Що відбувається

Озеро над полем, жаби в городах і ши-тцу на руках: як живе Херсон на четвертий день великої води

Ми стоїмо на даху дев’ятиповерхівки в одному з мікрорайонів Херсона. Раніше з нього відкривався б вид на широке поле, вузеньку річку, що часто пересихала влітку, та селище Зимівник неподалік. Тепер усе, що видно попереду — вода та дахівки й крони дерев, що визирають із неї.

Сьогодні у Херсоні працюють сотні волонтерів — допомагають людям, рятують тварин, підтримують містян уже на суходолі. Усі вони в одному човні — долають наслідки катастрофи, спричиненої росіянами. Образно кажучи. Ми ж в одному човні з парою таких волонтерів опинилися буквально — курсуючи чи не найбільшим затопленим районом міста. 

Вид на затоплений район відкривається з даху багатоповерхівки

Там, де було поле, — тепер озеро

Раніше тут був суходол, тепер — озеро

Денис та Кирило — волонтери з Одеси. Допомагати херсонцям хлопці приїхали 8 червня, з собою привезли два човни. Та на місці виявилося, що без моторів від них мало користі, тож хлопці розшукали інший — моторний — у знайомих з Херсона, які самі вже місто залишили.

Волонтери Денис та Кирило

Волонтери Денис та Кирило

Кирило волонтерить на човні

Веслуючи між дахів затоплених приватних будинків, типових дев'ятиповерхівок "по коліно" в воді та стовпів електропередач, опиняємося на середині великого озера. У спекотний день поплавати в такому було б саме задоволення. От тільки в озері можуть бути міни — знесені потоком води з замінованих на лівому березі Дніпра територій, а також небезпечні речовини, що опинилися у воді внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Та й не озеро це насправді. 

Забруднена вода затопила Херсон

Ступивши у воду й вийшовши з неї, відчуваєш плівку на шкірі, бачиш сліди на на ній. Їх залишила забруднена вода. Місцеві кажуть — для пиття й готовки запаси води в них є. Але щоб ополоснутися після перебування в забрудненій воді довкола будинків — треба більше.

По коліно у воді в Херсоні

Чоловік на даху свого будинку в Херсоні

На одному з дахів приватних будинків неподалік стоїть охайно вдягнутий старший чоловік. Поруч — його вівчарка, за ним — імпровізоване ліжко просто неба. Підпливаємо ближче, волонтери питають, чи йому щось потрібне. Чоловік відмовляє — каже, що вже чекає на когось.

Затоплений район у Херсоні

Волонтери далі прямують до людей, будинки яких постраждали, але які залишаються жити в них. Везуть їм електричні плитки — кажуть, газ у підтоплених будинках відключили, а от електрику — ні.

Затоплений район у Херсоні

Жаби на городах

Волонтери Олексій та Олег доставляють гуманітарну допомогу постраждалим херсонцям

Олексій та Олег — херсонці. Обидва зараз волонтерять, допомагають містянам. Олексій каже, що зазвичай волонтерить з дітьми — вже більше місяця він проводить свята для них у навколишніх селах. Але з катастрофою на Каховській ГЕС хлопці стали допомагати всім, кому може бути потрібна негайна допомога. Олексій пояснює: люди тут досі є — ті, хто не хочуть залишати свої домівки. 

Жінка, що залишилася жити в підтопленій багатоповерхівці

Херсонець Олексій волонтерить у місті

Олексій зітхає:

"Дуже сильно просили корм для собак. От тільки вчора завезли корм людині з чотирма собаками. Ну, і продукти, звичайно. Зараз проблема для Херсона — це питна вода".

Затоплений район у Херсоні

Поки ми розмовляємо, човни течією зносить до будинків — ще трохи й ми б зіткнулися з чиїмось забором, що хоч і під водою, але досить близько до поверхні. На щастя, небезпеку таки оминаємо.

Затоплений район у Херсоні

Місцеві кажуть, що затоплення відбулося швидко. Якщо 6 квітня близько одинадцятої ранку вода лиш почала підходити в Херсоні, то до ранку наступного дня приватні будинки опинилися вже цілком затоплені — визирали лиш верхівки дахівок. Тепер вода вже повільно сходить. Хтось всміхається — каже, тепер жаби в городах квакають. Особливо вранці — "як вийдеш з хати, то слухаєш концерт".

Один із районів у Херсоні — всюди вода

Як вода зійде повністю — Олексій планує знову їздити по селах, влаштовувати там свята для дітей.

"Діти дуже щасливі від того", — каже він і додає, що частину успіху забезпечує костюм пса Патрона та подарунки, які волонтер роздає дітлахам. А ще, звісно ж, увага й відчуття свята.

Затоплений район у Херсоні

"Дуже зелене квітуче місто"

Херсонець біля свого затопленого будинку

Наш човен рухається далі й ми зустрічаємо ще одного місцевого — передаємо йому допомогу біля його затопленого будинку. Чоловік стоїть по пояс у воді. Запитуємо, чи вдалося щось врятувати в домі, той каже — документи й ті речі, що на ньому. І додає, що завтра попри все вже виходитиме на роботу — працює в поліції, в охороні. 

"Війна війною, потоп потопом, а робота є робота", — сміється чоловік.

Волонтери на човнах в одному з районів Херсона

Гуманітарна допомога у човнах

У жінки в будинку неподалік затоплений підвал, на першому поверсі води — по коліна. Каже, живе зараз на другому поверсі. З собою забрала свого собаку. Та курчат.

Херсонка з курчатами вирішила не покидати свою домівку

А в іншому будинку нас зустрічає хлопець Антон та дві вівчарки — Афродита й Берта. За ним ще двійко собак — великий кане-корсо і маленька пухнаста ши-тсу з акуратним хвостиком на голові. Хлопець каже, що має ще чотирьох котів — усі вони зараз ховаються в будинку. 

Хлопець зі своєю ши-тцу біля затопленого будинку

Питаємо, чи є в нього ще хтось, той сміється:

"Та поки ні. Хоча от подвір'ям миші плавали, ми їм дошки клали. Шкода навіть мишей".

Волонтери на човнах ближче до суходолу

Ми починаємо рухатись назад до суходолу. Росіяни вкотре обстрілюють місто.

Коли запитуємо, що запам'ятається одеським волонтерам у Херсоні, Денис каже не про потоп, не про руйнівні наслідки й не про обстріли.

"Дуже зелене квітуче місто", — натомість говорить він. — "Дуже гарне".

Квітучий Херсон

І в цьому — весь Херсон. Квітучий і гарний. Попри все. 

Свіжі дописи

  • Небайдужа

Ужгород крок за кроком стає безбар’єрним: як “Мрія в Дії” змінює місто

Безбар’єрне місто — це простір, у якому кожна людина може пересуватися, працювати, навчатися, відпочивати та… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Корисне

Журналістика рішень від “Рубрики” в січні: топ-10 кейсів

Січень став місяцем випробувань для громадського та медіасектору в Україні. Із призупиненням програм USAID багато… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Що відбувається

Публічне СЗЧ: які уроки слід винести зі справи Сергія Гнезділова

Щоби привернути увагу влади та суспільства до проблеми відсутності строків служби в армії, військовий Сергій… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Корисне

Книга під рукою та експерименти зі сторінками: як зробити читання своєю звичкою

Про те, як нині виглядає портрет українського читача і що робити, щоб читати більше —… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Небайдужа

Від недоступності до безбар’єрності: як кожен і кожна може вплинути на інклюзивність своєї громади

Чи може одна людина запустити процес інклюзивних змін у своєму місті? Історія Ольги Бобрусь доводить,… Читати більше

Thursday January 30th, 2025
  • Кейси

“У нашому підрозділі ми всі цивільні люди, які мають основну роботу”: як працюють добробати

Загалом в Україні є два основні способи потрапити у військо: дочекатися мобілізації або підписати контракт.… Читати більше

Tuesday January 28th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.