Лікнеп для всіх, хто хоче перейти з бензину або газу на зелений транспорт. Розповідаємо, де безкоштовно зарядити електромобіль, які знижки та привілеї надаються власникам
Фото: uzr.com.ua
За даними МВС, на сьогоднішній день в Україні вже зареєстровано майже 23 000 таких автомобілів. За даними асоціації "Укравтопром", за 2019 рік українці придбали 7542 електромобіля. У цьому році їх було на 42% більше, ніж у минулому. Україна реально є одним зі світових лідерів за темпами зростання продажів електромобілів, заявляють у Міністерстві. Таким чином, за минулий рік ринок легкових електромобілів у нашій країні виріс майже на третину. Чому так відбувається і чи дійсно так вигідно їздити на електрокарі — розбираємося разом.
Електромобілі в Україні мають величезну підтримку у держави, а їх вартість приваблива для наших громадян. Це пояснюється пільгами для покупки або ввезення зеленого транспорту. Покупці електромобілів звільнені від сплати ПДВ, а це — 20% від його ціни, а також від митних платежів. Ці норми — тимчасові і діятимуть ще трохи більше року — до 2022. Єдиний податок, який доведеться заплатити — акцизний: за 1 кВт*год автомобіля потрібно буде заплатити 1 євро. Наприклад, за Nissan Leaf, популярний серед українців, доведеться заплатити всього 24 євро. Але і від цього податку імпортерів електрокарів хотіли звільнити — ця норма була в законопроектах №8159 і 8160, але їх відкликали. Не виключено, що документи допрацюють і зареєструють в Раді незабаром знову.
"Більш привабливих умов для купівлі автомобіля, ніж зараз є для електромобілів, ми не знайдемо. При цьому ми отримуємо більш ефективний, чистий, сучасний транспорт", — каже Анна Заруцька, представниця української асоціації учасників ринку електромобілів EV-UA.
Ідея пільг для зеленого транспорту була запозичена з європейських країн, де користувачі електромобілів мають більш широкі привілеї. Це, наприклад, безкоштовна стоянка на парковці або знижка на пересування по платних дорогах. Такими пільгами користуються водії в Норвегії та Німеччині.
Щоб ідентифікувати екологічний транспорт, в Україні були введені зелені номери. Для зручності деякі дорожні знаки теж тепер з зеленими позначеннями, щоб водіям електрокарів було легше орієнтуватися.
Такі номери можна поставити тільки на авто з нульовим рівнем викидів, гібридні автомобілі до них не відносяться. З початку жовтня такі знаки почали видавати в сервісних центрах МВС при реєстрації і перереєстрації автомобіля. Їх видають на загальних підставах, їхня вартість така ж, як і у звичайних номерів. Вона залежить від характеристик автомобіля. Розрахувати, скільки буде коштувати держномер і процедура реєстрації для вашої машини, можна на сайті МВС.
Варто почати з того, що "зелені" автомобілі набагато економніші за бензинові і дизельні. Один кілометр на електрокарі в середньому коштує близько 25 копійок, а якщо заряджатися на безкоштовних зарядках, про які ми розповімо нижче, то в цю ціну включаються тільки амортизаційні витрати. А заряду навіть найдешевшого авто вистачає на 150 км влітку і 90 км — взимку.
За даними порталу "Укравтопром", 91% куплених українцями легкових електромобілів у 2019 році були б/в. Лідерські позиції на вторинному ринку займає Nissan Leaf. Його середня ціна — 12-15 тисяч доларів.
За ним слідують TESLA Model S, BMW i3; FIAT 500е, VOLKSWAGEN Е-Golf, RENAULT Zoe, MERCEDES-BENZ B -Class Electric Drive, TESLA Model X, CHEVROLET Bolt, JAGUAR I-Pace.
Зарядна інфраструктура не встигає за кількістю автомобілів, але тільки тому, що електромобілі з'явилися відразу і у великій кількості. Обивателю з великого міста України може здатися, що електропарковкі з зарядками є на кожному кроці. Це пояснюється обов'язковою вимогою облаштовувати електричними зарядками не менше 5% машиномісць на паркувальних майданчиках. Будучи на посаді заступника міністра Мінрегіону, Лев Парцхаладзе говорив, що до 2030 року всі 100% машиномісць на стоянках в Україні повинні бути оснащені електрозарядками. З початку цього року парковка автомобіля з бензиновим або дизельним двигуном на місці для електромобілів стала адміністративним правопорушенням і карається штрафом від 340 до 510 гривень.
Втім, зарядити електромобіль в місті — не проблема в порівнянні з можливістю зробити це в поїздці на далекі відстані, адже знайти зарядку в регіонах або на трасі важко. Виправити це планує міністр інфраструктури Владислав Криклій, який і сам їздить на електрокарі. Нещодавно він заявив про намір встановити швидкісні зарядні станції на головних магістралях країни.
У власників електрокарів є такі варіанти для безкоштовної підзарядки в Києві:
По Україні також є мережі електрозаправок:
Залишається ще варіант з домашніми розетками. В інтернеті продаються спеціальні адаптери для цих цілей. Вони розраховані на спеціальні трифазні розетки на 380В, проте є і ті, які можна підключати до розетки 220В. Зручність у тому, що зарядити машину з таким адаптером можна де завгодно, але використовуючи звичайну розетку 220В, повна зарядка Nissan Leaf при ідеальному математичному розрахунку і без зниження потужності займе майже 10 годин. На практиці, з огляду на постійні перепади електрики, зарядка може затягнутися і на довший час. При установці трифазної розетки цей час скорочується до 2,5-3 годин. Такі "портативні" зарядки обійдуться вам від 6 до 15 тисяч гривень, їх можна возити з собою і використовувати для підзарядки будь-які відповідні розетки.
Натренований командою дослідників ШІ “роздивився” в уламках від російських обстрілів не сміття, а цілу низку… Читати більше
У лікарнях Харкова та Ужгорода студенти під наставництвом психологинь, менторів та супервізора проводять для дітей… Читати більше
У Лубнах фахівці, які допомагають військовим, вчилися будувати довірливий контакт із тваринами, зокрема кіньми та… Читати більше
Фізика — це про дослідження себе й світу. Саме так вважає Христина Гнатенко, українська науковиця… Читати більше
Міжнародне дослідження показало: в Україні кожна п’ята дитина віком 6-8 років має надлишкову масу тіла.… Читати більше
“Центр комунікації” Київської міської державної адміністрації позиціює себе як майданчик для розбудови партнерства та діалогу… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.