fbpx
Сьогодні
How-to 18:23 09 Лют 2019

Знайомтеся, бот! Як виявити та протистояти фейковим акаунтам в соцмережах

Хто такий бот, а хто – троль? Чим вони шкідливі? Що робити, коли фейковий акаунт до тебе «причепився»? Відповідаємо.

Ми проводимо у соцмережах, особливо у Facebook, щодня чимало часу. І при будь-якому зручному інфоповоді (чи навіть без нього), в коментарях до сторінки, за якою ви слідкуєте або безпосередньо до вашої публікації, час від часу приходять вони. Десятки нікнеймів, які спамлять без перестанку.

Як вирахувати бота і не сплутати зі звичайною людиною, що має інакшу від вас думку, як з ними поводитись, чи вчиняти якісь дії (спойлер: так) – ми запитали у спеціалістів, які займаються викриттям маніпуляцій у соцмережах та ЗМІ.

Правилами виявлення ботів поділилась редакторка інформаційної кампанії «По той бік новин»  та комунікаційна менеджерка Інституту розвитку регіональної преси Альона Романюк.

БОТА ВАРТО ВИЗНАЧАТИ КОМПЛЕКСНО

боти

Основні типові ознаки – це:

  • Відсутність особистої інформації
  • Відсутність фотографії
  • Відсутність справжніх друзів
  • Наявність у друзів значної частини акаунтів, які також схожі на ботів
  • Практично цілодобова активність
  • Репости на свою сторінку різних матеріалів у нетиповий для середньостатистичного користувача час. Наприклад, о другій ночі чи п'ятій ранку.

Ці характеристики мають насторожити. Проте буває й так, що справжні користувачі не хочуть відкривати про себе якусь особисту інформацію. Тому потрібно дивитися комплексно, переглядати, що коментує ця людина, наскільки вона коментує і поширює одні й ті ж самі матеріали, тощо.

МЕТА ІСНУВАННЯ БОТІВ – ВПЛИНУТИ НА ГРОМАДСЬКУ ДУМКУ ЧИ ЗРОБИТИ ЇЇ ІМІТАЦІЮ

Коли людина додає бота в друзі:

а) бот може прийти у коментарі, почати тролити, дискредитувати людину

б) бот може додавати людину у різні групи

в) до акаунта, який додає бота в друзі, у системи Facebook буде менше довіри

Але насправді боти страшні не стільки пересічному користувачу, скільки вони страшні для створення громадської думки з того чи іншого приводу. Вони мають на меті змодифікувати думку громадськості, спрямувати її в інше русло, відволікти від теми, яка розглядається.

Зараз боти стають потужним інструментом в руках політичних сил, для того, щоб когось дискредитувати або змінити думку до тої чи іншої ситуації, слів, які сказав політик.

боти

ВПЛИВ БОТІВ В УКРАЇНІ

В Україні боти сильно впливають на формування громадської думки. Насправді, ми зараз бачимо у тому ж Facebook «війну ботоферм». У кого з політиків їх більше, той і краще володіє ситуацією.

Є цілі групи, які створюють боти. Або в які боти додають людей.

Наприклад, була колись група типу «Шутки-юмор», куди мене додали. Я зайшла перевірити, що ж то за група, і вона виявилася проросійською, там виявилось понад 400 моїх друзів у Facebook. І це було як раз у той час, коли кожен користувач міг додати у групи будь-кого зі своїх френдів. Більшість людей у цю групу додали саме боти, і більшість учасників групи навіть не знали, що туди включені. Зараз, на щастя, цю функцію прибрали.

Альона Романюк

ПОБАЧИВ БОТА У ДРУЗЯХ. ЩО РОБИТИ?

Якщо виявили бота у себе в друзях, потрібно не просто видалити його, а спочатку поскаржитися системі Facebook, що це бот.

Біля розділу повідомлення, у правому верхньому куті сторінки акаунта-бота, ви натискаєте три крапочки, обираєте розділ «Залишити відгук або скаргу», скаржитесь Facebook, що це несправжній акаунт, і просите його заблокувати.

facebook

ВАРТО ВИЗНАЧИТИ, ХТО ПРИЙШОВ К ВАМ НА СТОРІНКУ

Треба розрізняти ботів та тролів.

Боти – це автоматизовані програми, які залишають, зазвичай, одні й ті ж коментарі під різними постами. Вони не ведуть власної дискусії, або ведуть її не аргументовано. На бота ми скаржимося у Facebook, можемо його забанити.

Тролі – це справжній або фейковий акаунт, за яким стоїть реальна людина. Троль аргументовано веде дискусію, перенаправляє дискусію у потрібне їй русло тощо.

Тож спершу потрібно зрозуміти, хто до вас прийшов на сторінку. Можливо прийшла людина, яка просто не згодна з вашою думкою. Не всі, хто критикує вашу позицію у коментарях, є тролем.

Відповідно до цього може бути кілька алгоритмів поведінки.

Якщо це конкретна людина, яку ви знаєте, то можна вести або не вести дискусію. В залежності від того, чого ви хочете (довести свою позицію, пояснити точку зору, не хочете конфліктів у себе на сторінці тощо).

Якщо на вашу сторінку чи під вашими постами до дискусії долучається незнайома вам людина, ви заходити на її акаунт, аналізуєте його. Що говорить, що постить, чи є спільні друзі, де живе, де навчався, яка світлина. Якщо інформації, фотографії немає, то краще навіть не вступати у дискусію з такою людиною, не підживлювати її інтерес, не попадатися на гачок.

Якщо людина загалом апелює аргументами, які, на вашу думку, мають сенс, і дійсно це реальний акаунт, то можна і подискутувати, якщо у вас є таке бажання.

Коли ж починаються якісь образливі, дискримінаційні речі, спрямовані на користувача, то одразу банити таку людину, скаржитись у Facebook та блокувати її акаунт.

ПОРАДИ ВІД СПІЛЬНОТИ «МИСЛИВЦІ ЗА ПОЛІТБОТАМИ»

боти

–  Як виявити бота? Які його ТОП-ознаки?

– Якщо коротко, то виявити бота (роБОТа, програму) дуже важко. По-перше, боти більш-менш вдало маскуються під реальних людей, в їх профілях ніколи не буде написано, що він працює ботом на ботофермі. А по-друге, інколи люди поводять себе настільки дивно та прогнозовано, що виникають підозри щодо їхньої ймовірної запрограмованості чи «зомбованості».

Якщо не вдаватися до аналізу поведінки власника підозрілого облікового запису, не послуговуватися спеціальними додатками чи сервісами, запитувати прямо «А ти часом не бот?» не дозволяє чемність, а визначитися треба, то «лакмусовим папірцем» є аналіз фотографій з обличчям цієї особи.

Наступні правила дозволять за лічені хвилини майже безпомилково відрізнити людину від бота:

– Чим менше таких фотографій викладено на сторінці, тим вище ймовірність того, що це бот.

– Якщо фотографія лише одна, і це НЕ зображення відомого всьому світу футболіста чи кіноакторки, то майже напевно можна стверджувати, що це профіль бота.

– Якщо викладена фотографія або дуже маленька за розмірами, тьмяна, нерізка тощо, або ж, навпаки, зроблена ледь не в студійних умовах, то маємо справу з ботом.

– Якщо в коментарях до фотографій (незалежно від їх кількості) є все, що завгодно, але немає реакцій саме цієї людини, то перед нами бот.

– Якщо серед фотографій є такі, де цю людину було позначено іншими, або ж є групові в компанії інших людей, то майже напевно цей обліковий запис належить реальній людині.

– Чим бот може нашкодити пересічному користувачу?

Головна мета діяльності бота в соцмережах – впливати на свідомість людей та спонукати їх до прийняття тих рішень, які є вигідними власнику бота. В бізнес-середовищі – це придбання товару або послуги, в політиці – це голосування виборця «за» або «проти» того чи іншого кандидата.

Якщо ж Вами не так легко маніпулювати, то найбільшою втратою від ботів буде лише витрачений на них час.

В соцмережах періодично курсують чутки про те, що нібито внаслідок спланованої атаки ботів було тимчасово або постійно заблоковано чиюсь сторінку, або ж видалено окремий допис. Ми не володіємо конкретними фактами, що доводять саме причетність ботів до подібних інцидентів, тому ані спростовувати, ані підтверджувати цю гіпотезу не маємо підстав.

Найбільшою ж зафіксованою нами шкодою від друга-бота може бути додавання людини в непотрібні чи провокативні групи, а також поширення фейків та дезінформації.

– Що робити, коли побачили бота у себе в друзях?

Бот просто так, зненацька, в колі Ваших друзів не опиниться. Найімовірніше, що колись Ви помилково схвалили його запит на додавання в друзі. Зазвичай кожного, хто хоче з нами віртуально потоваришувати, ми сприймаємо як людину, а не як кілька рядків програмного коду.

Але впадати у розпач немає жодних підстав. Для того, аби позбутися товариства бота, достатньо зробити кілька простих речей:

– ще раз уточнити в приватному повідомленні, чи не трапилось зараз якоїсь помилки, і ваш друг таки бот, а не людина. Бот ніколи не відповідатиме, він не вміє цього  робити.

– після невеликої паузи, не дочекавшись відповіді, видалити його з друзів, залишити на нього скаргу адміністрації фейсбуку, та наостанок порадити зробити це ж саме іншим своїм друзям, яких теж було колись введено в оману цим ботом.

– Якщо до користувача «причепився» бот-коментатор, що краще зробити?

За нашими спостереженнями, саме ботів-коментаторів в загальній масі ботів відносно небагато, а об'єктами їхньої уваги є передусім сторінки публічних осіб. Напевно, кожен з тих, кому постійно дошкуляють боти (і не тільки боти) має свою стратегію реагування на подібні інциденти. Більшість пересічних користувачів соцмереж для ботів не є цікавою.

«Бан» ботів, на наш суб'єктивний погляд, не є ефективним засобом, адже всіх їх не вдасться заблокувати. Більш корисною і для користувача зокрема, і для інформаційного середовища взагалі буде скарга на бота (Три крапки поруч з «відстежується» на обкладинці – Залишити відгук або скаргу – Фальшивий обліковий запис). Чим більше нас буде саме так реагувати на активність ботів, тим менш ефективною буде їх робота. Перефразовуючи вираз одного з американських генералів XIX сторіччя, «Гарний бот – видалений бот».

38277

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: