Тернопільський школяр Марко організував виробництво FPV-дронів. Фото: Суспільне Тернопіль
Про це пише Рубрика, посилаючись на Суспільне.Тернопіль.
У чому проблема?
На сьогодні українські військові з метою уникнення значних втрат серед військовослужбовців унаслідок воєнних дій, активно застосовують новітні технології, зокрема FPV-дрони.
Про важливість FPV-дронів камікадзе також говорять військові, кричать волонтери та визнають чиновники.
Їхня перевага — дешевизна і легкість виготовлення, які дозволяють частково компенсувати брак дорожчих видів зброї. А перед лицем скорочення допомоги від партнерів питання наявності FPV-дронів багато в чому стає питанням виживання.
За даними Держслужби спеціального зв'язку та захисту інформації, до кінця року кількість українських дронів в Збройних Силах України має зрости до десятків тисяч різних безпілотників.
Однак виготовлення таких БпЛА ще не набуло в країні такого масштабу, щоб повністю забезпечили українських захисників. Тому й приєднуються до цього процесу волонтери, інженери та просто пересічні українці, які самотужки, навіть вдома, виготовляють такі необхідні нашим бійцям ударні дрони.
Яке рішення?
У Тернополі 15-річний школяр Марко спільно з ветеранами та бійцями запасу, організував виробництво FPV-дронів.
За місяць збирають до 30 квадрокоптерів, а в майбутньому хочуть поставити виробництво на конвеєр та виробляти до тисячі дронів.
Як це працює?
Усі деталі для дронів купують в інтернет-магазинах. Гроші на це збирають серед друзів і знайомих. Загалом виробляють два види безпілотників, каже 55-річний Володимир, що працює разом з Марком.
"Ці маленькі семидюймові — це дрони-камікадзе. Вони прилітають один раз і його більше немає. Використовуються для того, щоб знищувати живу силу та легку техніку. В принципі, є випадки, коли дрони-камікадзе знищують танки, БМП, БТР.
Також складаємо більші дрони — дев'яти або десятидюймові. Такі більші дрони використовують для скиду. В них є спеціальний пристрій, який скидає те, що потрібно.
Якщо потрібно скинути гранату чи якийсь боєприпас і знищити ворога — чіпляють боєприпас. Якщо потрібно скинути нашим хлопцям медикаменти — чіпляють медикаменти", пояснює він.
Фото: Суспільне Тернопіль
Чоловік складає також рами для дронів. Каже, випробовує новий матеріал — текстоліт.
"Ця деталь для нас нова, вона українського виробника. Ми хочемо подивитися, як вона буде служити, як буде збиратися в наших умовах і чи підійде нам. Тому що всі деталі різні, бо різний виробник, відповідно різна якість. Якщо буде нормально, будемо далі виробляти дрони з цих деталей, а якщо ні — будемо шукати іншого виробника. Нам потрібно, щоб було легко збирати й щоб потім дрон гарно служив нашим хлопцям", розповідає Володимир
Поки Володимир складає рами, Марко спаює політний контролер.
Фото: Суспільне Тернопіль
"Це регулятор оборотів моторів. Я його луджу, щоб зручніше було підпаяти до нього мотори. Але бувають випадки, коли мотори паяють не тією стороною, тоді їх доводиться перепаювати, або перенаправляти у програмі. Ми закупляємо найпоширенішу схему — SpeedyBee F405 V3. Вона має досить великий попит в Україні й через поширеність на ринку з'явилися браковані схеми. Тому я їх паяю", пояснює підліток.
Приєднався до справи також ветеран Юрій Орденас. Розповідає, що дрон-камікадзе може підняти півтора кілограма, а великий дрон — до трьох. Розганяються безпілотники до 120-130 кілометрів на годину.
Фото: Суспільне Тернопіль
Чоловік каже, виробництво меншого дрона зараз обходиться у 13 тисяч гривень, якщо разом з батареєю — 16 тисяч. Вартість виробництва великого безпілотника – до 21 тисячі.
"Зараз виробництво обходиться трішки дорожче, аніж мало б бути, бо немає великих партій і ми не можемо мати якихось знижок. І в основному ми купляємо запчастини на ОLХ чи на інших ресурсах, щоб швидше це зробити. Бо партія — це від ста штук потрібно замовляти, там інші ціни та інші можливості. Поки що такого в нас немає", пояснює він.
Наразі в місяць складають до 30-ти FPV-дронів.
У майбутньому хочуть поставити виробництво на конвеєр і робити до тисячі штук у місяць. Тоді, каже Юрій, економитимуть від двох до чотирьох тисяч гривень на складанні одного дрона.
"Було б добре, якби виробництво було налагодженим. Тоді можна залучати більше людей, давати робочі місця, виробляти дрони великими партіями. Також хотілося б, аби міська рада, обласна військова адміністрація та обласна рада були зацікавлені у фінансуванні таких виробництв, бо на людських ресурсах довго не протягнеш", розповідає він.
Фото: Суспільне Тернопіль
Усі безпілотники роблять під потреби бійців, які до них звертаються.
Фото: Суспільне Тернопіль
"Спілкуюся з чотирма різними хлопцями і в них різні дрони, різні прошивки, різні модифікації та різні запчастини. Не може так бути, що один дрон підійде всім. Бо у всіх різні бойові завдання. Не може бути так, що хтось собі придумав і прислав будь-який дрон, а хлопці замість того, щоб відпочивати після виходів, мусять цей дрон крутити, переробляти під себе, перепрошивати. Так не має бути. Має бути запит і відповідно під цей запит робиться і відсилається дрон", пояснили волонтери.
Фото: Суспільне Тернопіль
Після прошивки усі дрони випробовують, а вже потім передають на фронт.
Нагадаємо, що виробник дронів Vyriy Drone та навчальний проєкт Victory Drones запустили безоплатний інженерний онлайн-курс "Народний FPV".
Також в Україні розробили бронепробивний боєприпас для FPV-дронів. Це озброєння ефективне проти легкоброньованої техніки (САУ, БМП, БТР), яка захищена протикумулятивними та протидроновими засобами.
Президент Володимир Зеленський вручив ордени «Золота Зірка» захисникам, яким присвоєно звання Героя України, рідним загиблих… Читати більше
Російські війська ввечері 4 квітня завдали ракетного удару по Кривому Рогу. У Дніпропетровській області оголошена… Читати більше
Зірки спорту об’єдналися задля підтримки соціально-освітнього проєкту «Спорт читає». Презентація цього проєкту відбулася в ТРЦ… Читати більше
Міністерство оборони України завершило процес військових (дослідних) випробувань спортивних кросівок, розроблених для військовослужбовців ЗСУ. Про… Читати більше
Кабінет Міністрів України погодив створення Інституту екологічного відновлення та розвитку України – першої державної установи,… Читати більше
Выбор подарка — это всегда немного волнительно. Хочется найти нечто особенное, что точно понравится получателю,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.