fbpx
Сьогодні
Важливо 09:11 30 Кві 2021

Як не допустити аварії в ліфті: про що потрібно пам'ятати мешканцям

Хто несе відповідальність за технічний стан ліфта в багатоквартирному будинку і де взяти кошти для його ремонту або заміни

English version here

У середу 28 квітня в Одесі стався трагічний випадок: в будинку на вулиці Маршала Говорова впав вантажний ліфт, в якому знаходилося 8 осіб — усіх пасажирів доставили в лікарню. За фактом події поліція відкрила кримінальну справу, але такі ситуації можуть стати звичайними в Україні. Чому, що з цим робити та хто повинен проводити ремонт і заміну ліфтів, розібралася "Рубрика". 

В Україні сьогодні працює близько 86 тисяч пасажирських підіймачів. З них 24 тисячі необхідно модернізувати, а майже 9 тисяч — знаходяться в аварійному стані. Наприклад, в Києві функціонує понад 22 тисячі ліфтів, з яких 10 тисяч вже повинні бути "на пенсії", оскільки їх термін служби у 25 років давно закінчився. Завдяки програмі економічного і соціального розвитку цього року повинні полагодити 200 ліфтів. У Львові зношено 95% підіймачів, цьогоріч збираються повернути до життя 57 з них. В Одесі програма розписана до 2020 року, за цей термін замінять і модернізують ліфтів на 204 млн 810 тис.грн.  

Ліфтова галузь з кожним роком старіє. Кількість ліфтів, які відпрацювали нормативний термін їхньої безпечної експлуатації (25 років) збільшується швидше, ніж поява нових сучасних ліфтів. Сьогодні ліфтова галузь України перебуває в глибокій кризі. Майже 60% ліфтів вичерпали свій технічний ресурс безпечної експлуатації, наявна недосконалість законодавчої та нормативної бази, якість технічного обслуговування ліфтів дуже низька, відчувається дефіцит кваліфікованих кадрів, з кожним роком зменшується рівень диспетчеризації ліфтів, який за останні 25 років зменшився на 20%.

Все це пов'язано з відсутністю як фінансових коштів для проведення ремонту та заміни ліфтів, так і кваліфікованого, централізованого, цілеспрямованого розвитку всієї галузі. Раніше, ще на початку 90-х років минулого століття, існувала система — виробниче об'єднання "Укрліфт", яке розв'язувало багато питань в ліфтовій галузі як методичного, так і виробничого характеру, а також проводило навчання і підвищення кваліфікації працівників ліфтової галузі. По суті, об'єднання "Укрліфт" розв'язувало всі питання в ліфтовій галузі. На жаль сьогодні такої організації в Україні немає.

лифт безопасность

Хто повинен проводити технічне обслуговування ліфтів?

Відповідно до закону "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку", ліфт — це власність мешканців житлового будинку та вони повинні за свої кошти, не тільки фінансувати технічне обслуговування ліфтів, але і проводити капітальний ремонт, модернізацію, а також їх заміну.

Якщо законодавче регулювання не зміниться, основним джерелом фінансування процесу відтворення основних засобів підприємств ліфтового господарства і далі будуть власні кошти мешканців будинків. 

Співвласники будинку є тільки замовником спеціалізованих підприємств. Технічним обслуговуванням ліфта повинна займатися спеціалізована організація, яка має дозвіл від Держпраці на виконання даного виду робіт. У складі таких організацій повинні працювати електромеханіки, які мають III кваліфікаційний розряд. 

Правовідносини між ліфтовою організацією і власниками ліфта здійснюються на підставі Договору про технічне обслуговування ліфтів.

До повного технічного обслуговування входить:

 • Перевірка роботи та технічного стану систем диспетчеризації
 • Перевірка і регулювання всіх вузлів і ланцюгів
 • Заміна деталей і усунення дрібних пошкоджень
 • Очищення обладнання від забруднень (пил і бруд), мастило
 • Ревізія щитових і проводів, вимірювання опору ізоляції
 • Роботи з обслуговування лебідки, станції управління, шахти ліфта, дверей та кабіни
 • Перевірка повної справності за максимального навантаження
 • Аварійне обслуговування (вивільнення пасажирів, що застрягли)

Потрібно також пам'ятати, що у вартість витрат на технічне обслуговування не входять:

 • Поточні та капітальні ремонтні роботи
 • Будівельні та електромонтажні процеси
 • Заміна доопрацювання вузлів, що не відповідає вимогам безпеки
 • Роботи з ліквідації аварійних ситуацій умисного пошкодження або порушення правил експлуатації
 • Експертні огляди, повні періодичні планові та позачергові технічні огляди

Отримати інформацію про компанію, яка відповідає за обслуговування ліфтів у вашому будинку, можна у керуючої компанії або у правлінні вашого ОСББ. А також подивитися на спеціальній табличці, яка повинна бути розміщена на основному поверсі та в кабіні ліфта.

лифт безопасность

Скільки це коштує?

Вартість технічного обслуговування ліфтів закріплена на законодавчому рівні та здійснюється відповідно до тарифної сітки. Сума щомісячної платіжки розраховується за формулою і залежить від багатьох факторів, зокрема, від поверховості будинку, терміну експлуатації ліфта і складності системи диспетчеризації. 

Щодо капітального ремонту, в житловому 9-поверховому будинку його вартість складе приблизно 200-300 тисяч гривень, а ціна модернізації — 150-200 тисяч. Заміна ліфта обійдеться мешканцям у півмільйона гривень. Ця сума повинна розбиватися між усіма мешканцями будинку на термін, визначений ними (12 місяців, 24 місяці й т.д.) і пропорційно розподілятися залежно від метражу квартири. 

лифт безопасность

Які варіанти можуть бути для мешканців?

Оскільки півмільйона гривень може виявитися непіднімною сумою для мешканців будинку, навіть в разі поділу його на платежі між мешканцями, можна шукати й інші джерела фінансування та оплати. 

Так, наприклад, існує механізм співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переозброєння загального майна в багатоквартирних будинках міста Києва — аналогічні програми існують і в інших містах України. Так, більша частина ремонту може покриватися коштом міста, а мешканці оплачують — від 1% до 30% від загальної суми. У випадку з проведенням капітальних ремонтів, технічного переоснащення ліфтів і ліфтового обладнання, мешканці повинні покрити тільки 5% вартості. 

Порядок дій для мешканців будинку, відповідно до якого потрібно діяти, щоб отримати кошти на ремонт, є на сайті Департаменту житлово-комунальної інфраструктури

Ще один варіант — це взяття ліфта в лізинг, проте це набагато більш витратний варіант для мешканців будинку. На думку Ігоря Пилипенка, аспіранта з Харківського національного університету міського господарства, він є найбільш вигідним варіантом заміни ліфта для мешканців багатоквартирного будинку. Лізинг передбачає правовідносини, які передбачають придбання взятого в оренду обладнання тільки після виплати повної вартості орендованого майна.

лифт безопасность

Правила безпеки в ліфті 

Не варто забувати, що ліфт — це джерело небезпеки, яка може бути викликана падінням ліфта, його несправністю, а іноді грубим порушенням правил експлуатації ліфта або звичайним хуліганством. Під час користування ліфтом необхідно пам'ятати про правила безпеки, зокрема:

 1. Не перевантажуйте ліфт понад встановлені норми
 2. Не перешкоджайте закриттю дверей ліфта
 3. Не натискайте на кілька кнопок одночасно
 4. Діти до семи років повинні користуватися ліфтом лише в супроводі дорослих

Якщо ліфт зупинився:

 1. Не піддавайтеся паніці
 2. Не намагайтеся самостійно відкрити двері ліфта
 3. Викличте диспетчера і вислухайте вказівки щодо подальших дій

В разі падіння ліфта також є свої правила безпеки. Тому, якщо ви зрозуміли, що трос ліфта відірвався і ліфт почне або вже почав падіння, ви повинні піти таким алгоритмом:

 1. Натисніть кнопку "Стоп" і ні в якому разі не натискайте кнопку, що відкриває двері
 2. Існує міф, що під час падіння ліфта, потрібно підстрибнути, однак, це — міф, такі дії не дадуть ніякого ефекту. Набагато ефективніше буде притиснутися спиною до стінки кабіни, сівши навпочіпки, впершись руками в підлогу. Якщо розмір ліфта дозволяє, ви можете лягти на підлогу. Якщо часу занадто мало, спробуйте просто зігнути коліна — стоячи на прямих ногах, ви можете травмуватися
 3. Пам'ятайте, чим менш рухливі ви будете в момент зупинки, тим менше постраждаєте — на дні шахти є амортизатори
1014

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: