10 парков Киева: где погулять в столице
Рассказываем, где погулять после карантина, что посмотреть и какие правила нужно соблюдать (укр.)
Після 2 місяців жорсткого карантину 11 травня в Києві, як і в усій Україні, вводяться певні "карантинні послаблення". І серед них – офіційне відкриття для відвідувачів зон відпочинку на свіжому повітрі. До них відносяться парки, сквери, сади, оранжереї під відкритим небом, лісопарки та прибережні зони, відкриті спортмайданчики, музеї під відкритим небом.
Для своїх читачів "Рубрика" підготувала добірку парків Києва, де можна безкоштовно та захопливо провести час
🌳 Парк "Китаєво" (Китаївська пустинь)
Адреса: Київ, вулиця Китаївська, 32
Вхід: вхід у печери і на територію Китаєво вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. В оточенні лісистих придніпровських пагорбів розташовується одне з найпрекрасніших місць у Києві, Китаєво. Назва цього місця походить від тюркського слова "китай" – укріплення, фортеця (городище). Відвідувачі часто порівнюють парк з Карпатами в мініатюрі. Тут можна провести гарний активний день, гуляючи пішки або з велосипедом.
Що подивитись? Це місце й досі славиться залишками давньоруської фортеці, курганами та печерами. З XIV століття у Китаєві діє печерний монастир, заснований ченцями-пустельниками, а з XVII століття його підпорядковано Києво-Печерській Лаврі. З того часу він відомий як Китаївська пустинь, а низку ставків біля нього названо Китаївськими. Чернечі печери працюють у вихідні: з 9:00 до 10:45 та з 11:30 до 16.00; та з 10:30 до 16:00.
Ще одна особливість цього місця – коти. Вони тут буквально на кожному кроці, зазначає Вечірній Київ.
Якими б хащами Китаєва ви не блукали, обов'язково зустрінете котика, і не одного.
Усі вони добрі та приязні до гостей. Тож якщо збираєтеся відвідати це місце, – прихопіть для них якийсь смаколик.
🌳 Парк "Наталка"
Адреса: вулиця Оболонська Набережна, 9, Київ
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Урочище "Наталка" між Оболонською набережною і Московським мостом – зона відпочинку з сучасним дизайном, всією необхідною інфраструктурою, дитячими та спортивними майданчиками, місцем для вигулу собак. Дерева і клумби облаштовані автоматичним поливом з водозабором з Дніпра. Центральна алея прикрашена зонами для паркових скульптур.
Що подивитись? Парк "Наталка" – чудове місце для пішої чи велопрогулянки, з гарною інфраструктурою та приємним оточенням. Крім того – це класне місце для сімейного дозвілля – спортивні та гральні майданчики відповідають усім європейським стандартам. А для господарів пухнастиків облаштований чи не найкращий у Києві майданчик для вигулу собак.
🌳 Голосіївський парк імені Максима Рильського
Адреса: Київ, Голосіївський район, Голосіївський проспект
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Голосіївський парк імені Максима Рильського був заснований у 1957 році та має загальну площу 140,9 га. Його заклали ще у 1928 році на частині території Голосіївського лісу, який входить до складу Національного природного парку «Голосіївський».
Що подивитись? На території парку є 4 ставки, клумби з квітами, декоративні дерева, вимощені доріжки, лавки, ліхтарі, дитячі та спортивні майданчики, відкрита сцена, фонтан та парк атракціонів із чортовим колесом.
Цей парк є одним із найбільших у Києві, але сучасна паркова атрибутика займає лише його частину. Більшість займає природний ліс, бо Голосіївський парк створили на базі старого лісу. Ландшафт парку доволі крутий, тут багато схилів із відчутним перепадом висот. Також посеред парку протікає невеличка річка Горіхуватка.
🌳 Парк "Кіото"
Адреса: м. Київ, Деснянський район, вул. Кіото
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Парк «Кіото» був заснований у 1972 році на знак дружніх відносин Києва та культурної столиці Японії — Кіото. 3 вересня 2011 року спільно з членами японської делегації була висаджена алея сакур. Дерева висаджені у два ряди вздовж пішохідних доріжок з внутрішнього боку та простяглися на відстань у 987 метрів уздовж Броварського проспекту. Там налічують 360 голландських саджанців. 28 квітня 2012 року в парку відбулася урочиста церемонія фіксації нового рекорду Гіннеса — найдовшої у світі алеї сакур.
Що подивитись? Найбільш популярним цей парк стає під час цвітіння чарівної сакури. Але поцінювачам японської культури та архітектури теж є на що подивитися! У центрі парку розташований традиційний японський сад каменів. Тут можна побачити камінь почесного сидіння, камінь печерного виду, камінь-охоронець, камінь місячної тіні. Крім сакур, з рослин можна побачити вікові сосни, японський клен.
🌳 Пуща-Водиця
Адреса: м. Київ, Оболонський район, координати
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Пуща-Водиця – це курортна місцевість в Оболонському районі міста Києва. Вона розташовується посеред соснового лісу на околиці міста. З одного боку вона омивається річкою Котурка, а з іншого – річкою Горенка. На річках утворений цілий каскад ставків: Горащиха, Двірець, Карачун, Сапсаїв та Міський ставок.
Що подивитись? Пуща-Водиця – одне з наймальовничіших місць для відпочинку в Києві. На ставках облаштовані пляжі та сквери, навколо є ліс, де можна зустріти кроликів, білочок, воронів, різних гризунів і, якщо пощастить, навіть косуль (або їхні сліди). Чисте повітря та безліч різновидів рослин робить прогулянки ще цікавішими.
Тут дуже сподобається поціновувачам велопрогулянок та трамваїв, бо до Пущі мальовничим маршрутом курсує трамвай номер №12.
Крім того, бажаючі можуть взяти в оренду човен або катамаран та проплисти неймовірно гарним маршрутом.
🌳 Парк "Аскольдова могила"
Адреса: Київ, Печерський район, Паркова дорога, 1
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Аскольдова могила – це історична місцевість у Печерському районі міста Києва, відома ще за часів Київської Русі. За легендою, у 882 році на цьому місці князь Олег Віщий вбив Аскольда і Діра та захопив владу в Києві. Аскольд і Дір згідно «Повісті минулих літ» Нестора-літописця разом правили Києвом у 860-882 роках. Цікавим фактом є те, що з цих подій і починається історія Київської Русі (882-1240 рік) і саме Олег Віщий стає першим її правителем. Парк «Аскольдова могила» був відкритий у 1936-1937 роках.
Що подивитись? Якщо ви любите історію та бажаєте відчути середньовічну атмосферу дикої природи – то ця місцевість точно для вас! Парк «Аскольдова могила» розкинутий на крутому схилі: ідучи від центрального входу, ви будете поступово спускатися вниз. Багато стежок знаходяться просто одна над одною.
Природа в парку більш справжня і дика, ніж в інших парках центра Києва. Ви начебто перебуваєте посеред лісу, в якому є асфальтовані стежки. Ближче до середини парку розташовується оглядовий майданчик, з якого відкривається чудова панорама на лівий берег Києва і Дніпро.
🌳 Маріїнський парк
Адреса: метро Арсенальна (відстань ≈270м), вулиця Михайла Грушевського
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Маріїнський парк – розташований навпроти будинку Верховної Ради й Маріїнського палацу, загальна площа 8,9 га, відкритий у 1874 році. Парк був названий на честь імператриці Марії Олександрівни.
Що подивитись? Маріїнський парк розташований уздовж Дніпровських пагорбів. Він вважається одним з найкрасивіших місць Києва, і наразі є пам'яткою садово-паркового мистецтва.
Він ідеальний для піших прогулянок – тут є тінисті доріжки, цікаві статуї (величезна залізна жаба й дерево бажань). Також у парку встановлений пам'ятник символу Києва – каштанам, на Алеї кохання – кілька гіпсових авангардних статуй, а поруч з фонтаном Термена – пам'ятник Анні Ахматовій. Крім того, у Літньому театрі регулярно проходять безкоштовні концерти.
А ще тут знаходиться найбільш романтичне місце Києва – Міст закоханих, який з'єднує Маріїнський та Хрещатий парки. Закохані парочки і молодята залишають тут на щастя замочки, стрічки і серветки, зав'язані на вузлик, на знак любові і надії на те, що вони завжди будуть разом.
🌳 Хрещатий парк
Адреса: м. Київ, Європейська площа, метро – Майдан Незалежності (відстань ≈310м)
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Хрещатий парк був відкритий у 1743 році, розташований у центрі міста, поблизу Європейської площі, на схилах Дніпра.
Що подивитись? Хрещатий парк розташований у самому центрі Києва, тому апріорі є найпопулярнішим у місті. Тут розташована відома Арка Дружби народів, парк атракціонів, романтичний пам'ятник "Вічної любові", присвячений неймовірній історії кохання Луїджі Педутто та Мокрини Юрзук, яких розділила війна і вони зустрілися знову через 60 років.
Вечорами тут можна побачити багато молоді: люди просто гуляють чи проводять різноманітні івенти, літературні вечори, змагання тощо.
Тут же розташований і пішохідно-велосипедний міст з оглядовими майданчиками та скляними вставками в підлозі. Він з'єднує Хрещатий парк і Володимирську гірку.
🌳 Парк "Володимирська гірка"
Адреса: м. Київ, Шевченківський район, Михайлівська гора
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Парк «Володимирська гірка» був відкритий у середині XIX століття. У давнину Володимирська гірка називалася Михайлівською горою, адже на ній знаходився Михайлівський Золотоверхий монастир. Історія парку почалася з впорядкування та планування схилів Михайлівської гори у 1830-х роках. У 1853 році на горі було відкрито пам'ятник Володимиру Великому, після чого частину Михайлівської гори почали називати Володимирською гіркою. Згодом цю ж назву отримав сам парк.
Що подивитись? За останній рік парк "Володимирська гірка" відремонтували, встановили нові інфраструктурні об'єкти, зробили затишним та безпечним оглядовий майданчик. Композиційним центром парку є пам'ятник князю Володимиру.
Ще тут розташована скульптура Данте Аліг'єрі. Білосніжна композиція відомому автору "Божественної комедії" включає постать Данте у повний зріст, скульптуру орла як символ величі поета та 3 футуристичні лавки навколо скульптури – чудова локація для незвичних фото.
А на верхній терасі Володимирської гірки вас зустріне затишна альтанка. Звідси відкривається дивовижна панорама Дніпра та його лівого берега.
Крім того, тут ви можете проїхатись на фунікулері – незвичному транспорті, який є тільки в Києві і Одесі 😉
🌳 Парк "Березовий Гай"
Адреса: Київ, Подільський район, вул. Вишгородська, вул. Білецька
Вхід: вільний
Графік: цілодобово, без вихідних
Про місце. Парк "Березовий Гай" був заснований у 1918 році, має загальну площу 7,46 га. Знаходиться він на перетині вулиці Вишгородська і вулиці Білецька в Подільському районі.
Що подивитись? Хоча цей парк не вирізняється великими розмірами, але концентрація цікавинок тут доволі велика! Він чудово підійде для пішої прогулянки, занять спортом та дитячих ігор. При цьому поцінювачі історії теж знайдуть для себе дещо цікаве 😉
Парк знаходиться на доволі крутому схилі і в ньому майже немає пологих частин. Крім гарної природи, мощених доріжок, лавиць і дитячих майданчиків, тут є дві дуже цікаві пам'ятки.
Перша – це пам'ятка історії Будинок-музей Т.Г. Шевченка «Хата на Пріорці». Саме тут влітку 1859 року під час свого останнього візиту в Україну протягом двох тижнів жив видатний український поет Тарас Григорович Шевченко. Вхід у сам будинок платний, але помилуватись на нього можна зі схилів парку.
Друга – це «Дуб Шевченка», який згідно з рішенням Київради від 23.12.2010 №415/5227 має статус пам'ятка природи місцевого значення. Знаходиться він на самій вершині парку і має вік 350-400 років. Кажуть, що під цим деревом часто любив сидіти Шевченко.
Правила прогулянок на карантині
Варто зазначити, що МОЗ розробило основні вимоги до роботи до таких зон відпочинку.
Адміністрація зон відпочинку зобов'язана:
- розмістити на території і при вході в зони відпочинку правила їх відвідування;
- у зонах можливого великого скупчення людей розмістити додаткову інформацію щодо засобів профілактики і важливості соціального дистанціювання;
- забезпечити функціонал туалетів на території зон, наявність рідкого мила, антисептиків на вході в них і їх регулярне прибирання та дезінфекцію;
- не допустити проведення організованих заходів на території зон відпочинку, функціонування атракціонів і розважальних заходів.
Відвідувачі мають право:
- користуватися зонами відпочинку з дотриманням індивідуальних заходів профілактики і в групах не більше трьох осіб;
- використовувати рекреаційні зони для індивідуальних пробіжок і занять спортом при дотриманні належної соціальної дистанції та правил, встановлених адміністрацією.