Переосмислення українського: "Довженко-Центр" запускає перший етап проєкту про поетичне кіно

Фото: Кадр з "Української рапсодії" / "Довженко-Центр"
"Довженко-Центр" розпочинає масштабний проєкт дослідження та переосмислення найяскравішої течії української кінематографії – Українського поетичного кіно.
Про це повідомили в "Довженко-Центрі", пише Рубрика.
Як повідомили, першим етапом стане ретроспективна програма "Поетичне кіно. Витоки", що складається із фільмів, які стали предтечею бурхливої хвилі 1960-х – 1970-х.
У рамках програми відбудеться обговорення меж поетичного та його означення. Усі покази супроводжуватимуть вступними лекціями від кінознавців, а завершуватимуть їх дискусіями.
"Через вступні лекції та відкриті дискусії спробуємо підважити та розширити класичний канон течії. Здувши з неї пил, поглянемо на головну хвилю українського кіно через сучасну оптику та європейський контекст"' — написали в "Довженко-Центрі".
Кінопокази стануть частиною масштабного вивчення цього феномену Довженко-Центром у 2025 році, який визначили як рік поетичного кіно.
"Запрошуємо на перегляд у Кіноклекторій Довженко-Центру з оновленою звуковою системою. Кожен фільм представлятимуть кінознав(и)ці, а після переглядів відбуватимуться дискусії", запросили організатори.
Програма показів:
- 9 квітня — "Звенигора" (1928, режисер Олександр Довженко);
- 23 квітня — "Земля" (1930, режисер Олександр Довженко);
- 7 травня — "Коліївщина" (1933, режисер Іван Кавалерідзе);
- 21 травня — "Дорогою ціною" (1957, режисер Марк Донський);
- 4 червня — "Андрієш" (1954, режисери Сергій Параджанов, Яків Базелян);
- 18 червня — "Українська рапсодія" (1961, режисер Сергій Параджанов);
- 2 липня — "Зачарована Десна" (1964, режисер Юлія Солнцева).
Варто додати, що український варіант створеної у 1972 році анімаційної стрічки "Сказання про Ігорів похід" знайшов дослідник кіно Олег Оліфер та передав її Національному центру Олександра Довженка.
Нагадаємо, що в Україні Сергій Параджанов найбільш відомий за своїм фільмом "Тіні забутих предків", але світове визнання він здобув саме за фільм "Колір граната". Через радянську цензуру ми на тривалий час втратили оригінальну версію фільму з якісною картинкою. Проте у 2014 році видатний американський режисер Мартін Скорсезе відреставрував цей фільм. А зараз побачити цю версію фільму можуть і українські глядачі. Читайте докладніше про це у нашому матеріалі.
Також благодійний фонд "Схід SOS" і Національний центр Олександра Довженка у квітні запускають кіноклуб в Запоріжжі, Харкові, Миколаєві, Вінниці, Кропивницькому та Черкасах.