fbpx
Сьогодні
Фото 14:27 05 Кві 2024

В Україні з’явилася 3D-модель печер Києво-Печерської лаври

Фото: lavra.ua

В Україні з'явилася 3D-модель печер, розташованих на території Національного заповідника "Києво-печерська лавра".

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України, передає Рубрика.

У чому проблема?

У печерах Києво-Печерської лаври в середині ХІ століття почалося чернече життя. Печери розташовані на глибині від 5 до 15 метрів, а їхня загальна довжина становить майже 900 метрів.

Фото: МКІП

Створення віртуальної моделі печер має важливе значення для України, кажуть розробники. Адже це пам'ятка архітектури, археології, історії та культури, де поховано засновника монастиря Антонія, а також знаходяться мощі 125 святих, у тому числі:

  • Нестора Літописця,
  • іконописця Аліпія,
  • лікаря Агапіта,
  • Іллі Муромця та інших.

Яке рішення?

Тому команда Skeiron, що спеціалізується на лазерному скануванні культурної спадщини, за ініціативи Міністерства культури,розробила 3D-модель печер Києво-Печерської лаври.

"За ініціативи МКІП команда Skeiron, що спеціалізується на лазерному скануванні культурної спадщини, зробила 3D-модель печер, які знаходяться на території Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра", – ідеться у повідомленні.

Як зазначили у МКІП, віртуальна модель є у вільному доступі. Вона допоможе відновити об'єкт у випадку руйнувань, а також сприятиме популяризації історії Києва.

Як це працює?

Підземний обʼєкт культурної спадщини, на який раніше не можна було подивитися ззовні, тепер має зафіксовану форму у цифровому вимірі.

Віртуальна модель доступна на платформі Sketchfab, деталізована — зберігається на окремому сервері та доступна за індивідуальним запитом через [email protected] (для використання лише у некомерційних цілях та після погодження Національного заповідника).

Фото: МКІП

Фахівці Skeiron займались оцифруванням печер понад місяць у два етапи. Спершу команда працювала на об'єкті з лазерним сканером, де роботу сповільнювала низька висота стель, через що просуватись з обладнанням доводилось майже навколішках. Надалі фахівці обробляли дані в офісі.

Фото: МКІП

Сканування архітектурних памʼяток дозволяє назавжди зберегти їх детальну цифрову модель, до якої можна звернутись у разі руйнувань чи пошкоджень, аби відновити об'єкт спадщини максимально наближено до початкового стану.

Такий підхід свого часу допоміг розпочати реконструкцію Собору Паризької Богоматері, який зазнав значних руйнувань після пожежі у 2019 році: архітектори змогли створити детальні креслення для відновлення будівлі саме завдяки результатам 3D-сканування, яке зробили за чотири роки до цього.

Фото: МКІП

Довідка

Печери Києво-Печерської Лаври стали 80-м обʼєктом команди Skeiron в рамках проєкту #SaveUkrainianHeritage. Його запустили у березні 2022 року, аби зберегти у цифровому вигляді унікальні споруди України, які знаходяться під загрозою знищення через російську збройну агресію.

Skeiron працює в Україні з 2016 року і за цей час оцифрувала понад 250 історичних будівель України та більш як 350 експонатів музейних колекцій.

Нагадаємо раніше повідомлялось, що у Києві планують реконструювати печери заповідника "Києво-Печерська лавра".

Раніше ми повідомляли, що заповідник "Києво-Печерська лавра" оцифрує архів за грантові кошти.

Згодом повідомлялось, що у Києві в національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" стартував потужний діджитал-проєкт, а саме — 3D-сканування Троїцької надбрамної церкви.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: