fbpx
Сьогодні 13/08/2020 13:35
Актуально 12:59 29 Жов 2018

Останні президентські вибори Грузії: результати і чому вони важливі для Саакашквілі

У Грузії пройшов перший тур президентських виборів. Розглянемо постаті кандидатів та хід виборчих перегонів.

Фото Reuters

Що відбувається?

28 жовтня у Грузії відбулися президентські вибори. Кількість бажаючих очолити країну виявилася рекордною – 65 кандидатів (серед них 25 "основних"). Серед фаворитів називали колишнього міністра закордонних справ Саломе Зурабішвілі, кандидата від опозиції Григола Вашадзе, кандидата від "Європейськоі Грузії" Давида Бакрадзе, – цікаво, що ці фаворити перегонів в той чи інший час були головами МЗС Грузії. Чинний президент Грузії Георгій Маргвелашвілі в решті-решт не став висувати свою кандидатуру на другий термін, хоча розглядав таку можливість у серпні цього року. При цьому, у країні відбувається реформа державного управління – перехід до парламентської республіки. Тому, це останні вибори президента прямим голосуванням – наступного разу (з 2024 року) обирати буде колегія виборців. У такій ситуації кандидати зацікавлені у посаді президента будуть активно користатися ширшими повноваженнями у період до завершення реформи, що означає для країни певну нестабільність через "ефект кульгавої качки" – можуть відбутися політичні курйози, подібні до випадку у США, коли за кілька годин до закінчення свого президентського терміну, Білл Клінтон помилував понад 140 осіб і пом'якшив вироки ще 36 злочинцям.

Грузія вибори

Основні кандидати: Давид Бакрадзе, Григол Вашадзе, Саломе Зурабішвілі. Фото: agenda.ge

Які позиції кандидатів-лідерів?

Лідер опозиції Григол Вашадзе, колись дипломат за часів президентства Михеїла Саакашвілі, пообіцяв офіційне помилування своєму колишньому босові у разі перемоги, пре цьому опоненти називали його "промосковським кандидатом" (здебільшого за риторику конфронтації, якої зовсім не очікують від Грузії у НАТО та ЄС, але також за подвійне російсько-грузинське громадянство, яке він зберігав до 2009 року). У свою чергу, він звинуватив владну коаліцію у створенні олігархії, яку неможливо перемогти із тією грошовою підтримкою яка зараз є у опозиції: "Це абсолютно нечесні вибори. У нас немає грошей. Громадяни, бізнесмени бояться дати бодай копійчину об'єднаній опозиції. А у Саломеї Зурабішвілі, яка править завдяки грошам Бідзіна Іванішвілі, може собі дозволити будь-що. Вона може собі дозволити запустити слонів зі своїми банерами гуляти Грузією". Деякі аналітики побоюються, що для Грузії, яка перебуває на перехресті в регіоні, відомому через нестримну корупцію, панування бізнесмена Іванішвілі у політичних питаннях за кадром, може заважати репутації Грузії як бастіону прогресу та реформ на Кавказі. Через це тезами, які розповсюджує Вашадзе, вже переймається Transparency International, в якому незадоволені фактором впливу великого бізнесу на вибори. Пан Вашадзе у ході передвиборчих дебатів наголосив на тому, що уряд має бути "в руках національних, західно-орієнтованих професіоналів", але заявив, що його основна мета – зупинити посилення олігархів та повернути додому Саакашвілі, а також скоротити бюрократичну систему.

Саломе Зурабішвілі народилася у Парижі та була працівником МЗС Франці, до того як повернулася на історичну батьківщину стала Міністром закордонних справ Грузії з 2004 по 2005 рік. Опозиція на чолі з Вашадзе та Бакрадзе критикує її, зокрема, за "промосковські" висловлювання щодо російсько-грузинської війни серпня 2008 року. Тоді Зурабішвілі заявляла, що війна трапилася через те, що Грузія "піддалася на провокації Росії". З іншого боку, саме її підтримувала правляча партія "Грузинська мрія" (офіційно пані Зурабішвілі балотувалася як незалежний кандидат), яка в останні роки змогла досягти ряду позитивних надбань для Грузії на поприщі зовнішньої політики, особливо в аспектах євроатлантичної інтеграції. У ході дебатів вона заявила, що, незважаючи на те, що у президента будуть менше інструментів для управління за новою редакцією конституції, існує безліч можливостей для соціальних інновацій та розвитку, якими вона бажає скористатися заради того, щоб "покласти кінець радянській спадщині", з її культурою ненависті, помсти та шпигунства, заради панування громадянського суспільства. У економіці її ставка на розширенні регіонального розвитку.

За словами Давида Бакрадзе, грузинська влада намагається представити два політичних полюса, де з одного боку болото і безнадійність, а з іншого – влада насаждає страх перед поверненням минулого: "Для мене мають нульову ціну звинувачення влади щодо заворушень і реваншу, проте якщо являєшся відповідальної опозицією, то не повинен давати владі можливість залякувати тобою народ, і під страхом гіршого, дати вибрати погане… Невизнання помилок минулого, агресивна риторика, відсутність чіткої гарантії, що в майбутньому не буде помсти, що не буде реваншу і заворушень – все це допомагає владі представляти так, що країна стоїть перед двома альтернативами, або буде Саломе Зурабішвілі і болото, або – "Національний рух" із заворушеннями і реваншем". Таким чином він намагається протиставляти себе обом основним кандидатам як "третій шлях", критикуючи позиції обох. У ході дебатів Бакрадзе, як кандидат в президенти, пообіцяв, що політичні переслідування закінчиться, якщо він переможе, і як президент, буде намагатися залучати іноземні інвестиції в економіку.

Дивлячись на різні опитування, шанси Вашадзе були достатньо високі в ході серпневих опитувань, а от Бакрадзе та Зурабішвілі то виходили у ряди аутсайдерів, то абсолютних переможців. Через що на виборах зберігалася інтрига стосовно остаточного переможця. Інтрига залишилася і у ніч після виборів, коли різні соціологи презентували різну інформацію екзит-полів. Наприклад, у "Грузинській мрії" заявили, що упевнені у перемозі пані Зурабішвілі. Зокрема, правляча партія оголосила дані дослідження грузинської соціологічної компанії "Психопроект", яка провела екзит-поли на її замовлення: нібито Зурабішвілі перемагає у першому турі виборів з підтримкою у 52,3%, у Григола Вашадзе 28,1%, на третьому місці Давид Бакрадзе з 9,32%.

"Вибори пройшли в основному в спокійній обстановці, особливих інцидентів не було, крім невеликих процедурних порушень", — заявила Голова ЦВК Грузії Тамара Жванія на брифінгу 29 жовтня. Явка склала 46,74% (1 млн 637 тисяч 956 осіб)

Грузія вибори

Різноманітні опитування щодо шансів кандидатів зведені у таблицю. Джерело: en.wikipedia.org

Хто переміг?

Протягом підрахунку голосів Вашадзе та Зурабішвілі "наздоганяли" один одного і закінчили перегони із невеличким відставанням чоловіка в 1% (~38% проти ~39%). Після підрахунків 99% голосів стає зрозумілим, що жоден із кандидатів не набрав 50% голосів, тому має відбутися другий тур виборів. Відносно високі результати Бакрадзе протягом вересневих опитувань дали про себе знати – він зміг набрати більше 10% – тому підтримка виборців Бакрадзе стане особливо важливою для обох кандидатів. Результати другого туру будуть залежати від того, кого саме підтримає Давид Бакрадзе – як опозиціонер та колишній член "Національного руху", та його партія "Європейська Грузія" скоріш за все підтримає іншого опозиціонера – Вашадзе. Сам кандидат визнав свою поразку на виборах та заявив, що буде "продовжувати політичну боротьбу".

Грузія вибори

Результати виборів (підраховано 99.97% голосів). Джерело: Electoral Administration of Georgia

Як за цим процесом спостерігає Україна?

Як повідомила Перший віце-спікер Верховної Ради, уповноважена президента з питань мирного врегулювання в Донбасі Ірина Геращенко: "На виборах кандидати активно розігрують тему корупції і геополітичну битву Москви і Заходу. Експерти активно закидають деяким кандидатам готовність підігрувати Москві і певні давні зв'язки з Росією. В неділю на виборах працюватиме багато міжнародних спостерігачів, є місії ОБСЄ, ПА НАТО, Європарламенту. Я разом з колегами – Андрієм Лопушанським, Георгієм Логвінським, іншими – працюю спостерігачем від ПАРЄ… Від спостерігачів до кандидатів і їх штабів – багато запитань: як РФ впливала на ці вибори, як будуть будуватися стосунки з Росією після виборів, є запитання про Саакашвілі і чи буде він амністований після виборів." Пані Геращенко відмітила певні правопорушення з боку провладної партії, на які не звертала уваги поліція (допомога в заповненні за "свого" кандидата, "каруселі").

Грузія вибори

"Карусельники". 48 – номер у виборчих списках Саломе Зурабішвілі. Фото: Ірина Геращенко

Яка ситуація в цілому?

Незважаючи на те, що один одного вони активно звинувачують у "симпатіях путінській банді", всі основні кандидати підтримують ідею майбутнього Грузії у НАТО та Європейському Союзі, тож основний конфлікт здається не ідеологічно, а економічно мотивованим. Адміністративний ресурс – велика річ у маленькій Грузії, і контроль над різними гілками влади є запорукою впливу на економіку. Через це ми бачимо конфлікт нинішньої олігархічної групи Іванішвілі (якого Transparency International звинувачує у підтримці провладних сил) та "колишніх панів" з групи прихильників Михеїла Саакашвілі, і обидві групи активно користувалися адмінресурсом заради арештів, судових вироків, політичних переслідувань. З огляду на позиції кандидатів, висловлені в ході дебатів, Зурабішвілі та Бакрадзе усвідомлювали обмеженість нових повноважень посади президента, в той час як Вашадзе планує масштабні зміни уряду та всієї бюрократичної системи. Однак на позиції Грузії у світі (та план інтеграції до НАТО, який, як і Україна, вона має виконати до 2020 року) результати виборів навряд чи зможуть вплинути. Найважливішими результати виборів будуть саме для Саакашвілі – у випадку перемоги Вашадзе та офіційного помилування він зможе повернутися до Грузії та навіть до політичної кар'єри на своїй батьківщині.

4
1575

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
Завантажити ще
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: