fbpx
Сьогодні
Знай наших 13:37 04 Сер 2020

Український школяр створив пристрій для незрячих, кращий та дешевший за іноземні аналоги

Винахід створено за новою технологією та алгоритмами — більш функціонального та дешевого аналогу у світі поки що не існує

Минулого року українець Дмитро Лопушанський розробив спеціальний пристрій для незрячих, який допомагає краще орієнтуватись їм у просторі, де незручно використовувати спеціальну тростину для незрячих — у приміщеннях.

Надихає в цій історії не тільки те, що новий пристрій допоможе людям з вадами зору, а й те, що на момент створення пристрою Дмитро навчався в 11 класі. Раніше він створив бота для Telegram Newskit, який фільтрує новини, а перед цим — соцмережу, яка фільтрує дописи за пріоритетністю. Зараз Дмитро навчається на факультеті прикладних наук Львівського католицького університету.

Дмитро Лопушанський

Ідея створити HelpyEyes у хлопця виникла з двох причин. По-перше, він хотів створити щось корисне, що буде допомагати людям, а по-друге, за його словами, у нього самого поганий зір. До цього моменту він майже нічого не знав про незрячих, тому звернувся до Оксани Потимко, керівниці Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для людей з особливими потребами Львівської політехніки. Та поділилася, що незрячим часто потрібно визначити колір предмета або поверхні. Пристрої для цього на ринку є. Але для українського користувача вони малодоступні і дорогі.

Тож школяр вирішив самостійно виправити цю ситуацію, взявши її у свої руки. У процесі виготовлення пристрою він орієнтувався на ті самі закордонні аналоги, проте використовував кардинально інші технології та алгоритми, які розробив сам. Тому замість однієї функції, наприклад, визначення кольору, пристрій допомагає визначати рівень освітленості у приміщен­ні та на вулиці, а також пе­решкоди. Крім того, його прилад значно дешевший: ви­значник кольору іноземного виробни­цтва коштує від трьох тисяч грн і більше, а вартість HelpyEyes — близько 1000 гривень. Він може коштувати й менше, але для цього потрібні більш дешеві деталі. 

Прилад має вигляд капсули, де є дві кноп­ки і перемикач. Всі деталі, наявні у пристрої, винахідник замовляв деталі з Китаю – тому вартість пристрою така невисока. Коли незряча людина бере його у руки, торкається пред­мета чи одягу, пристрій озвучує колір. Так само можна дізнатися, чи світло у приміщенні, на вулиці. Бувало, незря­чі люди засинали вдома при увімкнених лампах — прилад допоможе це контролю­вати. Також у нього вмонтований датчик відстані. Якщо перешкода з'являється на відстані метра, пристрій подає сиг­нал. Наразі датчик перешкод ідеаль­но працює у приміщенні, а щоб корис­туватися цією функцією на вулиці, його потрібно доопрацювати. 

Дмитро Лопушанський

Фото github.com

Створювати пристрій допомагали в Ресурсному центрі освітніх інформаційних технологій для людей з особливими потребами, куди він звернувся до Оксани Потимко, його безпосереднього керівника. Саме вона розповіла хлопцю, на яку саме проблему незрячих людей необхідно звернути увагу, який пристрій вони потребують.

Прототипи пристроїв тестуються незрячими людьми. Винахідник хоче створити максимально зручну для використання модель, — він уже сконструював 4 різних аналоги HelpyEyes. Перший зразок був занадто громіздким, а четвертий прототип уже вдалось зменшити на 72% стосовно попередньої моделі, при цьому автору проекту вдалось зберегти всі ті самі функції, але в значно меншому корпусі, який, до речі, було надруковано на 3D принтері.

Дмитро Лопушанський

Юний винахідник хоче випустити хоча б мінімальну партію для українського ринку, щоб покрити вже наявні замовлення, проте його виробництво пристрою поки що не запущено, тож Дмитро активно шукає спонсорів та бажаючих почати випуск HelpyEyes. 

1677

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Оксана

Молодець, звичайно, але для незрячої людини головне - це вулиця. Приміщенням ходять, як правило знайомим: дім. Гадаю, датчиків має бути як мінімум три: ноги та рука, яка буде контролювати наявність перешкоди. Ще має бути озвучка та синхронізація, до прикладу, із Гуглкартами, щоб сліпа людина знала своє місце перебування.

Зараз для незрячих існує багато озвучених програм у смартфонах та комп’ютерах, що дозволяє таким людям працювати, а от самостійне пересування вулицею - це поки є найбільшою проблемою.

Успіхів винахідникові.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: