Борщ — офіційно український та під захистом ЮНЕСКО. Це треба відсвяткувати! Звісно ж, борщем. Ділимося рецептами з приготування борщу з Маріуполя, Херсонщини та Полтавщини та розповідаємо найцікавіше про українську національну страву.
1 липня на 5-му позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини було ухвалено знакове для України рішення — Український борщ внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони. Війна з росією за борщ завершилася нашою перемогою!
Міністр культури України Олександр Ткаченко привітав рішення комітету: "…скільки б маша захарова не розповідала, що "книги з кулінарії заборонялися, а рецепт страви тримали в таємниці та забороняли готувати" і взагалі наш борщ —це "прояв екстремізму та нацизму", цей "прояв екстремізму" тепер офіційно український, і офіційно під охороною ЮНЕСКО", — зазначив Ткаченко.
Одним з найактивніших борців за українство борщу став шеф-кухар Євген Клопотенко. Він не раз наголошував на тому, що спроба росії привласнити український борщ як власний винахід, це не що інше, як один з елементів цілеспрямованого знищення українців, що відбувається вже сотні років.
"росія знищує нас фізично і культурно. Ми захищаємо себе, але потребуємо підтримки на всіх фронтах. Бо навіть зараз росіяни просувають у світі, що хароші рускі люблять хароший рускій борщ і називають його всюди російським супом. І їм вірять. Але вони не розуміють, що це страва української сили. Захист борщу – це жест підтримки України і додатковий спосіб захистити існування української нації. Ми на законодавчому рівні стаємо вписаними у контекст світу. Визнають борщ — визнають існування української гастрономії. Офіційно, на рівні світу. Це те, за що я зараз борюсь, бо таке вже неможливо стерти. Це про визнання, цінність і вплив України", —написав Клопотенко напередодні рішення комітету.
Битва за український борщ розпочалася ще до війни, а заявку на включення борщу до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Україна подала ще в березні минулого року. Мінкульт опублікував "Маніфест української кухні", а Верховна Рада призначала спеціальні дні борщу. Все це робилося для популяризації нашої національної страви. Хоча самі українці реклами борщу не потребують. Бо наш борщ, який хотіли привласнити росіяни, — то справжній культурний витвір, виплеканий традиціями багатьох поколінь українців. Смачний і духмяний за сотнями рецептів з усіх куточків України. Страва єднання, страва сили, страва любові до своєї країни.
Рішення Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини стало справді історичною подією для України. Воно означає визнання унікальності та ідентичності українського елементу нематеріальної культурної спадщини, і, одночасно — визнання його універсальної цінності і значення для світової культури.
"Борщ — елемент соціальної інтеграції та згуртованості, яка служить об'єднанню народу України, незалежно від віку, статі чи походження. У цьому сенсі елемент демонструє важливу роль нематеріальної культурної спадщини під час збройних конфліктів та надзвичайних ситуацій", – зазначили у МКІП.
Тепер, як сказав Олександр Ткаченко, українці із задоволенням будуть ділитися борщем і його рецептами "зі всіма цивілізованими країнами" й навіть з нецивілізованими теж, "щоб у них було хоч щось світле, смачне та українське".
24 лютого, коли росія зранку почала бомбити всю Україну, багато українців, щоб не впадати в паніку, йшли на кухню, щоб зварити борщ для своєї родини. Борщ став першою стравою, про яку подумали ті, хто був вимушений відправитися з дітьми в евакуацію, коли ситуація трохи стабілізувались. Борщ став однією з основних страв, яку готували і готують волонтери для тих, чиї домівки розбомбив ворог. Борщ відправився на фронт і в госпіталі. Борщ був і є в меню кожного українця. З перших днів повномасштабної війни українці готували борщ, бо хотіли проявлення, символів, знаків і смаку України.
Фахівці відзначають, український борщ — це національна страва, яка не має конкурентів. Водночас борщ — більше, ніж їжа. Українці вибороли не лише право називати Україну батьківщиною надсмачної страви, а й частинку наших традицій, що передаються з покоління до покоління, нашу ідентичність та культуру. І цього ми вже нікому не дозволимо вкрасти! Саме з маленьких перемог на різних фронтах і складається велика спільна Перемога. А вона обов'язково буде!
Як ми можемо ще більше наблизити нашу Перемогу саме сьогодні? Звісно ж, приготувавши смачний борщ! "Рубрика" зібрала для вас три рецепти борщу, назви яких зараз є знаковими для України.
На сторінках соцмереж українці часто ведуть баталії, доводячи одне одному, що саме їхній борщ "найправильніший" і найсмачніший. Насправді ж рецептів сотні, а крім того, кожен готує борщ трохи по-своєму. Та всі борщі об'єднує головний овочевий компонент, який визначає і його смак, і колір, і аромат. Це — буряк. Адже і сама назва страви походить від старослов'янської назви цього овоча — "б'рщь" (буряк). Маємо надію, ви запаслись буряком? Тож — до справи!
Американське видання The New York Times опублікувало рецепт рибного борщу, який готують у Маріуполі. Старовинним рецептом поділилася українка Ольга Куцеріді, яка вже 15 років живе у США.
Інгредієнти:
Приготування:
Родзинка цієї традиційної української страви — в полтавських галушках, які готуються дуже швидко, а смакують з борщем пречудово!
Інгредієнти:
Для галушок: 2 ст. ложки гречаного борошна, 1 ст. ложка гарячої води, сіль, мелений чорний перець, 1 яйце.
Приготування:
Ще один рецепт українського борщу, який прославився на весь світ ще п'ять років тому. Рецепт Ольги Геркулес, яка є родом з Каховки, що на Херсонщині, надрукували у The New Yorker. За таким рецептом готувала борщ бабуся Ольги.
Інгредієнти:
Приготування:
Готуйте, смакуйте, частуйте і пам'ятайте: все буде борщ, все буде Україна! 🥘
Ініціатива “Рудименти Львова” взялася за реставрацію більш ніж 50-річної вивіски магазину “Електротовари”. Завдяки відкритій комунікації… Читати більше
В Україні ухвалили закон, який дозволяє створювати спецшколи для дітей з психічними порушеннями та розладами… Читати більше
“Рубрика” поговорила з Олександром Тараном, головою Svitanok.NYC — української громадської організації, заснованої в Нью-Йорку після… Читати більше
“Рубрика” розповідає про проєкт наставництва дітей з інтернатів від БФ “Твоя опора”. Якщо ви хочете… Читати більше
3 квітня в Києві презентували результати 5-річної програми “ReACT4UA/EU4Business: Застосування та імплементація Угоди про асоціацію… Читати більше
Learn the story of Cabaret in Ukraine and its home theater. Visit the world of… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.