Наш головний актив — репутація. BGV Group Management про інвестиції майбутнього і місце в новому сировинному суперциклі для України
Як під одним дахом поєднуються ритейл і освоєння надр, і чому зараз найвдаліший час, щоб зайнятися корисними копалинами, — запитали у Ради директорів інвестиційної компанії Геннадія Буткевича.
Нещодавно в Україні офіційно структурувався новий холдинг BGV Group Management як інвестиційна керівна компанія. На ринку вона відома з 2015 року портфелем активів з майнінгу і рядом значущих «нішевих» проєктів у ритейлі, рекреації та девелопменті. А з початком пандемії — і допомогою в обсязі понад $2 млн медустановам країни.
Компанія належить Геннадію Буткевичу, який входить до топ-20 найзаможніших українців за версією Forbes як співвласник корпорації АТБ — найбільшої мережі супермаркетів в Україні. Компанією BGV Group бізнесмен не тільки розширює свою ритейл-історію, а й починає освоювати інші сфери ринку, зокрема — видобуток корисних копалин.
Як і у головного акціонера, у топ-менеджерів BGV Group досвід побудови бізнес-процесів і продукування цінності йде на десятиліття. На запитання відповідають члени Ради директорів: Олександр Наумик (генеральний директор), Вікторія Лаврега (напрям фінансової стратегії), Сергій Войцеховський (стратегічні ініціативи компанії) і Віктор Танай (гірничорудні проєкти).
— BGV Group Management вже зосередила у своїх руках значний портфель активів, деякі з них мають стратегічне значення для країни. Який напрям роботи у вас в пріоритеті?
Сергій Войцеховський: На ринку України ми давно і зараз формалізували свою діяльність. У портфелі зібрали кілька напрямів: розвідка і видобуток рудних копалин, видобуток нафти та газу, HoReCa&recreation, ритейл, девелопмент, освіта. Кожен напрям має перспективу для нас.
Але якщо уявити економіку країни як пиріг, то є такі бізнеси, які його розподіляють — наприклад, ритейл. А будуючи бізнес з майнінгу корисних копалин, ми його збільшуємо, тому що він буде повністю експортно-орієнтованим.
Олександр Наумик: Головний наш актив, який має ключове значення для кожного з проєктів — репутація Геннадія Владиславовича (Буткевича). Це людина, яка побудувала успішний бізнес без адмінресурсу і продовжує робити це, він служить для нас всіх натхненням і мотивацією.
— Чому один з найпомітніших ритейлерів на ринку України вирішив зайти в зовсім іншу сферу — видобуток корисних копалин?
Сергій Войцеховський: Суть BGV — це підхід до ведення бізнесу, який можна описати як Beyond the Great Vision. Це не просто видобуток і продаж ресурсів. Ми всі поділяємо візію Геннадія Владиславовича, що Україна — більш ніж ресурсна економіка, а BGV Group Management — лідер з виробництва товарів з доданою цінністю із застосуванням стратегічних ресурсів. Ми націлені на створення стійкої цінності. Більш того, основною місією діяльності BGV Group Management є поступовий розвиток потенціалу країни та сприяння переходу України від економіки ресурсів до економіки розроблення кінцевих продуктів (наприклад, електромобілів, літієвих батарей і так далі).
— Видобуток корисних копалин — це дуже «довгі» інвестиції, які починають окупатися іноді через десятиліття. Чи будете залучати надалі іноземні інвестиції або інших українських партнерів?
Вікторія Лаврега: Це дуже правильне запитання. Ми володіємо ліцензіями на розвідку і/або видобуток корисних копалин і металів, важливих для сучасних технологій, внесених до списку стратегічних матеріалів США і до схожого плану ЄС. Це, наприклад, рідкоземельні метали. Наші головні стейкхолдери — не в Україні. І для того, щоб з ними працювати, ми повинні витримувати планку не України, а топових світових компаній.
Ми робимо максимально прозорі умови співпраці та акцентуємо, що ми партнер «в довгу», який цінує і пильнує свою репутацію. Але, звичайно, розуміємо, що треба ще переконати інвестора приймати ризик України. Хоча є одвічний вираз: high risk, high return.
Наша компанія зараз у процесі структурування та поки не вийшла на ринок капіталу в повну міць. Активно вливатися та ініціювати процес плануємо до кінця цього року/початку наступного.
— Розкажіть трохи про часові рамки ваших робіт. Скільки часу потрібно, перш ніж вони запрацюють як очікується?
Віктор Танай: На розроблення проєктних рішень потрібно 2−3 роки, плюс будівництво, а до початку повернення інвестицій після будівництва — 5−7 років. Для кожного проєкту по-різному, але всі вони вимагають часозатратних етапів, це світова практика. Від моменту старту інвестування в нафтогаз у 2018 році до результату (видобутку нафти і газу) пройшло 2 роки. Ми у 2020 пораділи певному фіналу щодо одного з наших родовищ. А ось із графітом потрібно набагато більше часу.
— Видобуток корисних копалин оточений міфами та упередженнями, проте є й реальні загрози — наприклад, для екології. Чим у цьому сенсі будете керуватися на ваших проєктах?
Віктор Танай: Видобуток корисних копалин дійсно може мати значний вплив на довкілля і підлягає обов'язковій оцінці цього впливу. Але саме з огляду на це, ця сфера максимально зарегульована державою, щоб запобігти будь-якій можливій, навіть мінімальній, шкоді. Для того, щоб почати проєкт, необхідно підготувати проєктні рішення, зібрати думку різних інстанцій, отримати мільйони погоджень. І ця процедура проводиться на кожному етапі життя проєкту.
Але якщо абстрагуватися від правил нашої країни й повернутися до нашої місії та візії, як і загальної стратегії зростання і розвитку BGV Group Management, то ви ще раз переконаєтеся, що ми самі зацікавлені в мінімально інвазивному видобутку. Ми переходимо на технологічні рішення, які допомагають мінімізувати шкоду екології водночас підвищуючи ефективність видобутку.
Олександр Наумик: Бізнес, насамперед, раціональний. Візьмемо приклад нашого графітового активу. Для нас наші кінцеві клієнти в горизонті 5−10 років — це такі компанії як Tesla, Apple та інші. Продуктивність їхнього продукту залежить від якості літієвої батареї. А батарея буде настільки хороша, як її складові частини — літій, нікель, кобальт, графіт. Велику частку сировинного ринку видобутку того ж графіту зараз займає Китай. Але американські компанії готові шукати постачальника навіть з більшою ціною, але який готовий грати за міжнародними правилами та нормами, включно й з природоохоронним законодавством. Крім того, що ми — відповідальна компанія, ми ще й раціональна компанія, і палиці в колеса неекологічними методами самі собі ставити не будемо.
— Чому місцеві громади, до яких заходять ваші компанії, повинні їм довіряти? Які гарантії ви їм даєте?
Олександр Наумик: Благо вже зараз у нас є трек-рекорд і репутація. Ми вже деякий час на ринку. І встигли зарекомендувати себе як соціально відповідальна компанія, яка прийшла сюди надовго.
Ми сформулювали для себе в цьому напрямі дві ключові цінності: перше — не завдавати шкоди співробітникам і суспільству в цілому, друге — поважати та охороняти довкілля на всіх наших локаціях як під час робочої експлуатації об'єктів, так і під час завершення процесу. На кожній нашій ділянці після завершення робіт ми гарантуємо рекультивацію землі.
Розвиток місцевої та національної економіки — також один з наших пріоритетів: виплачуючи конкурентну заробітну плату, справедливо ставлячись до наших постачальників, інвестуючи в місцеві спільноти та вносячи свою частку податків, ми робимо істотний внесок в те, у що ми віримо — успішну Україну та успішні громади.
Ми завжди йдемо назустріч проханням про допомогу місцевої та центральної влади про розвиток і підтримку (зокрема й реформ), водночас наше кредо — залишатися поза політикою. Приєдналися до боротьби з пандемією: ми виділили близько $2 млн допомоги медичним закладам і в громади. Велика частина цих коштів допомогла Житомирській області — так визначила центральна влада у відповідь на нашу ініціативу, знаючи, що основна частина наших активів розташована в цьому регіоні. Але ми також надавали допомогу в усіх регіонах, які до нас зверталися.
— Існує міф, що видобуток корисних копалин — це про перетворення країни на «сировинний придаток». Де знайти баланс і як плануєте працювати з корисними копалинами так, щоб уникнути таких екстремальних ситуацій?
Сергій Войцеховський: Ми граємо в лізі Beyond the Great Vision.
Україні пощастило, ми багаті на низку ключових і важливих природних ресурсів. Але державі й потрібно підтримувати таких інвесторів, як BGV Group Management, яка не тільки не зупинилася на видобутку і продажу корисних копалин, але вже будує заводи з їх переробки і збагачення. Тим більше конкурувати в цій сфері доведеться не тільки з міжнародними компаніями, а навіть з країнами. Казахстан, країни ЄС, США дуже активно підтримують своїх виробників, оскільки розуміють, яке значення мають ці ресурси.
Формування такого сектора допоможе працевлаштувати безліч людей. Україна — велика країна з 40-мільйонним населенням. Звичайно, честь і хвала IT і решті сервісного бізнесу, але саме промислові підприємства здатні глобально вплинути на ситуацію на ринку праці.
До того ж ми зараз стоїмо на порозі нового сировинного суперциклу — як мінімум, це означає, що ціни на сировину знову піднімуться. Це дуже вдалий час для України, щоб починати розкривати свій потенціал. І «to be continued», як то кажуть.
Джерело: НВ