fbpx
Сьогодні
Кейси 19:28 18 Січ 2023

Покоління змінотворців: як у регіонах творять молодіжну спільноту України

Молодіжні працівники й працівниці — про ініціативи молоді, що покращують їхнє життя в громадах після 24 лютого.

English version here

У чому проблема?

Криза — час великих ризиків і втрат, але разом із тим — не менших можливостей. Молодь, як рушійна сила українського суспільства, розвиває нашу країну під час війни в різних напрямках, зокрема в лавах ЗСУ, волонтерстві, IT, комунікаціях, творчості та психотерапії.

Але часто в цьому їм потрібна допомога.

Яке рішення?

За даними Індексу благополуччя молоді у 18 містах України, які проводили опитування у 2021 році, у середньому 69,5% молодих людей залучені до громадського життя.

Тож створювати можливості для активної та ініціативної молоді — це першочергове завдання для молодіжних працівників і працівниць. Таким шансом бути почутими для молоді є ініціатива "Банк ідей", пілот якої у 2021 році завершився реалізацією семи мініпроєктів у сфері інновацій та інклюзії. Цьогоріч молоді змінотворці об'єдналися в рамках гуманітарного реагування для відновлення нашої країни.

Учасники та учасниці з 14 команд і 6 областей України (Львівська, Волинська, Дніпропетровська, Чернігівська, Тернопільська, Полтавська) пройшли школу грантрайтингу та проєктного менеджменту, побрейнштормили на ідеатоні щодо можливих проєктів у сфері гуманітарного реагування у своїй громаді, а на фінальному етапі резиденції інтенсивно попрацювали над своїми ідеями та перетворили їх на повноцінні проєкти, на що отримали грантову підтримку.

Як це працює?

"WIN-WIN" для Луцька

молодіжні ініціативи України

Цей проєкт для свого міста координує 11-класниця Вікторія Коренецька; головна його мета — емоційна підтримка підлітків.

"Коли ми думали над темою проєкту, то орієнтувалися на проблеми, які є у наших однолітків. Один із ключових запитів: емоційна підтримка.Тому ми організували триденний ретрит для молоді нашої громади із чайною церемонією, колажотерапією і подорожжю до замку Любарта. Назвали ініціативу "WIN-WIN", бо вона цінна як для учасників, так і для організаторів. Найбільше — тим, що ми теж отримуємо досвід і творимо спільноту однодумців з активної молоді, яка зараз живе в Луцьку", — розповідає Вікторія.

Команду для проєкту зібрали буквально за пів години — усе, щоб встигнути податися на грант. А вже за тиждень проводили перші дзвінки в рамках проєкту.

"Усе відбувалося дуже динамічно: спочатку навчання і зуми з менторами. На них ми викристалізовували тему: перша була про надання можливостей роботи для жінок у шелтерах, але коли минуло 4 дні, ми поїздили по шелтерах, то зрозуміли, що це неактуально. Уже в дорозі до самої резиденції у Славському ми знайшли нову тему", — згадує координаторка проєкту.

Організатори проєкту вірять, що саме молодь є підтримкою для молоді під час війни.

"Коли ти спілкуєшся, ділишся своїми проблемами, досвідом — це дає тобі на краплю більше радості й щастя кожного дня. Ці позитивні емоції — те, що дає нам мотивацію рухатися далі", — каже Вікторія Коренецька.

"Рукавичка" з Прилуцької громади на Чернігівщині

молодіжні ініціативи

А в Прилуцькій громаді, щоб зрозуміти, що саме потрібно місцевій молоді, перед запуском проєкту провели опитування. Координаторка ініціативи "Рукавичка" 20-річна Катерина Скрипка розповідає: "Так і народився наш проєкт, що ввібрав у себе 5 заходів різного спрямування: від першої домедичної допомоги до проведення воркшопу з акторської майстерності від місцевого актора театру".

"Рукавичка" взялася проводити заходи для молоді, і одним з найважливіших напрямків у них був напрямок психологічної підтримки.

"Для цього в циклі наших заходів був офлайн психологічний практикум, який провела молода психологиня. Молодь не завжди має кошти, щоб відвідувати психолога, а в колі однолітків чи навіть однодумців буває складно поділитись", — ділиться Катерина.

Крім того, на цьому заході молоді розповіли про гарячі лінії, де можна поспілкуватись з психологами анонімно. В ініціативі вірять, що молодь потрібно залучати в суспільне життя, адже так вона справді живе в цьому суспільстві й розвивається. Саме тому "Рукавичка" проводить локальні заходи — і щоб залучити молодь у життя громади, і щоб дещо її збадьорити.

"Рукавичка" провела й експериментальний захід — "Не дрібниці у спілкуванні":

"Ми вирішили створити таку мега теплу атмосферу: вимкнули світло і ввімкнули проєктор. Ми переживали, що молоді люди не захочуть ділитися особистим досвідом і розповідати про проблеми. Проте молоді дійсно хочеться поговорити з кимось, хто хоч трішки їх зрозуміє. Тому, при вимкненому світлі, коли їх майже не видно, вони почали відкриватись. І наше обговорення було дуже приємним. В кінці, коли ми стали до спільного фото, одна з учасниць, Діана, запропонувала обійнятися — це був розрив моєї душі. Мені було дуже приємно, бо я зрозуміла, що робота, яку проробила команда, була недаремною.Також після воркшопу з актором Андрієм Карповим ми помітили, як люди продовжували неформальний нетворкінг й обмін своїми досвідами. Це дуже приємно, коли молодь об'єднується і починає вибудовувати молодіжну спільноту нашого міста", — згадує Катерина.

Важливим для "Рукавички" є залучення переміщеної молоді — тобто тих молодих людей, які вимушені були через війну залишити свої домівки й перебратися в безпечніші регіони. Водночас тут вважають, що ВПО не треба виділяти в окрему категорію — так молодь з-поміж ВПО швидше відчує себе інтегрованою. Катерина Скрипка пояснює:

"Я вважаю, що молодь з числа ВПО потрібно виділяти лише в моменти, коли їм потрібна психологічна чи матеріальна допомога. В інших випадках не варто, щоб вони не почувались якимись "іншими". Будь-яка молодь і ВПО в тому числі прагне відчувати зв'язок із молодіжною спільнотою. А вже в процесі спілкування з місцевою молоддю на наших заходах вона буде інтегруватися в соціум самостійно й поступово. Наше завдання як молодіжних працівників і працівниць — зробити цю інтеграцію у ком'юніті якомога м'якшою, надати можливості для дозвілля і підтримати через програми психологічної допомоги, неформальні івенти для нетворкінгу і творчі вечори".

"Горище" в Нововолинську

молодіжні ініціативи

19-річний координатор ініціативи Михайло Регешук згадує, що створити проєкт мотивувало бажання об'єднати молодь громади навколо свідомого дозвілля:

"Як працівник молодіжного центру, я допомагаю закупляти продукти для нововолинської благодійної їдальні, яка надає харчування для людей, що його потребують. Позаяк ми з колегами зі своїх зарплат збирали кошти на їдальню, ми вирішили взяти участь в ініціативі "Банк ідей 2.0: MOLO, дій!" для того, щоб акумулювати гроші для її потреб, створити щось креативне, екологічне і разом з цим об'єднати молодь громади навколо свідомого дозвілля. У результаті наша команда організовує івенти із кастомізації шоперів і футболок та створює апсайклінг-продукти у нашій громаді, закуповуючи одяг на секонд-хенді. Ідея для назви народилася відразу: горище — це місце, де зазвичай зберігають старий і непотрібний одяг, тому ми у творчому втіленні даємо друге життя сорочкам, костюмам і футболкам. Одяг із першої кастомної колекції всіяний цитатами з українських віршів і поезії".

Ініціатори "Горища" вважають, що найкращий спосіб підтримати молодь під час війни — це створення спільнот, які будуть допомагати розв'язувати проблеми у громадах. "Тому варто формувати такі ком'юніті змінотворців і змінотворчинь, які будуть кайфувати від цих трансформацій у громаді", — додає Михайло.

Не менш важливою є й інтеграція молоді-ВПО. "Горищу" із цим допомогло сарафанне радіо, коли ті, хто вже відвідував заходи, на наступні вже кликали друзів.

"Робити зустрічі з молоддю й неформальне навчання для них — дуже важливо, як ми бачимо за фідбеком. Багато молодих людей не зацікавлені у громадському активізмі, бо не знають, що таке молодіжний центр, і які переваги може дати волонтерство чи в чому цінність активізму", — підсумовує Михайло Регешук.

Як допомогти молоді в громадах?

Ці три історії — яскраві приклади того, що молодь готова розвивати нові ініціативи для громад. Перелічені проєкти вдалося реалізувати в межах ініціативи "Банк ідей 2.0: MOLO, дій!" від UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення та МолоДвіжЦентру.Львів. Загалом проєкт охопив 2500 молодих українців та українок із 12 громад країни. Це 14 проєктів від молодіжних працівників і працівниць з 6 областей України, які створили безпечні простори для молоді, провели лекції та майстер-класи з тем ментального здоров'я, волонтерства, ІТ, домедичної допомоги, акторської майстерності, свідомого споживання, фотографії, мистецтва, просування у соцмережах.

"Для Фонду ООН у галузі народонаселення робота з молодими людьми та підтримка програм, які сприяють життєстійкості молодих людей, та розвивають їх спроможності успішно самореалізуватися у своїх громадах, особливо у часи криз, є одним з пріоритетних напрямків. Ще минулого року ми пропілотували проєкт "Банк Ідей: втілюй свої мрії", у якому підтримали молодіжні проєкти, спрямовані на впровадження інноваційних рішень для молоді: від створення тематичних подкастів та освітніх ютуб-каналів до проведення занять з арттерапії для молоді з інклюзивністю.  Цього ж року "Банк Ідей 2.0: МОLО, дій!", окрім розширення географії проєктів, змістив фокус відповідно до нових реалій, закликаючи та об'єднуючи молодь впроваджувати проекти гуманітарного спрямування та відновлення нашої країни", — зазначає Павло Замостьян, заступник представника UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. 

Якщо молодим людям дати можливості для розвитку, потрібну ціннісну базу й підтримати їх, то вони підсилять українське суспільство, підсвітять проблеми й самі ж знайдуть шляхи вирішення для них. А ще поведуть країну у свідоме майбутнє із критичним мисленням, ментальним здоров'ям і орієнтирами, які захоплюватимуть українців та українок і спонукатимуть рухатися за ними.

Рубрика:
Кейси
742

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: