fbpx
Сьогодні
15:55 24 Лип 2024

В Україні працюють над створенням дорожньої карти щодо забруднення українських земель внаслідок бойових дій

English version here

В Україні триває напрацювання дорожньої карти шляхів розв'язання проблеми забруднення українських земель токсичними речовинами внаслідок бойових дій.

Про це пише Рубрика, посилаючись на Міндовкілля.

У чому проблема?

Під час бойових дій земля потерпає не тільки від уламків снарядів, бомб чи вирв, які залишають боєприпаси.

український ґрунт і екологія

Шкода від вибухів на полях колосальна — достатньо лише подивитись на знімки поля в Ізюмському районі Харківської області — тут можна нарахувати близько 500 вирв від снарядів

Під час вибуху навіть одного кілограму вибухівки в атмосферу викидається кілька десятків кубометрів таких токсичних газів як оксид сірки, оксид азоту ти монооксид карбону. Урешті, з атмосфери оксиди сірки та азоту повертаються в ґрунт через кислотні дощі, які змінюють pH ґрунту та викликають опіки рослин. Виходить, що ґрунт стає кінцевою ланкою хімічного ураження боєприпасами.

Реабілітація ґрунтів на місцях обстрілів полягає не лише у розмінуванні, а й у подальшому очищенні земель від інших хімічних елементів, які залишаються в ґрунті після війни. На полях, які зазнали обстрілів, необхідно провести аналіз ґрунту на встановлення вмісту важких металів і лише після цього підібрати відповідні заходи.

Яке рішення?

Як повідомили у міністерстві, нещодавно відбулася робоча зустріч стосовно питань відновлення екологічного стану ґрунтів України. На ній були присутні представники Міністерства аграрної політики та наукових співробітників Інституту мікробіології й вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України.

Наукові співробітники проінформували про стан ґрунтів, виходячи із досліджень на звільнених територіях про наслідки впливу токсичних речовин на родючість та високий ризик деградаційних процесів в гумусових шарах ґрунту.

Як це працює?

"Під час наради ми обговорили перспективи застосування та можливу стратегію дій щодо відновлення екологічного стану земель України. Потрібно оцінити ураженість ґрунтів України та створити електронну карт-базу.

Вже зараз необхідним є формування дорожньої карти для розв'язання питання забрудненості токсичними речовинами ґрунтів після ведення військових дій на території України", — зазначила на зустрічі заступниці міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олени Крамаренко.

забруднення грунту

Фото: Latifundist.com

Науковці представили метод біологічної ремедіації ґрунтів, що полягає:

  • у використанні на забруднених землях біологічних препаратів, здатних розкладати токсичні речовини у ґрунті,
  • у висадці рослин-фіторемедіантів для поступового видалення шкідливих речовин та очищення сільськогосподарських угідь.

Біотехнологія є безпечною для навколишнього середовища та людей, зокрема, вона:

  • ефективна для різного роду забруднювачів,
  • придатна до масштабування,
  • економічно доцільна для поступового видалення шкідливих речовин та очищення сільськогосподарських угідь.

Нагадаємо, що в Україні на національній онлайн-платформі, яка містить актуальну інформацію про стан довкілля запрацював новий Реєстр з оцінки впливу на навколишнє середовище.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: