Екорубрика

Замість пластикових: в Україні роблять трубочки для напоїв зі стебел жита і очерету

На відміну від інших, вони не розмокають ні в холодному, ні в гарячому, і розкладаються в компості за 3-6 місяців

Зміна клімату і забруднення навколишнього середовища викликані не тільки діями гігантських корпорацій або урядами країн. Значну частину проблеми створюємо ми, звичайні люди, в процесі своєї життєдіяльності — просто тому, що ми так звикли.

Пластикові трубочки для напоїв — прекрасна цьому ілюстрація. Здавалося б, практично будь-який напій можна пити і без неї, але ми звикли до них настільки, що навіть не замислюємося про те, наскільки їх багато і наскільки їх одноразове використання недоцільне. Але є й інші шляхи.

Компанія Yes Straws, у якій операційним директором працює Олеся Вершигора, знайшла ідеальне рішення: виявляється, трубочки можуть бути одноразовими і екологічними одночасно.

Органічна альтернатива

Yes Straws — це українська компанія, яка виготовляє трубочки для напоїв з стебел жита і очерету. "Ми позиціонуємо це як одноразову екологічну альтернативу, яку можна викидати в органіку, компостувати. Соломинка з жита розкладається орієнтовно за 3 місяці, соломинці з очерету потрібно 6-8 місяців. Якщо я, наприклад, цю соломинку викину, вона потрапить у грунт — вона стане йому своєрідним підживленням, тому що це органічна частина. Ми не використовуємо жодних хімічних сполук для обробки, тому що людина вживає через соломинку напої. І якщо це, наприклад, теплий напій — щоб соломинка не виділяє ніяких шкідливих речовин", — пояснює Олеся.

Трубочки з жита і очерету однаково безпечні як для людини, так і для навколишнього середовища. Єдина різниця між ними — це діаметр і пропускна здатність: "Камиш можна ділити на фракції за розмірами: ми ділимо на такі класичні, як пластикові трубочки, є спеціальна фракція для смузі, і є навіть для такого виду напоїв як bubble tea. Жито так не можна поділити на фракції, воно має один діаметр, універсальний. У нас є щось легеньке, класичне і дешевше, і відповідно, є позиція, яка міцніше, щільніше і більш універсальна".

Крім того, такі трубочки мають переваги перед іншими аналогами. На відміну від металевої, таку трубочку не потрібно завжди носити з собою і чистити — після вживання її можна просто викинути. На відміну від паперових, очеретяні або житні трубочки НЕ размокають і не деформуються ні від вологи, ні від температури. Єдиний ефект — легкий, ледь помітний післясмак від вживання напою: "Якщо з жита — це легкий солодовий присмак, він практично не відчувається. З очерету — також може бути легенький присмак терпкий, але це більше при контакті з холодними напоями. А з теплими — він практично не відчувається: я ось вживаю з кавою і різниці не відчуваю", — говорить Олеся.

📽️   Дивіться тут про оригінальні еко-трубочки:

Мільйони соломинок та екологічне виробництво 

Компанії Yes Straws майже 2 роки — виробництво почалося у 2018 році. Тоді ж прийшли і перші продажі, причому спочатку компанія орієнтувалася на зарубіжний ринок і продавала трубочки через Amazon. Сама ідея з'явилася у засновників за кордоном: "Побачили, що там більш популярні аналоги пластикових соломинок і отримали напій з паперової трубочкою. Але властивість паперової в тому, що вона трохи розмокає. Почали шукати варіанти, які були б органічними, для виробництва яких не потрібно було би рубати дерева. Спочатку асоціація прийшла з дитинства саме ті житні соломинки, з яких пили компот або молоко у бабусі. Жито воно таке, тонше, стебло пшениці ламке, якщо на нього натиснути. Плюс, через соломинку з жита можна пити не всі напої. Шукали, що твердіше, і прийшли до такого виду сировини як очерет".

Сьогодні компанія виробляє близько 3 млн трубочок в місяць — з поправкою на те, що карантин через пандемію коронавірусу негативно позначився на попиті. Всього, до кінця року планувалося досягти позначки в 10 млн / місяць. Олеся вважає, що хоч це і вражаючі показники, вусвітовому масштабі це не так вже й багато: "У Штатах було в 2018 році зафіксовано використання 500 млн пластикових соломинок в день. У Європі ця цифра в районі 100 мільйонів, в Україні близько 1 мільйона, але може бути і більше. Це в день а уявляєте, в місяць?! Тому, якщо міряти у світових цифрах це така крапля в океані".

Всі трубочки виготовляються вручну — автоматична лінія буде ламати велику кількість тонких соломинок. Сам виробничий процес організований так, щоб мінімізувати вплив на навколишнє середовище. "Ми намагалися побудувати так, щоб ми могли повторно використовувати воду. Після того, як ми обробили трубочку високотемпературним паром, вона вимагає ще додаткового промивання. Ми намагаємося зробити так, щоб виробництво було безвідходним. Якщо у нас залишається якась частина продукції, яка є браком — ми її збираємо, використовуючи в сільському господарстві. Жито можна використовувати для догляду за тваринами, а очерет — для підігріву води: він повністю безпечний, і при спалюванні не виділяє шкідливих речовин. Трубочки у нас є різної довжини: 20 см і 14 см. Ми побачили, що їх можна трохи коротше зробити, тому ми намагаємося розділяти порізку самого стебла, щоб було залишків поменше".

"Ми побачили, що тут є запит"

Хоч спочатку трубочки продавалися через Amazon закордон, дуже скоро знайшлися покупці і в Україні: "Якраз до моменту, коли я прийшла в компанію, я більше знала локальний ринок, і сказала: "Ні, хлопці, тут це буде класно". Тому що незалежно від того, у якій частині світу ти б не знаходився, це тебе не позбавляє, не рятує від відповідальності твого, усвідомленого споживання. Відповідно, забруднення відбувається не тільки десь далеко, забруднюється природа і локально теж. Поки у нас в Україні регулюється це не на законодавчому рівні, а більше на ініціативному. Тому є багато підприємств, які розуміють проблему. Ми побачили, що тут є запит, є багато закладів, які хочуть замінити пластикові трубочки, яким не подобається, наприклад, що трубочка з паперу розмокає".

Зараз на українському ринку трубочки продаються як в роздріб, так і оптом для барів, ресторанів і кав'ярень. "Як мінімум, до карантину у нас було близько 170 закладів, які ми обслуговували по всій Україні. У кожному обласному центрі була наша соломинка. У роздріб ми продаємо у нас на сайті, на сайті "ROZETKA". Ще у нас є магазини-партнери: це "GoodWine" або магазин, який підтримує українського виробника "Всі.Свої | Дім та декор".

На сайті компанії і в соціальних мережах зібрані відгуки від відвідувачів тих закладів, які користуються еко-трубочками. Переважна більшість дуже хвалить і зовнішній вигляд, і саму ініціативу. "Тут скільки людей — стільки й смаків: комусь це може заважати, але на щастя, такі випадки дуже поодинокі. Комусь подобається, що є післясмак, а комусь не подобається. Точно так само є власники закладів, яким по стилю, наприклад, підходить наша соломинка, а комусь не підходить. У нас часто теж запитують, чи можемо ми якось пофарбувати трубочку. А ми говоримо: "Ні, навпаки класно те, що ви бачите натуральну основу, без будь-яких барвників".

Коштують такі трубочки дорожче пластикових, однак ціна доступна кожному: упаковка житніх трубочок з 100 штук продається за 95 грн (менше 4 $), а трубочки з очерету в упаковках по 50 штук за 100 грн (~ 4 $). "Як тільки ми запустилися, вона коштувала дорожче, а потім ми почали рости. Обсяг збільшується, собівартість — зменшується, і ми можемо знижувати вартість. Тому і така мета в 10 млн трубочок на місяць до кінця року у нас є для того, щоб ми могли хоча б на 10-15% зробити сцену в роздріб доступніше," каже Олеся.

Придбати трубочки можна на сайті компанії, але більшість продажів відбувається через соціальні мережі. Покупець оплачує товар онлайн і отримує його кур'єром або через "Нову Пошту". "Для закладів у нас діють окремі умови: є оптові ціни, для певних обсягів і відповідної категорії є своя цінова політика". Крім 10 мільйонів трубочок в місяць, у компанії є й інші плани: "Ситуація з коронавірусом показала, що потрібно бути більш гнучкими. Ми розглядаємо різні варіанти: можливо, це буде додавання позицій аналогічних екологічних в сегменті HoReCa, для кафе, барів і ресторанів. або це може бути послуга, яка допомагає закладам бути екологічнішими. Знову-таки, стверджувати однозначно не можемо, тому що ми не виконали ряд завдань, який був перед нами. Ситуація, яка склалася зараз, вносить свої корективи, і ми ще не прийшли до того, що б ми хотіли бачити".

Пошейрити
Опубліковано автором
Данило Герасимов
Теги: Екологія Суспільство бізнес

Свіжі дописи

  • Кейси

KONTENTA: як працює мережа студій аудіовізуального контенту, де підлітки можуть створювати свій продукт

“Рубрика” поспілкувалася з ініціаторами проєкту, в рамках якого вдалося запустити 20 студій в 12 областях… Читати більше

Friday January 3rd, 2025
  • Що відбувається

“Час забути, що нас було 40 чи 50 мільйонів”: демограф НАН про те, що робити з демографічною ситуацією в Україні

Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Що відбувається

“Гноми з JYSK — не наша культурна традиція”: як Маланка об’єднує спільноту навколо українських традицій

У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше

Tuesday December 31st, 2024
  • Корисне

Five unique Ukrainian New Year traditions you need to know

Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у грудні

Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Екорубрика

5 еконаслідків війни росії проти України за 2024 рік та що нам з цим робити

Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше

Friday December 27th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.