою, а й у процесі практичного розмінування.

Військові сапери-водолази

Це далеко не перша подібна "порція" допомоги від наших стратегічних партнерів. Так, цьогорічного березня оборонне відомство США передало 20 комплектів металошукачів "Minelab" вартістю 1,5 млн гривень підрозділам з розмінування Державної спеціальної служби транспорту, які натепер успішно використовуються за призначенням. Нагадаємо, що такі підрозділи є одними з основних суб'єктів протимінної діяльності в державі, вони залучені до розмінування й очищення територій від вибухонебезпечних предметів. Їхня спеціалізація – розмінування важливих об'єктів транспортної інфраструктури.  Загалом від літа 2014 року згаданим підрозділам вдалося знешкодити майже 7 тис. вибухонебезпечних предметів, обстежити понад 700 км залізниць, 113 км автошляхів та 500 га місцевості.

Цікаво було спостерігати за знайомством американських інструкторів – сержантів Кріса Сторі та Крістофера Тея, які прибули до Чернігова із військового контингенту США в Європі – зі своїми українськими колегами. На найближчі три тижні ці надзвичайно комунікабельні іноземні тренери і фахові сапери стануть для них партнерами у важливій справі професійного зростання. Кріс має 13 років вислуги, серед яких кілька бойових місій в Іраку та Афганістані, де він знищив безліч різнотипних вибухонебезпечних предметів (ВНП). Крістофер – має вислугу 7 років і теж є добре підготовленим фахівцем. Він уже бував в Україні, де, як зауважує, 2016-го виконував завдання з зачищення одного з полігонів. Метою їхнього перебування в Україні, як заявив Кріс Сторі, є участь у процесі інтеграції міжнародних стандартів з протимінної діяльності в українські військові стандарти.

Військові сапери-водолази

– Українці здобули значний досвід, як і ми, у цій сфері. І ми разом спробуємо виокремити кращі моменти в цьому спільному досвіді та об'єднати їх, – каже він. – Фактично своїх українських колег ми навчатимемо так само, як вишколюють відповідний персонал у США. Оцінка отриманих знань і навичок базуватиметься на тестуваннях – початковому й по завершенню курсу, адже потрібно побачити досягнутий прогрес, зокрема і в проведенні реальних підривних робіт. Ці офіцери та сержанти надалі стануть інструкторами й зможуть готувати саперів, здатних працювати на сучасному обладнанні, у своїх структурах. Ось чому нам так важливо вдало стартувати.

У НАС БУДУТЬ СВОЇ ВІЙСЬКОВІ САПЕРИ-ВОДОЛАЗИ

Зауважимо, що навчальна база 8-го центру підготовки сприяє якісному навчанню саме саперів. Віднедавна тут починають вишкіл фахівців нового спрямування – саперів-водолазів. Центр має ліцензію Міносвіти на підготовку водолазів ІІІ-го класу 1 — 2-ї груп спеціалізацій. Із перспективами такої роботи ознайомили і американських гостей закладу. Тут є кілька басейнів як для базового рівня підготовки, так і більш складного профі-класу у важкому та легкому типах спорядження. Курс для саперів-водолазів триватиме 4 місяці, де найбільше часу приділено практичній складовій.

  • Ми показали нашим американським друзям ту роботу, яку вже виконуємо понад чотири роки поспіль. Цей курс підготовки та ресурсна допомога партнерів дадуть додатковий імпульс у розвитку нашої спроможності в галузі розмінування та мінної безпеки, – запевнив голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту генерал-лейтенант Микола Мальков. – Навчання почалися й за три тижні ми побачимо, наскільки вони є ефективними.
  • А чому саме зараз виникла потреба у новій спеціалізації – саперах-водолазах? – запитую в Миколи Івановича.
  • Незабаром відкриватимемо третій за ліком відновлений Держспецтрансслужбою міст на Луганщині – неподалік Попасної. І перед тим, як проводити такі будівельні роботи на звільненій території, сапери повинні обов'язково виконувати інженерну розвідку, відповідає генерал-лейтенант Мальков. – Часто так стається, що вони знаходять у процесі вибухонебезпечні предмети. І загроза криється в тім, що виявлення таких ВНП у водному середовищі має свою специфіку й труднощі. Потреба в підготовці водолазів-саперів саме тому виникла, що ДССТ відновлює зруйновані мости і транспортну інфраструктуру на сході. І щоб наші будівельники та понтонери могли безпечно працювати, потрібні спеціалізовані водолази. Наша навчальна база перебуває в хорошому стані й унікальна тим, що спроможна готувати фахівців навіть узимку, адже в багатьох інших місцях навчання використовують звичайні відкриті водойми, а тут є закриті басейни.

За словами начальника 8-го навчального центру Держспецтрансслужби полковника Андрія Лагутіна, у підготовці фахівців з підводної інженерної розвідки також допомагатимуть наші американські партнери, як і в освоєнні нових засобів підводного очищення території від ВНП.

Військові сапери-водолази

Також у Чернігові я помітив важливий сигнал – в Україні почали готувати і жінок-саперів, що уможливили останні зміни в законодавстві, які розширили перелік посад у ЗСУ, які дозволили призначати жінок на такі бойові посади. Принаймні серед 15 слухачів згаданих курсів є сержант – представниця Державної спеціальної служби транспорту, яка має стати, до того ж, інструктором.

Геннадій Карпюк

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!

2 комментария

сначала новые
по рейтингу сначала новые по хронологии
1

Цілком погоджуюсь. Тільки відмивання бабла і цікавить цих ідіотів. Ці уроди уже кончили ВІІ при ПДАТА (м. Кам'янець-Подільський). Там хоть чомусь навчали, матбаза 👍 він був унікальний і єдиний в Україні. Частину забрав доморощених безпонтовий Львівський військовий інститут, який випускав дубів. Цей інститут був 3-й в совковий період.
Якби діло праве, але спеціаліста за 4 місяці - трохи нереально. Вони будуть всовувати матеріал якомога більше, але як для нормальної людини, це тяжко, немає предметів які матимуть min смислового навантаження, але спорідненому напрямку, кажучи просто - плата почне підгорати. В при поверненні в частину, як правило, знову вручать клюшки (ІМП, -2) і прочу лобуду і все те буде насмарку тому, що на озброєння не прийняті нові види метало(міно,бомбо)шукачів різної глибини пошуку. Наші упирі свого випускати не будуть тому, що все впирається в ліцензії на використання...
Отже і будуть жити на подачки від НАТО і насищати ЗСУ цими ніщтяками малими дозами.
А з приводу american guys , то стажу саперів маловато щоб навчати наших хлопців, ми самі можемо їх навчити , слава Богу досвід маємо: Ірак, Афганістан, Лівія, Ліван, В'єтнам і тд..
Коли наші миротворці бралися за сектор , вони розміновували дуже швидко і ефективно по зрівнянню з іншими контенгентами , за це янкі прозвали їх: - "crazy guys" , із-за того, що не маючи наворочених пристроїв виконували такі ж самі завдання, тільки за шапку грошей. І коли ці ж хлопці стидновато казали скільки вони отримують - то всі ради з наших. Тут згадується: і цвілий хліб, який привозили 2, то й 1 раз в місяць; ту їбучу кілька в томатів; ті галети які тхнули застояною олією; ті 0,5л бутилки води в +40-50 в тіні; ті понти з польовими кухнями обложені камінцями, коли уєбан-генерал приїжджає в гості; крашені побєлкою пальми - це просто пездець; привоз з другого району піску іншого кольору, щоб виділялись відтрасована доріжка для цих же уєбанів-генералів, а перед їх приїздом, після проходження пісчаної бурі це все до жопи , а американці , спершу, нерозуміли, а потім не просто ржали, а ще й знімали на відео і показували , як наші чюдять; палатки в яких ні спати , ні знайти неможливо було, про кондиціонер просто мовчу..,
PS: перехват потоків бабла і тільки!

2

Дуже цікаво все розповідають, і те мають і те....
Мені цікаво, від кого йде інформація про підготовку "саперів-водолазів"???
Басейн це авжеж добре, але підготовка водолазів триває круглий рік-це по перше, по-друге де в Чернігові вони мають відпрацьовувати практичні підривні роботи під водою???
А по-трете, Всі внутрішні водойми які мають обстежувати водолази під час проведення інженерної розвідки Мають нульову або майже нульову видимість, і підготовка має бути наближена до реальностей майбутніх завдань!
Ну і останнє...під час анексії Криму та початку бойових дій, була розпочата підготовка фахівців водолазів (підривників) на базі іншої військової частини, де триває до цих пір.... ПИТАННЯ - Для чого і кому вигідно було робити та створювати незрозуміло для чого ще одну школу??? Чи мають взагалі уяву керівники яка є потреба у підготовці фахівців-водолазів??? МЕНІ ЗДАЄТЬСЯ, що хтось займається відмиванням грошей та обдурюванням Наших іноземних партнерів????

Загрузить еще
Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: