fbpx
Сьогодні
Розбір 10:15 09 Чер 2020

Пістолет для кожного: як в Україні пропонують врегулювати обіг зброї та які є ризики

Фото Getty Images

В Україні знову заговорили про зростання злочинності та резонансні вбивства. Країну сколихнув розстріл 7-ми осіб на житомирському озері, а також перестрілка в центрі Броварів між конкуруючими групами перевізників.

Тим часом у США на тлі протестів через вбивство поліцією темношкірого Джорджа Флойда, почалися заворушення та відверте мародерство. При цьому світові ЗМІ тиражують відео, де на допомогу владі й поліції приходять пересічні американці, які захищають свою власність від вандалів зі зброєю в руках.

Саме тому актуальності набуває питання врегулювання обігу зброї в Україні. У парламенті вже тривалий час знаходиться один із законопроєктів, який дозволить повноцінно врегулювати цей процес.

Чи є небезпека від появи в Україні зброярського законодавства та чи допоможе це захиститися кожному українцю, "Рубрика" запитала у голови наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна та заступника директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдана Петренка.

Про протести у США та велику кількість зброї

Георгій Учайкін: Я уважно спостерігаю за подіями у США, адже постійно буваю там, маю багато друзів і події, які там розгортаються, не можуть бути поза моєю увагою. Дійсно, сьогодні бачимо, як звичайні громадяни беруть до рук свою зброю. Вони захищають споконвічні цінності, а саме приватну власність. Безумовно це позитивно впливає і на рівень громадської безпеки в цілому. Але попри всі зусилля з боку влади і правоохоронних органів, приборкати ці процеси буде не просто і це лише початок великих потрясінь, які очікують США.

Проте американці намагаються максимально ретельно підготуватися до будь-якого розвитку подій і масово скуповують зброю. Приміром протягом першого місяцю карантину було придбано понад 30 млн одиниць зброї. Без перебільшення у зброярські магазини стояли черги.

Чи легко там придбати зброю? На це питання немає універсальної відповіді, адже у кожному з 50-ти штатів свої закони. І хоча закони різні, всі спираються на Другу Поправку до Конституції.

Наприклад, у Нью-Йорку процедура придбання пістолету може тривати до 6-9 місяців, а сусідньому Нью-Джерсі процес буде в рази швидше. У більшості штатів можна носити пістолети лише приховано, а в деяких можна ходити з напівавтоматичними гвинтівками.

Зброя у цивільних

Фото Getty Images

Але кожен американець, який вирішив придбати зброю, повинен пройти процедуру біографічної перевірки. У більшості випадків вона проходить дуже швидко – ім'я покупця та дата його народження звіряється з базою громадян, яким володіння зброєю заборонено.

До речі, якщо ми порівняємо кількість виданої зброї по штатах, то в тих, де її більше на руках у населення, протестів та мародерства значно менше. Думаю, ви могли бачити фото, де люди стають зі зброєю в руках біля своїх магазинів і бажання у вандалів увірватися всередину миттєво зникає.

Як хочуть врегулювати обіг зброї в Україні та у чому суть нового законопроєкту

Складно спрогнозувати, як працюватиме Верховна Рада найближчим часом, адже карантин зламав усі плани та графіки.

Ми встигли отримати листа від Дениса Монастирського (нардеп, голова комітету з питань правоохоронної діяльності. – Ред.), у якому він погодився з нашою пропозицією провести круглий стіл за участю всіх учасників ринку – профільної асоціації, виробників, спортивних федерацій, приватних охоронних компаній, імпортерів тощо.

Процедурі придбання зброї має передувати навчання майбутнього власника стволу. Ми пропонуємо принципово змінити підхід до навчання, адже сьогодні він суто формальний.

Зброя у цивільних

Фото Getty Images

Потрібно навчитися не тільки безпечно поводитися зі зброєю. Ви повинні знати певні статті Кримінального Кодексу, правила надання першої медичної допомоги. Людина повинна усвідомити, що використовувати зброю можна лише у тому випадку, коли інших варіантів врятувати життя немає. Все треба максимально деталізувати, щоб людина усвідомлювала персональну відповідальність за кожен постріл.

В цілому курси будуть не швидкі, думаю триватимуть декілька тижнів. Вимоги до організації курсів ми пропонуємо прописати в законі "Про ліцензування видів господарської діяльності", бо цим мають займатися комерційні структури.

Це відповідальний бізнес і його власники усвідомлюватимуть ризики — якщо підготовка буде неякісною, вони втратять ліцензію і відповідно інвестиції. Така схема працює у всьому світі. Також ми наполягаємо на безумовному праві прихованого носіння короткоствольної нарізної зброї (пістолети/револьвери) з метою самозахисту.

Людина повинна мати можливість захистити себе в той момент, коли виникла небезпека. І ще одне — спільна власність. Наведу приклад — у вас є машина. Ваша дружина, у якої також є водійські права цієї категорії – може нею користуватися? Звичайно. Так само має бути і зі зброєю.

Якщо дружина має посвідчення власника зброї необхідної категорії то вона може так само користуватися вашою зброєю. Не треба родині витрачати зайві кошти на придбання зброї. Все одно всі дані про неї будуть в електронному реєстрі власників зброї.

Ну і наостанок — утримувачем згаданого реєстру власників зброї має бути Міністерство юстиції, а Міністерство внутрішніх справ повинно здійснювати нагляд за дотриманням умов. Треба демонополізувати цю сферу, яка сьогодні повністю під контролем МВС.

З якого віку пропонується дозволити придбання зброї

Гладкоствольну довгоствольну (мисливські рушниці) — з 18 років. З 21 року — нарізну довгоствольну (карабіни), а лише з 25 років  – короткоствольну нарізну (пістолети/револьвери). Питання звісно дискусійне, але в цілому це стандартні умови у більшості країн.

Про роль МВС

За 30 років незалежності України силові структури, зокрема МВС "подарували" близько 50 тисяч одиниць нагородної зброї. Це неприпустимий стан речей і цілком зрозуміло, що це — корупційна схема. Ми маємо інформацію, що такою зброєю володіють кримінальні елементи. Є випадки, що десь затримали злодіїв в законі в Києві, а їхні охоронці були озброєні нагородною зброєю. Сподіваюсь, що всім зрозуміло, що в тих охоронців не було жодних героїчних вчинків, за які б вони могли бути нагороджені.

Це корупція, яка іноді вимірюється тисячами доларів за один нагородний ствол. Звичайний чорний ринок, де таким чином видаються у нагороду навіть автомати. З цим потрібно боротися, але за великим рахунком ми не хочемо цих людей "наздоганяти". Нехай врешті-решт суспільство дізнається імена цих «героїв», а вони просто пройдуть процедуру навчання володінню зброї.

Про хаос, який може спровокувати більші обсяги продажу зброї

Людям важко усвідомити, що зброя у поліцейського призначена насамперед для захисту саме поліцейського, а не для вашого захисту. Це міжнародний стандарт, навіть у США це трактується саме так.

Постає питання – невже громадяни зустрічають не таких злочинців, яких зустрічають поліцейські? Якщо таких самих то чому у поліцейського є можливість себе захистити зброєю, а у громадян ні?

Взагалі у нас правоохоронних органів просто немає. Зараз ідуть баталії навколо відставки міністра МВС Авакова. Так звана реформа не просто не відбулася, а перетворилася на суцільну профанацію, яка щороку коштує платникам податків майже 100 млрд грн. Проте, ми повинні розуміти, що навіть якщо Авакова відправлять у відставку від цього принципово нічого не зміниться.

Економічні злочини не розкриваються, а кришуються. Всім же зрозуміло, що проституція, гральний бізнес, конвертація, чорний ринок зброї — під "дахом" правоохоронців. Тож, чому ви вважаєте, що відставка Авакова змінить ситуацію? Тут все набагато складніше.

Ми повинні кардинально все зачистити. Можливо, перейти до формату муніципальної поліції, обрання шерифів. А поки громадянам слід розраховувати лише на себе.

Саме тому можливість людей захистити себе, підтримати за необхідності громадський порядок виходить на перший план. Бардаку не буде, адже власники легальної зброї не використовують її у злочинних цілях.

Про масове вбивство в Житомирі

Так, це жахливий і резонансний випадок у Житомирській області, де загинуло 7 людей.

Я не робитиму будь-яких припущень та не коментуватиму, бо про ситуацію нам відомо лише з повідомлень у ЗМІ, а цього ну точно недостатньо. Давайте почекаємо на результати роботи слідства.

З одного боку загиблим закидають те, що на рибалку вони поїхали зі зброєю, проте скажу відверто – з таким рівнем злочинності в країні я б зробив так само. Взагалі, якщо доводиться виїжджати за межі, Києва зброю завжди беру з собою.

З іншого боку для мене ледь не загадка, як зі звичайною переламною рушницею можна вбити 7 людей? Всі ті, хто стріляють, можуть підтвердити – це зробити не просто.

Про те, чи можна захиститися власнику зброї в суді

Сьогодні 36 стаття Кримінального Кодексу дає нам можливість захищати себе зі зброєю у 3-х випадках. Перший – коли ми відбиваємо протиправне вторгнення у наше житло. Другий – захищаємося від групи людей, а це 2 і більше людини. Третій – захист від збройного нападу.

Так, наша судова система недосконала, проте існує достатньо випадків, коли судді грамотно застосовують норми цієї статті і люди, що захищали себе за допомогою зброї отримують виправдувальні вироки.

І врешті-решт, ніколи не забувайте старий вислів – краще погано сидіти в суді, ніж добре лежати у морзі.

Зброя у цивільних

Фото Getty Images

Так, але… Що думає інша сторона

Богдан Петренко: Як на мене, питання зброї дещо схоже на відкриття ринку землі. З одного боку багато населення не підтримує, на це вказує соціологія, з іншого — його активно лобіюють пасіонарії, які готові рухатися. Але, якби питання якось кардинально вплинуло на ситуацію в країні, то МВФ в меморандумі прописало би й це, бо там зацікавлені, щоб Україна була платоспроможна.

На мою думку, закон треба приймати. Ми не можемо здійснювати обіг зброї документами того органу, який й контролює саме цей обіг. Нам необхідний закон на рівні Верховної Ради, який би це питання унормував.

Проте в історії з законом про зброю є декілька важливих моментів. По-перше, вважаю, що це не приведе до посилення безпеки в країні, але й гірше не буде. Зброя коштує дуже дорого, і більшість населення не зможе її купити. Нещодавно дивився на одному з сайтів, звичайний травматичний пістолет коштує близько 20 тисяч гривен. Це приблизно дві середні зарплати по країні.

По-друге, в Україні багато злочинів спричинені саме алкогольним сп'янінням. Не виключено, що отримавши зброю, люди стануть більш агресивними, буде більше побутових злочинів, але моментного всплеску не буде. Проблема ще в тому, що в нашій країні багато злочинів відбувається на емоційному підгрунті. Коли зброя з'явиться на руках у людей, є вірогідність збільшення насилля.

У цьому випадку треба посилити контроль за лікарями, які видають довідки про відсутність різних видів залежності. Зараз же покарати умовний наркодиспансер у випадку саботажу роботи або корупції майже неможливо.

По-третє, люди деколи не можуть правильно застосувати зброю. Я живу у Вишгороді, й нещодавно у мене на районі була трагедія. Не знаю деталей інциденту, але ситуація трапилась така. Ексвійськовий посварився з неповнолітніми, взяв із собою рушницю й пішов далі з'ясовувати стосунки. Результат конфлікту — молодики вбили його власною ж рушницею.

По-четверте, низька довіра до правоохоронних, судових та інших органів влади може спричинити випадки самосуду. В Україні є достатньо прикладів, коли громадяни беруть у руки зброю й намагаються самостійно вирішити проблему, йдучи на злочин.

11033

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: