fbpx
Сьогодні
Важливо знати 17:23 04 Бер 2022

Що робити, якщо вибухне АЕС: інструкція

Превентивно приймати жодні препарати НЕ ТРЕБА. Сподіваємося, ця інструкція вам не знадобиться, проте зайвими ці знання не будуть.

У чому проблема?

Обстріл Запорізької АЕС російськими загарбниками триває. Зафіксовано попадання в енергоблок. На атомній електростанції внаслідок обстрілів почалася пожежа. "Вогнеборці не можуть почати ліквідацію пожежі", "розстрілюють впритул", "влучили в енергоблок", — йшлося в ранкових повідомленнях. На щастя, рятувальники таки почали гасити пожежу. Влада повідомляє, що наразі радіаційний фон — у нормі. 

Звертаючи увагу світової спільноти на атаки окупантів на ЗАЕС, Енергоатом попереджає, що ці обстріли є "порушенням ядерної та радіаційної безпеки найбільшого в Європі ядерного об'єкта, що може призвести до важких і трагічних наслідків для усього світу".

Яке рішення?

Фахівці-атомники запевняють — Запорізька атомна станція побудована таким чином, що розвалити її надзвичайно важко. Проте знати, що треба робити в разі радіаційної аварії повинен знати кожний українець. Саме для того, щоб уникнути паніки і не наробити дурниць, намагаючись захистити себе і своїх рідних від радіації недієвими, а іноді й шкідливими способами. Пояснення щодо того, що потрібно робити при радіаційній аварії дали у Центрі громадського здоров'я.

Як це працює?

Що робити, якщо вибухне АЕС: інструкція

Найперше правило — слухайте вказівки влади, ДСНС та інших установ, які координуватимуть на місцях

За оповіщення про радіаційну аварію, вам необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку ви можете зробити. 

  • Зайдіть в укриття, підвал або всередину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
  • Заберіть всередину домашніх тварин.
  • Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби. 
  • Зробіть кількаденний запас води у герметичних ємностях. Продукти загорніть у плівки і покладіть у холодильник або шафу. 
  • Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов'язку для захисту органів дихання. 
  • Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Як діяти, якщо вам необхідно вийти з укриття?

  • Виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички. 
  • Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю.
  • Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини. 
  • Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не дряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. 
  • Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха.
  • Переодягніться у чистий одяг. 

Як безпечно харчуватися та пити воду?

  • Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
  • Кип'ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
  • Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як бачок унітазу або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі й води.
  • Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
  • Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалася в холодильнику або морозильній камері. 
  • Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Йодопрофілактика

При отриманні вказівок проведіть йодну профілактику, приймаючи протягом 7 днів по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років — частина таблетки (0,04 г). За відсутності йодистого калію використовуйте йодистий розчин: три-п'ять крапель 5% розчину йоду на склянку води, дітям до 2-х років — 1-2 краплі.

Ще більше корисних рішень

Що кажуть лікарі?

Що робити, якщо вибухне АЕС: інструкція

Нещодавно відомий лікар Комаровський зробив відео з приводу можливого радіаційного зараження та необхідності приймати йод. "Безумовно, — коментує поради колеги лікар Віктор Кирейко, — є у цьому відео і здорове зерно. Але не треба приймати йод просто так. Тільки "якщо вже бахнуло або якщо у найближчі пів години точно бахне". Але на ці слова мало хто звертає увагу, бо надалі лікар приводить методику введення йоду. З пігулками все ясно. А далі… далі починається треш… і звичайній спиртовий розчин по каплях дозувати.. а дітям навіть йодну сіточку малювати…".

На жаль, паніка не дуже добрий порадник. Вона дуже часто призводить до хибних дій. До паніки може бути схильний будь-хто. Навіть відомі лікарі. Якщо ви знаходитесь у районі радіоактивного зараження, це не означає, що у вас обов'язково буде рак щитоподібної залози. Згідно з розрахунками, опромінення щитоподібної залози у дітей 10 мГр збільшує частоту раку щитоподібної залози приблизно на 3-5 випадків на мільйон населення на рік! Це НЕ означає, що рак буде у всіх!", — пише лікар Віктор Кирейко.

Він зазначає — для профілактики захворювань щитоподібної залози слід приймати йодид калію (КІ). За його відсутності може використовуватися перхлорат йоду. Але йодид калію однозначно ефективніший.

Схвалені FDA дози йодиду калію такі:

  • немовлятам віком до 1 місяця — 16 мг;
  • дітям від 1 місяця до 3 років — 32 мг;
  • дітям від 3 до 18 років — 65 мг;
  • дорослі — 130 мг.

Діти віком до 18 років і вагітні жінки (через виношування плода) вразливіші до впливу радіоактивного йоду, тому за показаннями їм слід в першу чергу приймати ці препарати

Самостійно продовжувати прийом препаратів йоду більше ніж одну добу не рекомендовано. Це питання має вирішувати лікар. Приймати йодид калію слід тільки якщо ви точно знаходитесь у зоні радіаційного зараження. Про це мають сповістити офіційні джерела.

Посилаючись на авторитетні джерела, лікар Кирейко наголошує: 

  • Нанесення будь-яких препаратів йоду на шкіру — не ефективне! Може викликати опік!
  • Використання антисептиків на основі йоду через рот, для профілактики радіаційного зараження — не ефективне та може принести шкоду!
  • Приймати навіть правильні препарати йоду потрібно тільки якщо ви знаходитесь у зоні радіаційного зараження. Прийом цих препаратів без показань може завдати шкоду здоров'ю!
  • Препарати йоду не є універсальним протирадіаційним засобом!

Що робити? Якомога швидше покинути зону зараження. Якщо є в наявності правильні препарати та показання — приймати їх. Просто так приймати їх не можна!

Нехай ця інформація нам не знадобиться ніколи, але знати про неї має кожен.

Слава Україні!

9
77329

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: