Цифровізація, як вона є: розповідаємо про 7 новинок від "Дії"
6-го лютого 2020-го року Міністерство цифрової трансформації презентувало застосунок “Дія”. А вже 8-го лютого 2022-го на саміті, присвяченому другій річниці державного порталу, розповіли — за два роки економія від цифровізації послуг склала 14,7 млрд грн.
Функціонал "Дії" розширюють і далі. А "Рубрика" розповідає про нові рішення Мінцифри для вирішення наших старих проблем.
У чому проблема?
Витрачений папір і втрачені нерви
У спадок від радянського минулого Україна отримала чимало негативних явищ. Одне з них — бюрократія. Форма №13, яку ніхто не бачив, 115-ий кабінет, який завжди зачинено, скорочений робочий день, який триває дві години… Усе це бюрократія, яка роками ускладнювала життя українців і у багатьох галузях ускладнює і далі.
Та вже є рішення, що її якщо не усувають, то бодай зменшують. І це "Дія".
Яке рішення?
"Дія" і всі її новинки, які щойно стали доступними
"Дію" використовують вже 14 мільйонів українців. Вона "підтягує" паспорт, водійські права, сертифікат про вакцинацію, дає можливість лиш через застосунок відкрити ФОП, зареєструвати народження дитини, сплатити податки та багато іншого. Багато. Але буде більше. Тож нижче про головні оновлення "Дії".
Як це працює?
Реєстрація зміни проживання
На Summit Diia 8-го лютого президент Володимир Зеленський розповів, що пишається розробкою державного порталу, який уже зараз включає більше двадцяти послуг.
"Найпопулярніше — це зміна місця реєстрації, або зміна прописки, як кажуть в народі, або пекло, як кажуть ті, хто хоч раз у житті міняв прописку… Відтепер місце реєстрації можна змінити онлайн, я всіх вітаю!" — заявив президент і відтак анонсував одну з найбільш очікуваних функцій Дії, що раніше була доступна лише певній категорії осіб — зміна місця реєстрації онлайн.
Тепер послуга загальнодоступна.
- Автоматична реєстрація будівництва
Користувачі "Дії", що розпочинали будівництво у минулому році, вже знають, що послуга давно доступна на порталі. Але раніше на розгляд заявки потрібно було чекати десять днів. Тепер же реєстрація відбуватиметься автоматично і, відповідно, швидко.
З вас — реєстраційні номери будівельного паспорта, проєктної документації та експертизи (у разі розроблення) з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. А з "Дії" — реєстрація без черг та папірців.
Довідка про несудимість
"Це одна з найбільш доступних і найбільш проблемних послуг від МВС", — заявив на саміті міністр Денис Монастирський.
Згадана довідка потрібна для працевлаштування, у військкоматі або для поїздки за кордон. Її затребуваність підтвердив і Монастирський. За його словами, у 2021-му році МВС видало 1 мільйон таких довідок.
Тепер документ можна буде згенерувати в "Дії".
Шеринг техпаспорта
В Україні давно існує поняття "належний користувач". Це фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом іншої людини.
"Законодавством давно запроваджено цей термін. Хоча зараз внеснено лише 40 тисяч користувачів у відповідний реєстр. Тепер стати належним користувачем можна буде через Дію. Найбільш поширена ситуація, це коли в сім'ї чоловік і дружина разом користуються одним авто. У таких випадках потрібно оформлюватися належним користувачем", — пояснив міністр Денис Монастирський.
Тож тепер через "Дію" можна буде пошерити техпаспорт на автівку з іншою людиною, яка нею користується.
Е-грошова допомога ВПО без зміни даних
Переселенці із зони бойових дій та Криму мають право на щомісячну грошову допомогу від держави. Але щоб реалізувати це право, до цього часу необхідно було оббивати пороги ЦНАПів, міських та районних рад, збирати різні документи і ставити на них підписи й печатки у різних місцях.
Тепер ця послуга стане цифровою і доступною у "Дії".
- Опитування для українців
8-го лютого в "Дії" вже з'явилися два перші опитування. Вони є більш тестовими, проте надалі опитування стосуватимуться важливих рішень, для прийняття яких влада хотітиме дізнатись думку народу.
Зараз у "Дії" можна пройти опитування стосовно назви для державної програми, в рамках якої вакциновані люди віком від 60 років зможуть отримати безкоштовні смартфони.
Друге питання стосується послуги, яка користувачам здається найбільш корисною.
Ще більше корисних рішень!
Окрім перерахованого, чимало функцій наразі проходять бета-тестування, але також свого часу стануть доступними. Серед них — подачі заяви на реєстрацію шлюбу, отримання пенсійного посвідчення, "Дія.Безбар'єрність" та інші.
Також на саміті оголосили про запуск "Дія.Сіті" — спеціального правового режиму для ІТ-сектору, що передбачатиме спеціальну податкову систему. Таке нововведення, за словами Володимира Зеленського, посприяє зростанню частки ІТ у ВВП України з 4% до 10%, а доходів — до 16,5 млрд доларів.