Splav Lutsk: як працює ініціатива, що зробила річку Стир центром активного відпочинку
Як річку зробити атрактивною? Лучанин Андрій Пилипюк організовує незвичні сплави на каяках і сапах.
У чому проблема?
Луцьк — місто з багатою природною спадщиною. Заплава річки Стир входить до Смарагдової мережі, яка має забезпечувати належний захист цього природного середовища.
Однак, через недостатнє освоєння територій та відсутність міжміських зв'язків, Стир та прилеглі зелені території фактично розділяють місто на дві частини.
Берег річки занедбаний та відірваний від решти міста, набережні вздовж річища не мають інфраструктури для піших та водних прогулянок, занять спортом та єдиного велопішохідного маршруту.
Яке рішення?
Опираючись на перше комплексне урбаністичне дослідження Луцька, Urban vision Lutsk, місто можна розглядати як архіпелаг великих і малих островів, кожен з яких має свою унікальну екосистему. Майстер-план розвитку Луцька повинен базуватися на екологічних принципах, враховуючи спільну еволюцію людських спільнот і природи.
Для розв'язання проблеми ізоляції річки Стир та прилеглих територій, необхідно об'єднати їх у смарагдовий каркас міста, що включатиме доступні та облаштовані екомаршрути і зони відпочинку для різних груп користувачів.
Це можливо завдяки співпраці з місцевими органами влади, екологами, біологами та ентузіастами.
Луцький активіст Андрій Пилипюк, фундатор клубу Splav Lutsk, першим почав активно просувати ідею розвитку інфраструктури навколо Стиру та має конкретні пропозиції щодо розвитку потенціалу річки:
- встановлення мережі спеціалізованих пірсів для заходу у воду у межах міста для планування туристичних маршрутів;
- будівництво кемпінгів, глемпінгів та готелів вздовж річища;
- облаштування освітлення, яке підсвічуватиме і берегову лінію, і річку під час нічних сплавів;
- розробка облаштованих екологічних стежок;
- доступ для активних видів спортивно-туристичних рекреацій впродовж року;
- проведення всеукраїнських змагань з SUP- серфінгу у Луцьку.
Розвиток такої інфраструктури сприятиме перетворенню річки Стир та інших водойм Волині на популярні місця для відпочинку і занять спортом. Створення мережі клубів активного відпочинку допоможе залучити більше людей до цього процесу.
"Нам потрібно нарощувати клуби, людей, які цим займаються. При величезній кількості водойм на Волині в нас майже немає клубів, які займаються сплавами. На кожну річку може бути один-три клуби, а в нас одиниці на всю область. Це катастроф", — пояснює Андрій Пилипюк.
Центром цієї мережі може стати вузол Старого міста, Центрального парку і Гнідавського болота. Це дозволить закріпити за історичною частиною роль точки зібрання локальної громади та знакового місця у туристичному просторі Волині.
Як це працює?
Андрій Пилипюк є яскравим прикладом, як мешканці можуть змінювати своє рідне місто. Він розпочав свою діяльність весною 2022 року, коли чимало бізнесів закривалося через війну.
Розчистив невелику територію поряд зі Стиром та почав вивчати і розвивати туристичний потенціал річки. Задум виявився успішним.
"Стир важко просувати у туризмі. Ми почали ліпити атрактивність буквально з нічого. Спочатку з'явилися сплави зі світанками і заходами сонця, в тумані, із кавою, дегустацією сирів та інших крафтових виробів. Коли ночі стали довгими — з'явилися нічні сплави з ліхтариками. Люди почали підтягуватись, і річка стала атрактивною", — розповідає Андрій Пилипюк.
Окремою родзинкою луцьких сплавів стали фотосафарі на бобрів, які живуть на острові біля Будинку скульптора Голованя.
За два роки існування Splav Lutsk каяки і SUP-дошки привернули значну увагу лучан та гостей міста. Кількість охочих збільшилась у шість разів, а Instagram-сторінка клубу додає 40 нових підписників на день.
Такий вид відпочинку має й реабілітаційний характер. Люди приходять, аби покращити свій психоемоційний стан і ментальне здоров'я.
Показовою є й зміна запиту на плавзасоби серед клієнтів. Якщо раніше більшість обирала каяки і боялася сплавлятися на стійких прогулянкових сапах, то з часом популярність дошок зросла.
Зараз у клубі є 16 спортивних сапів, що свідчить про наявність у Луцьку людей, готових займатися професійно. У 2022 році цієї аудиторії не було взагалі.
Андрій Пилипюк взяв участь в одному з Urban Talks. Це міські лекції та дискусії, ініційовані "місто.ребут" в межах проєкту Urban Vision Lutsk за підтримки платформи "Алгоритм дій". Ініціатива дає майданчик для партисипації — де кожен може відчути себе важливим для суспільства та зробити внесок у розвиток міста.
Наступну зустріч активіст запропонував провести біля річки, аби привернути увагу ширшої аудиторії до розвитку і проблем цієї території.
Авторка: Ірина Остапчук