Лікнеп для всіх, хто хоче перейти з бензину або газу на зелений транспорт. Розповідаємо, де безкоштовно зарядити електромобіль, які знижки та привілеї надаються власникам
За даними МВС, на сьогоднішній день в Україні вже зареєстровано майже 23 000 таких автомобілів. За даними асоціації "Укравтопром", за 2019 рік українці придбали 7542 електромобіля. У цьому році їх було на 42% більше, ніж у минулому. Україна реально є одним зі світових лідерів за темпами зростання продажів електромобілів, заявляють у Міністерстві. Таким чином, за минулий рік ринок легкових електромобілів у нашій країні виріс майже на третину. Чому так відбувається і чи дійсно так вигідно їздити на електрокарі — розбираємося разом.
Електромобілі в Україні мають величезну підтримку у держави, а їх вартість приваблива для наших громадян. Це пояснюється пільгами для покупки або ввезення зеленого транспорту. Покупці електромобілів звільнені від сплати ПДВ, а це — 20% від його ціни, а також від митних платежів. Ці норми — тимчасові і діятимуть ще трохи більше року — до 2022. Єдиний податок, який доведеться заплатити — акцизний: за 1 кВт*год автомобіля потрібно буде заплатити 1 євро. Наприклад, за Nissan Leaf, популярний серед українців, доведеться заплатити всього 24 євро. Але і від цього податку імпортерів електрокарів хотіли звільнити — ця норма була в законопроектах №8159 і 8160, але їх відкликали. Не виключено, що документи допрацюють і зареєструють в Раді незабаром знову.
"Більш привабливих умов для купівлі автомобіля, ніж зараз є для електромобілів, ми не знайдемо. При цьому ми отримуємо більш ефективний, чистий, сучасний транспорт", — каже Анна Заруцька, представниця української асоціації учасників ринку електромобілів EV-UA.
Ідея пільг для зеленого транспорту була запозичена з європейських країн, де користувачі електромобілів мають більш широкі привілеї. Це, наприклад, безкоштовна стоянка на парковці або знижка на пересування по платних дорогах. Такими пільгами користуються водії в Норвегії та Німеччині.
Щоб ідентифікувати екологічний транспорт, в Україні були введені зелені номери. Для зручності деякі дорожні знаки теж тепер з зеленими позначеннями, щоб водіям електрокарів було легше орієнтуватися.
Такі номери можна поставити тільки на авто з нульовим рівнем викидів, гібридні автомобілі до них не відносяться. З початку жовтня такі знаки почали видавати в сервісних центрах МВС при реєстрації і перереєстрації автомобіля. Їх видають на загальних підставах, їхня вартість така ж, як і у звичайних номерів. Вона залежить від характеристик автомобіля. Розрахувати, скільки буде коштувати держномер і процедура реєстрації для вашої машини, можна на сайті МВС.
Варто почати з того, що "зелені" автомобілі набагато економніші за бензинові і дизельні. Один кілометр на електрокарі в середньому коштує близько 25 копійок, а якщо заряджатися на безкоштовних зарядках, про які ми розповімо нижче, то в цю ціну включаються тільки амортизаційні витрати. А заряду навіть найдешевшого авто вистачає на 150 км влітку і 90 км — взимку.
За даними порталу "Укравтопром", 91% куплених українцями легкових електромобілів у 2019 році були б/в. Лідерські позиції на вторинному ринку займає Nissan Leaf. Його середня ціна — 12-15 тисяч доларів.
За ним слідують TESLA Model S, BMW i3; FIAT 500е, VOLKSWAGEN Е-Golf, RENAULT Zoe, MERCEDES-BENZ B -Class Electric Drive, TESLA Model X, CHEVROLET Bolt, JAGUAR I-Pace.
Зарядна інфраструктура не встигає за кількістю автомобілів, але тільки тому, що електромобілі з'явилися відразу і у великій кількості. Обивателю з великого міста України може здатися, що електропарковкі з зарядками є на кожному кроці. Це пояснюється обов'язковою вимогою облаштовувати електричними зарядками не менше 5% машиномісць на паркувальних майданчиках. Будучи на посаді заступника міністра Мінрегіону, Лев Парцхаладзе говорив, що до 2030 року всі 100% машиномісць на стоянках в Україні повинні бути оснащені електрозарядками. З початку цього року парковка автомобіля з бензиновим або дизельним двигуном на місці для електромобілів стала адміністративним правопорушенням і карається штрафом від 340 до 510 гривень.
Втім, зарядити електромобіль в місті — не проблема в порівнянні з можливістю зробити це в поїздці на далекі відстані, адже знайти зарядку в регіонах або на трасі важко. Виправити це планує міністр інфраструктури Владислав Криклій, який і сам їздить на електрокарі. Нещодавно він заявив про намір встановити швидкісні зарядні станції на головних магістралях країни.
У власників електрокарів є такі варіанти для безкоштовної підзарядки в Києві:
По Україні також є мережі електрозаправок:
Залишається ще варіант з домашніми розетками. В інтернеті продаються спеціальні адаптери для цих цілей. Вони розраховані на спеціальні трифазні розетки на 380В, проте є і ті, які можна підключати до розетки 220В. Зручність у тому, що зарядити машину з таким адаптером можна де завгодно, але використовуючи звичайну розетку 220В, повна зарядка Nissan Leaf при ідеальному математичному розрахунку і без зниження потужності займе майже 10 годин. На практиці, з огляду на постійні перепади електрики, зарядка може затягнутися і на довший час. При установці трифазної розетки цей час скорочується до 2,5-3 годин. Такі "портативні" зарядки обійдуться вам від 6 до 15 тисяч гривень, їх можна возити з собою і використовувати для підзарядки будь-які відповідні розетки.
“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в… Читати більше
Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.