Розповідаємо про те, як вирушити у мандрівку на континент пінгвінів і що для цього потрібно знати.
Не так давно відбулася річниця відкриття найбільш холодного материка нашої планети — 30 січня відзначили 200-річчя з дати, коли британська і російська мореплавні експедиції (досі ведуться суперечки, хто зробив це першим) виявили 6-й материк.
Дослідження обледенілої землі починалися з малого: перші «станції» були побудовані з дерева і нагадували сільські хатинки.
Згодом їх кількість збільшувалася, а будівлі ставали більш практичними: їх облаштовували для постійного перебування вчених, намагаючись забезпечити експедиторів необхідним провіантом, ліками та паливом. Зараз в Антарктиді налічується близько 90 наукових станцій різних країн світу: і це далеко не межа. Материк розвивається, і відповідно до міжнародного правила, свій науковий пункт на Південному полюсі може розташувати будь-яка країна. Більш того, материк поступово відкривається для туристів — серед льоду і снігів є табори для бажаючих підкорити снігову пустелю. Редакція «Рубрики» дізналась, як потрапити на Полюс, як вижити в антарктичному холоді і хто може дозволити собі таку подорож.
Звичайно, навіть якщо ви — вчений, потрапити в Антарктиду шансів не так вже й багато. Незважаючи на те, що експедиції тривають від кількох місяців до року, а жителі станцій істотно обмежені у зручностях і комунікації із зовнішнім світом, конкурс на одне місце досить великий: у 2020 році було 147 претендентів, які бажають відправитися на українську полярну станцію «Вернадський» при тому, що запропонованих вакансій лише 10. Серед них — 7 вчених, які будуть вивчати рослинний світ, геологію, сейсмологію і метеорологію материка, а також один лікар, один системний адміністратор і кухар, теж один.
На щастя всіх інших мандрівників і мрійників, які бажають потрапити на найпівденніший материк планети, існують цілі тури, придбавши який можна проплисти на кораблі вздовж материка на поромі або навіть пожити в антарктичному таборі якийсь час.
Найвідоміший та найбільший з них — Юніон Глейшер. Приїхати сюди можна тільки з березня по листопад, діставшись на літаку з Чилі. Підготовка до подорожі триватиме чимало часу: потрібно зібрати все необхідне спорядження, провести його деконтамінацію, перевірити здоров'я і пройти 2-тижневий інструктаж. Тільки після закінчення підготовки призначається дата відправлення, до якої ви повинні бути готові за добу до вильоту: пілоти підлаштовуються під погодні умови, і часто буває так, що вирушати в дорогу доводиться на кілька годин раніше. Політ до холодного материка займає приблизно 4,5 години.
Сама назва «табір» уже натякає на те, що на комфортні готельні умови розраховувати не доведеться: гості Антарктиди живуть у наметах. І це при тому, що середня температура в місяці відвідувань — від -25 ° до -45 ° C!
Таке імпровізоване житло не обладнане обігрівачами: доводиться розраховувати на те, що чорна тканина наметів нагрівається на сонці, яке, як ви знаєте, під час полярного дня не сідає.
Блогер Сергій Доля, який побував в Юніон Глейшер розповідає, що температура в наметах може піднятися до +15° C, проте особливість табору в тому, що вночі сонце не сідає, але опускається доволі низько, тож територія потрапляє в тінь від гори, розташованої поруч з поселенням. Цього часу вистачає, щоб повітря всередині охолонуло.
"Іноді вночі в наметі було нижче нуля. Ми зрозуміли це по обледенілим шнуркам на черевиках, які стояли біля ліжка", — розповідає мандрівник.
Щоб не змерзнути вночі, спати туристам доводиться в двох дуже товстих спальних мішках. В цілому надане житло досить просторе: там вільно поміщається 2 розкладачки, столик, і навіть залишається небагато місця для імпровізованої шафи.
Доступні для туристів і блага цивілізації: на станції є будка, з якої можна зателефонувати на материк, будиночок лікаря з боксом для хворих, ліками навіть мінімальне обладнання, яке дозволить лікарю прооперувати пацієнта. Також є 2 великі їдальні, кімната відпочинку з телевізором, приставкою і найголовніше — світлонепроникними шторами — коли полярний день триває дуже довго, мандрівникам хочеться сховатися від сонця. У всіх цих приміщеннях є підігрів.
Теплий туалет з душем теж присутні — спеціальні бокси стоять особняком. Однак поніжитися під теплою водою, як ми любимо це робити вдома, не вийде. Щоб прийняти душ у вас буде тільки 30 літрів води. Весь механізм працює так: з бойлера в звичайне відро ви набираєте гарячу воду. Потім виходите на вулицю і розбавляєте її чистим снігом, який спеціально приносять до душових. Далі в відро занурюється спеціальний шланг, з'єднаний з насосом.
Сергій Доля продемонстрував роботу механізму в одному зі своїх роликів. За його словами, такого "запасу" вистачає максимум на 2 хвилини, а через обмежену кількість ресурсів водні процедури рекомендують приймати не частіше двох разів на день.
Однозначно варто. На материку вам точно не доведеться нудьгувати, адже судячи з відгуків мандрівників, відчуття там незрівнянні. Ніби знаходишся на іншій планеті.
Крім того, гостям пропонують екскурсії різних рівнів складності. Наприклад, можна вирушити в похід на льодовик і випробувати свої сили, піднімаючись по прямовисній крижаній скелі.
Деякі туристи приїжджають сюди, щоб піднятися на гору Тайрі — найвищу точку Антарктиди. Правда, таких мандрівників — одиниці, і щоб підкорити цю гору, потрібно мати нелюдську витривалість. Зазвичай з цією метою приїжджають професійні альпіністи, які вже встигли піднятися на найвищі точки інших п'яти материків.
Пересуваються між локаціями в Антарктиді на гусеничних всюдиходах, що є окремою розвагою.
Коштує такий тур недешево — від 5 000 доларів на 7 днів і вище. Найдорожче задоволення — побувати безпосередньо на Південному полюсі Землі. Добиратися туди потрібно літаком з вильотом з Антарктичної станції. Шлях в одну сторону займає 4 години, ще 4 години ви проводите, поки йдете до Південного полюса. Квиток на такий політ коштує 29 200 доларів, а якщо ви хочете купити відразу весь тур з трансфером до Антарктиди, він обійдеться в 50 000 доларів.
Звичайно, зараз така далека, і мабуть, найнебезпечніша з існуючих подорожей здається недосяжною, але поїздки на Полюс поступово стають все більш популярними, і цілком очікувано, що їздити на "крайній Південь" незабаром стане новим трендом. Так чи інакше, освоєння Землі людиною ще не закінчено, і на нашій планеті є безліч місць, на які не ступала нога людини, і цілком можливо, що цей материк — перший за кількістю таких локацій.
Фото unsplash.com
As Ukrainian S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl came out, discover the world of Ukrainian esports… Читати більше
“Рубрика” розповідає про те, як українці за кордоном об’єднуються та залучають іноземців до допомоги Україні. Читати більше
Expand your reading list and get to know the famous Ukrainian authors who could've been… Читати більше
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.