Як не допустити аварії в ліфті: про що потрібно пам'ятати мешканцям
Хто несе відповідальність за технічний стан ліфта в багатоквартирному будинку і де взяти кошти для його ремонту або заміни
У середу 28 квітня в Одесі стався трагічний випадок: в будинку на вулиці Маршала Говорова впав вантажний ліфт, в якому знаходилося 8 осіб — усіх пасажирів доставили в лікарню. За фактом події поліція відкрила кримінальну справу, але такі ситуації можуть стати звичайними в Україні. Чому, що з цим робити та хто повинен проводити ремонт і заміну ліфтів, розібралася «Рубрика».
В Україні сьогодні працює близько 86 тисяч пасажирських підіймачів. З них 24 тисячі необхідно модернізувати, а майже 9 тисяч — знаходяться в аварійному стані. Наприклад, в Києві функціонує понад 22 тисячі ліфтів, з яких 10 тисяч вже повинні бути «на пенсії», оскільки їх термін служби у 25 років давно закінчився. Завдяки програмі економічного і соціального розвитку цього року повинні полагодити 200 ліфтів. У Львові зношено 95% підіймачів, цьогоріч збираються повернути до життя 57 з них. В Одесі програма розписана до 2020 року, за цей термін замінять і модернізують ліфтів на 204 млн 810 тис.грн.
Ліфтова галузь з кожним роком старіє. Кількість ліфтів, які відпрацювали нормативний термін їхньої безпечної експлуатації (25 років) збільшується швидше, ніж поява нових сучасних ліфтів. Сьогодні ліфтова галузь України перебуває в глибокій кризі. Майже 60% ліфтів вичерпали свій технічний ресурс безпечної експлуатації, наявна недосконалість законодавчої та нормативної бази, якість технічного обслуговування ліфтів дуже низька, відчувається дефіцит кваліфікованих кадрів, з кожним роком зменшується рівень диспетчеризації ліфтів, який за останні 25 років зменшився на 20%.
Все це пов'язано з відсутністю як фінансових коштів для проведення ремонту та заміни ліфтів, так і кваліфікованого, централізованого, цілеспрямованого розвитку всієї галузі. Раніше, ще на початку 90-х років минулого століття, існувала система — виробниче об'єднання «Укрліфт», яке розв'язувало багато питань в ліфтовій галузі як методичного, так і виробничого характеру, а також проводило навчання і підвищення кваліфікації працівників ліфтової галузі. По суті, об'єднання «Укрліфт» розв'язувало всі питання в ліфтовій галузі. На жаль сьогодні такої організації в Україні немає.
Хто повинен проводити технічне обслуговування ліфтів?
Відповідно до закону «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», ліфт — це власність мешканців житлового будинку та вони повинні за свої кошти, не тільки фінансувати технічне обслуговування ліфтів, але і проводити капітальний ремонт, модернізацію, а також їх заміну.
Якщо законодавче регулювання не зміниться, основним джерелом фінансування процесу відтворення основних засобів підприємств ліфтового господарства і далі будуть власні кошти мешканців будинків.
Співвласники будинку є тільки замовником спеціалізованих підприємств. Технічним обслуговуванням ліфта повинна займатися спеціалізована організація, яка має дозвіл від Держпраці на виконання даного виду робіт. У складі таких організацій повинні працювати електромеханіки, які мають III кваліфікаційний розряд.
Правовідносини між ліфтовою організацією і власниками ліфта здійснюються на підставі Договору про технічне обслуговування ліфтів.
До повного технічного обслуговування входить:
- Перевірка роботи та технічного стану систем диспетчеризації
- Перевірка і регулювання всіх вузлів і ланцюгів
- Заміна деталей і усунення дрібних пошкоджень
- Очищення обладнання від забруднень (пил і бруд), мастило
- Ревізія щитових і проводів, вимірювання опору ізоляції
- Роботи з обслуговування лебідки, станції управління, шахти ліфта, дверей та кабіни
- Перевірка повної справності за максимального навантаження
- Аварійне обслуговування (вивільнення пасажирів, що застрягли)
Потрібно також пам'ятати, що у вартість витрат на технічне обслуговування не входять:
- Поточні та капітальні ремонтні роботи
- Будівельні та електромонтажні процеси
- Заміна доопрацювання вузлів, що не відповідає вимогам безпеки
- Роботи з ліквідації аварійних ситуацій умисного пошкодження або порушення правил експлуатації
- Експертні огляди, повні періодичні планові та позачергові технічні огляди
Отримати інформацію про компанію, яка відповідає за обслуговування ліфтів у вашому будинку, можна у керуючої компанії або у правлінні вашого ОСББ. А також подивитися на спеціальній табличці, яка повинна бути розміщена на основному поверсі та в кабіні ліфта.
Скільки це коштує?
Вартість технічного обслуговування ліфтів закріплена на законодавчому рівні та здійснюється відповідно до тарифної сітки. Сума щомісячної платіжки розраховується за формулою і залежить від багатьох факторів, зокрема, від поверховості будинку, терміну експлуатації ліфта і складності системи диспетчеризації.
Щодо капітального ремонту, в житловому 9-поверховому будинку його вартість складе приблизно 200-300 тисяч гривень, а ціна модернізації — 150-200 тисяч. Заміна ліфта обійдеться мешканцям у півмільйона гривень. Ця сума повинна розбиватися між усіма мешканцями будинку на термін, визначений ними (12 місяців, 24 місяці й т.д.) і пропорційно розподілятися залежно від метражу квартири.
Які варіанти можуть бути для мешканців?
Оскільки півмільйона гривень може виявитися непіднімною сумою для мешканців будинку, навіть в разі поділу його на платежі між мешканцями, можна шукати й інші джерела фінансування та оплати.
Так, наприклад, існує механізм співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переозброєння загального майна в багатоквартирних будинках міста Києва — аналогічні програми існують і в інших містах України. Так, більша частина ремонту може покриватися коштом міста, а мешканці оплачують — від 1% до 30% від загальної суми. У випадку з проведенням капітальних ремонтів, технічного переоснащення ліфтів і ліфтового обладнання, мешканці повинні покрити тільки 5% вартості.
Порядок дій для мешканців будинку, відповідно до якого потрібно діяти, щоб отримати кошти на ремонт, є на сайті Департаменту житлово-комунальної інфраструктури.
Ще один варіант — це взяття ліфта в лізинг, проте це набагато більш витратний варіант для мешканців будинку. На думку Ігоря Пилипенка, аспіранта з Харківського національного університету міського господарства, він є найбільш вигідним варіантом заміни ліфта для мешканців багатоквартирного будинку. Лізинг передбачає правовідносини, які передбачають придбання взятого в оренду обладнання тільки після виплати повної вартості орендованого майна.
Правила безпеки в ліфті
Не варто забувати, що ліфт — це джерело небезпеки, яка може бути викликана падінням ліфта, його несправністю, а іноді грубим порушенням правил експлуатації ліфта або звичайним хуліганством. Під час користування ліфтом необхідно пам'ятати про правила безпеки, зокрема:
- Не перевантажуйте ліфт понад встановлені норми
- Не перешкоджайте закриттю дверей ліфта
- Не натискайте на кілька кнопок одночасно
- Діти до семи років повинні користуватися ліфтом лише в супроводі дорослих
Якщо ліфт зупинився:
- Не піддавайтеся паніці
- Не намагайтеся самостійно відкрити двері ліфта
- Викличте диспетчера і вислухайте вказівки щодо подальших дій
В разі падіння ліфта також є свої правила безпеки. Тому, якщо ви зрозуміли, що трос ліфта відірвався і ліфт почне або вже почав падіння, ви повинні піти таким алгоритмом:
- Натисніть кнопку «Стоп» і ні в якому разі не натискайте кнопку, що відкриває двері
- Існує міф, що під час падіння ліфта, потрібно підстрибнути, однак, це — міф, такі дії не дадуть ніякого ефекту. Набагато ефективніше буде притиснутися спиною до стінки кабіни, сівши навпочіпки, впершись руками в підлогу. Якщо розмір ліфта дозволяє, ви можете лягти на підлогу. Якщо часу занадто мало, спробуйте просто зігнути коліна — стоячи на прямих ногах, ви можете травмуватися
- Пам'ятайте, чим менш рухливі ви будете в момент зупинки, тим менше постраждаєте — на дні шахти є амортизатори