Майже всі у вʼязницях: "Репортери без кордонів" зʼясували долю зниклих журналістів із Мелітополя
Кількох журналістів і дописувачів новинних Telegram-каналів із тимчасово окупованого Мелітополя, що в Запорізькій області, досі незаконно утримують у в'язницях. Їх рік тому затримали російські загарбники.
Про це йдеться в матеріалі міжнародної правозахисної громадської організації "Репортери без кордонів" (RSF), передає Рубрика.
Торік у серпні в Мелітополі щонайменше чотирьох журналістів та авторів на Telegram-каналах затримали окупанти. Це остаточно підтвердили лише в жовтні 2023-го, коли в одному з пропагандистських відео, вони робили неправдиві зізнання. А втім, відтоді про них не було жодної інформації. Їхню долю вдалося зʼясувати RSF.
Першим затримали адміністратора Telegram-каналу місцевого медіа "Ріа-Мелітополь". Георгія Левченка окупанти незаконно звинуватили в передачі інформації про російських військових українським спецслужбам. Згодом, як зʼясувала RSF, його перевели до слідчого ізолятора в окупованому Маріуполі.
Там вдалося знайти ще двох дописувачів для іншого ресурсу "Мелітополь — це Україна", який транслював місцеві новини під час окупації, — Яну Суворову та Владислава Гершона.
російська ФСБ звинуватила їх у "намірі брати участь у диверсійних і терористичних операціях" на Запоріжжі нібито разом з агентами української воєнної розвідки. А втім, ці звинувачення не підкріплені жодними вагомими доказами.
За інформацією організації, до прибуття в Маріуполь вони перебували у ще кількох місцях утримання, зокрема дописувачі каналу були серед ув'язнених рецидивістів або в камерах настільки переповнених, що декому доводилося спати стоячи.
Також затримали й журналістку видання "Ріа-Мелітополь" Анастасію Глуховську. Спочатку жінку утримували в магазині господарчих товарів у Мелітополі, з якого росіяни зробили імпровізовану в'язницю, а потім її перевели до СІЗО в Приазовську. Нині журналістку утримують у Ростовській області росії й також звинувачують у "тероризмі".
Окрім того, представники RSF дізналися про Євгена Ільченка — чоловіка, який вирішив відкрити власний Telegram-канал, щоб повідомляти про російську окупацію свого міста. Його затримали, а після піддали примусовій праці. Зокрема, його змушували копати окопи.
"Репресії проти журналістів і пропаганда: росія експортує на окуповані території свою політику хижацтва щодо інформації, яка вже працює у неї вдома. Багато хто в Мелітополі став жертвою цього полювання на журналістів", — наголосив керівник відділу розслідувань RSF.
У RSF запевнили, що не лише документують факти полону українських журналістів, а ще й мобілізують зусилля для їхнього звільнення.
У Київській області на місці загибелі фоторепортера Левіна встановили пам'ятну табличку
Медійники, яких утримує рф
За даними Мінкульту, наразі в російському полоні перебувають 32 представники медіа. Ведуться переговори щодо їхнього повернення.
Тим часом "Кримській правозахисній групі" відомо про щонайменше 18 медійників, що сидять у російських в'язницях. Їм відмовляють у медичній допомозі.
Там казали, що після окупації Херсонської області у 2022 році російські військові викрадали журналістів із Херсона, вивозили їх до Криму та звинувачували у співпраці з українськими військовими, а в Криму після окупації кількість медіа зменшилась у 12 разів.
Нещодавно на тимчасово окупованому лівобережжі Херсонської області у Каховці російські загарбники викрали місцеву журналістку Жанну Кисельову.
Також було отримано інформацію щодо української журналістки Вікторії Рощиної. Міністерство оборони рф підтвердило, що журналістка наразі перебуває на території Росії, а також те, що вона ув'язнена.
Окрім того, досі немає чітких відомостей про журналіста інформагентства УНІАН Дмитра Хилюка, якого окупаційні війська викрали 3 березня 2022 року біля власного будинку в селі Козаровичі Київської області.