Президентка Єврокомісії: ЄС наблизився до рішення щодо використання €211 мільярдів заморожених активів рф
Європейська комісія невдовзі представить пропозиції з використання доходів від суверенних фінансових заблокованих на території ЄС активів росії, сума яких нині сягає €211 мільярдів, в інтересах відновлення України.
Про це напередодні у Брюсселі під час пресконференції за підсумками саміту ЄС заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Щодо заблокованих активів Росії в Європейському Союзі. Це також було пунктом обговорення. У березні минулого року ми разом прийняли важливе політичне рішення, – заблокувати суверенні російські активи. Обсяг цих суверенних активів сягає 211 мільярдів євро. Політично ми погодилися, що, безумовно, Росія має заплатити за довгострокову відбудову України", – сказала очільниця Єврокомісії.
Фон дер Ляєн нагадала, що нещодавно міністри фінансів ЄС обговорили цю тему під час зустрічі у Марракеші. Це дозволило досягти суттєвого прогресу та визначити ключові принципи таких дій.
Наступний крок буде полягати у представленні пропозицій, як можливо використовувати ці заморожені російські активи.
"Ми наразі опрацьовуємо пропозиції, які від початку були сфокусовані на так званому додатковому прибутку. Іншими словами, ці пропозиції стосуватимуться того, як використовувати нарахування від цих активів, які зараз йдуть на користь обмеженої кількості фінансових інституцій в Європейському Союзі.
Ці додаткові прибутки вже є доволі суттєвими. Ідея полягає в тому, щоб сконцентрувати їх разом, і після того, цілком спрямувати їх, через бюджет ЄС, для України та на відновлення України", – додала фон дер Ляєн.
Як забезпечити прозорість та інклюзивність Плану України в рамках Ukraine Facility: загалом та в частині дотримання прав людини, зокрема
Нагадаємо, що 26-27 жовтня в Брюсселі відбувся дводенний саміт ЄС. Під час нього глави держав та урядів країн ЄС обговорили перегляд довгострокового бюджету ЄС на 2024-2027 роки, зокрема створення Українського фонду в обсязі 50 мільярдів євро, з розрахунку на наступні чотири роки.
Остаточне рішення щодо цього європейські лідери прийматимуть під час наступної зустрічі на вищому рівні у грудні поточного року.
Інші питання, які розглядали на саміті:
- ситуація на Близькому Сході,
- питання регулювання міграції та захисту зовнішніх кордонів ЄС,
- шляхи підвищення конкурентоспроможності європейської економіки.
Окрім того, на саміті лідери ЄС запевнили, що продовжуватимуть надавати потужну фінансову, економічну, військову, гуманітарну та дипломатичну підтримку Україні та її народу стільки, скільки буде потрібно.
Що відомо про конфіскацію російських активів
Нагадаємо, що Україна разом з партнерами розробляє механізм, у рамках якого заморожені активи рф зможуть передати Україні як компенсацію за завдані війною збитки. Для цього був створений реєстр збитків, він повинен запрацювати наступного року.
Bloomberg раніше повідомляв, що в ЄС вивчають процедуру конфіскації 200 млрд євро заморожених активів російського Центрального банку. Свої пропозиції також розробляє Єврокомісія.
Своєю чергою Бельгія створила спеціальний фонд для підтримки України обсягом 1,7 млрд євро, який наповнюють з оподаткування заморожених в країні російських активів.
Також, 12 жовтня уряд Естонії схвалив та направив до парламенту постанову про використання російських заморожених активів, щоб мати можливість допомогти ними Україні.
У липні Італія повідомила, що після вторгнення російської федерації в Україну минулого року заморозила активи російських олігархів на суму близько 2 мільярдів євро.
Окрім того, уперше Сполучені Штати передадуть Україні активи, конфісковані в російських підсанкційних олігархів.