fbpx
Сьогодні
11:47 06 Вер 2023

Women Power: Жіноче підприємництво під час війни, – результати дослідження

English version here

Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (U&WE Hub) та Центр "Розвиток КСВ" ініціювали власне опитування з метою дослідити нагальні потреби жінок-підприємиць в умовах повномасштабної війни.

Про це пише Рубрика.

У чому проблема?

Під час повномасштабного вторгнення багато українських жінок-підприємиць стикаються з проблемою невизначеності у веденні свого бізнесу. І ця проблема тільки зростає. 

 • 45,7% жінок мають бажання розпочати власну справу, але не наважуються її відкрити через ті чи інші чинники.
 • Майже чверть опитаних мають власний бізнес, який заснували ще до повномасштабного вторгнення. Але є й сміливиці, які відкрили бізнес після 24 лютого 2022.
 • Серед тих, хто тільки планує розпочати власну справу, 66,3% знаходяться на стадії бізнес-ідеї, але не розуміють, як її реалізувати. 

Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (U&WE Hub) та Центр "Розвиток КСВ" ініціювали власне опитування з метою дослідити нагальні потреби жінок-підприємиць в умовах повномасштабної війни. 

У дослідженні взяли участь 418 жінок, переважно віком від 25 до 55 років, які мешкають у Броварській, Гощанській, Чернівецькій та Івано-Франківській громадах. При цьому 40,4% опитаних – це внутрішньо переміщені особи, майже 60% – місцеві мешканки.

Як показали результати опитування, найбільшими викликами та перешкодами у розвитку бізнесу є відсутність фінансування і несприятлива економічна ситуація, нестача знань та навичок, висока конкуренція, а також психологічна складова, як то невпевненість у собі та відсутність підтримки.  

 • Найбільш актуальним запитом від підприємиць є інвестиції та грантова підтримка. Саме нестача фінансових ресурсів є головною перешкодою для більшості респондентів:

– бізнес практично всіх опитаних жінок (90%) не отримував додаткових інвестицій і грантів;

– тільки 8,3% жінок зазначили, що додатково фінансувалися за рахунок МОМ, ПРООН, єРобота, ГО Громада та ін.;

– 1,6% наразі ведуть переговори щодо отримання грантової підтримки. 

 • Наступною нагальною потребою для відкриття власної справи є нестача спеціальних знань та навичок, а саме:
 • з фінансової грамотності;
 • в галузі продажів, маркетингу, реклами;
 • управління проєктами та бізнес-адміністрування. 
 • Важливу роль спільноти, яка б підтримувала та слугувала місцем обміну бізнес-ідеями, відмітили практично всі учасниці дослідження. Майже половині опитаних жінок не вистачає контактів та спілкування у середовищі підприємиць, ще майже третина – не знають як знайти такі зв'язки та контакти. 

Яке рішення? 

Під час онлайн-презентації та обговорення результатів опитування, експертки та спікерки дійшли до таких висновків та рекомендацій щодо системної підтримки жінок-підприємиць:

 • найбільша потреба полягає саме в ефективному поєднанні фінансової підтримки зі спеціалізованими освітніми програмами, бо тільки фінансування не є вирішальним чинником у подальшому сталому розвитку бізнесу;
 • в такі часи, як зараз, жінки особливо потребують спільноти, місця, де вони можуть отримувати поради, підтримку та досвід для підсилення одна одної, а не конкуренції. 
 • існує необхідність всебічної підтримки з боку держави, місцевих громад, органів самоврядування тощо;
 • для переважної більшості жінок, згідно опитування,  основними формами підтримки їхнього бізнесу з боку місцевої влади та органів самоврядування є фінансова підтримка, проведення навчання та надання приміщень для здійснення діяльності. 
 • є потреба у підвищенні інформованості про доступні інвестиційні та грантові програми для жінок-підприємиць.

Як це працює

Наразі частину проблем українських жінок-підприємиць вирішують різні неприбуткові організації, державні програми та громадські ініціативи. Частково таку роль на себе взяла Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (UWE Hub) – це спільнота жінок-підприємиць, які зацікавлені у розвитку власної справи, і стейкхолдерів, які готові підтримувати бізнеси жінок. 

Спільнота створена з метою підтримки жінок-підприємиць (нинішніх та майбутніх) в сучасних умовах і викликах через навчання, спілкування, менторство, обмін досвідом. Мета – створити глобальну мережу для українських жінок-підприємиць задля посилення одна одної, нетворкінг та створенні бізнесу із соціальним імпактом. 

Програма UWE Hub започаткована у серпні 2022 році Центром "Розвиток КСВ" в рамках Програми «Мріємо та діємо». Окрім того, у чотирьох громадах України функціонують офлайн хаби для жінок-підприємиць, а саме у Броварах (Київська обл.), смт Гоща  (Рівненська обл.), Івано-Франківську та Чернівцях. 

Долучитися до спільноти жінок-підприємиць UWE hub можливо за посиланням: https://www.uwehub.org/uwe-hub-community 

Нагадаємо, як писала Рубрика, програма "U-LEAD з Європою" підтримала громаду на Закарпатті у створенні інвестиційного паспорта. Цей документ, а також проактивна позиція місцевої влади та мешканців уже дають результати. У селищній громаді розвивають логістичний хаб на тисячі нових робочих місць.

Як це відбувається, читайте докладніше у нашому матеріалі: "За два роки — три нові великі проєкти: як селищна громада на Закарпатті стає логістичним хабом".

Рубрика:
Суспільство

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: