На Донеччині планують збудувати "школу під землею": для чого це рішення
У Покровську Донецької області планують збудувати "школу під землею". Проєкт реконструкції одного з навчальних закладів з укриттям, яке б дозволило проводити в ньому навчання, зголосилась розробити міжнародна організація.
Про проєкт, ідею та реалізацію розказала Суспільному Донбас заступниця начальника Покровської міської військової адміністрації Маргарита Ідрісова, пише Рубрика.
У чому проблема?
Сьогодні вся освітня галузь направлена на те, щоб будувати укриття або нові школи, в яких повинна бути школа надземна і підземна. У подальшому мирному житті ці заклади можна буде використовувати для гуртків, коворкінг-центрів.
Крім того, окупанти майже щоденно обстрілюють мирні населені пункти на Донеччині. Так, нещодавно під ворожий удар потрапив Покровський район. У результаті обстрілу загинули цивільні. Тому школярам потрібно забезпечити надійний захист під час навчання у школах.
"З 2023 року у Покровську Донецької області у школах та дитячих садочках почали будувати найпростіші укриття, яких не було у жодному закладі міста. Наразі вже закінчили роботу в одній з семи шкіл та в п'яти з шести дитсадочках. Укриття в школах будують коштом державного та місцевого бюджетів, сума видатків, як казала Маргарита Ідрісова восени 2023 року, — 27 мільйонів. Будівництво укриттів у дитячих садочках взявся профінансувати місцевий бізнес", – розповіла Маргарита Ідрісова.
Загалом у Покровську 50 шкіл та дитячих садочків, проте збудувати сховища у всіх неможливо, пояснювала Ідрісова. За її словами, більшість шкіл та дитсадків не мають підвалів, а рівень ґрунтових вод у місті, пояснює вона, дуже близько до поверхні.
"В деяких підвалах було по пояс землі, деякі укриття треба було не просто відбудувати, а відкопати", — пояснювала вона.
Яке рішення?
Школу зі школою під землею хочуть збудувати на базі зруйнованого російським обстрілом навчального-виховного комплексу. За задумом, при відновленні школи тут має бути не найпростіше укриття, які наразі будують у школах та садочках міста, а підземне приміщення, де можна бути проводити уроки під час повітряних тривог у прифронтовій громаді, розповіла посадовиця.
За словами Маргарити Ідрісової, Міжнародна організація U-LEAD зголосилася розробити проєкт. Це проєкт укриття загального на школу і плюс там укриття, в якому можна буде організовувати класи, спортивні секції.
"Вони роблять велике укриття, яке буде не найпростіше укриття, як зараз ми робимо в підвальних приміщеннях. А це вже буде глобальне укриття для дітей, в яких можна займатися і під час повітряних тривог", – розповіла Маргарита Ідрісова.
Як це працює?
Організація вже зробила загальне візуальне рішення "школи під землею". За умовами міжнародної організації, це проєкт мають обговорити із жителями громади. Після цього почнеться робота проєктантів, яка триватиме кілька місяців. Коли проєкт буде готовий, міська влада шукатиме джерела фінансування, зокрема, звертатиметься до держави.
"Прорахували міжнародники, що буде коштувати реалізація десь 500 мільйонів гривень. Це наново побудована школа. Вона буде поділена на декілька черг, адже це великі кошти. Тому ми будемо шукати кошти — десь будемо до держави звертатись, десь до міжнародних організацій", — розповіла заступниця начальника МВА.