fbpx
Сегодня
Колонка 13:10 24 Июл 2024

Как законопроект 9516 может разрушить природоохранные достижения и перспективы Украины на членство в ЕС

Інтеграція України до Європейського Союзу покладає на неї ряд зобов'язань, зокрема потребу адаптації законодавства у відповідність до європейських норм. Проблеми, що виникають на цьому шляху, яскраво демонструє ситуація із законопроєктом 9516. Він пропонує повністю скасувати обмеження на суцільні санітарні рубки незалежно від причин і проводити оцінку впливу на довкілля. Необхідний, на перший погляд, документ викликає значні побоювання, адже він не враховує євроінтеграційного аспекту.

ЄС має чітку вимогу взяти під охорону всі старовікові ліси. Крім того, 10% її території мають суворо охоронятись, тобто по факту бути вилученими з господарського використання. За останні 8 років Україна досягла значного прогресу в контексті збереження лісів, в першу чергу, завдяки неурядовим організаціям. Саме вони у співпраці з органами державної влади зробили можливими важливі природоохоронні зміни в українському законодавстві. 

Так, нарешті, у національних парках перестали промислово заготовляти деревину і були повністю заборонені суцільні санітарні рубки у заказниках. З'явились офіційні праліси та інші охоронні ліси. Згодом, на виконання Договору про Асоціацію з Європейським Союзом, у 2017 році було прийнято Закон України "Про  оцінки впливу на довкілля", завдяки якому всі суцільні рубки, в тому числі санітарні, й дотепер проходять оцінку впливу на довкілля (ОВД). 

Російське воєнне вторгнення внесло свої корективи. Під соусом кардинальних змін було створено ДП "Ліси України". І хоча на рівні ліквідацій дуже часто одіозних лісгоспів та відсторонення більшості їх керівників в цьому був певний сенс, новостворене підприємство успадкувало найбільш сумнівні практики ведення лісового господарства, а тепер відверто лобіює збільшення об'ємів рубок.

Тож наступним логічним кроком, за допомогою лісового лобі у Верховній Раді був поданий законопроєкт 9516 з дуже промовистою євроінтеграційною та природоохоронною назвою "Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах".

Однак основна мета 9516 — скасувати єдине обмеження на суцільні санітарні рубки, а саме оцінку впливу на довкілля.

Через цю норму понад 80% лісів можуть стати жертвами необґрунтованих рубок, багато з яких є цінними старовіковими лісами та досі не перебувають під охороною, особливо в Карпатському регіоні. В умовах, коли Міндовкілля утримується від погодження позапланових перевірок екоінспекції, а порушені кримінальні справи потребують іноді років експертизи, оцінка впливу на довкілля залишається єдиним дієвим інструментом впливу саме превентивного контролю за можливими порушеннями.

Основним аргументом на користь 9516 є той факт, що багато деревини пропадає. Та треба згадати початок року, коли ДП "Ліси України" не реалізувало величезний обсяг  деревини, про що повідомляли деревообробники. Та й згадуючи скандал навколо будівництва фортифікаційних споруд на Харківщині, деревину реалізувало для цих потреб не ДП "Ліси України", що є зайвим свідченням того, що  деревини на ринку достатньо.

Компромісна пропозиція скасувати оцінки впливу на довкілля для суцільних санітарних рубок до 10 га не є панацеєю. Оскільки й зараз лісники зловживають нормою в один гектар, нарізаючи декілька ділянок поряд, сумарно збільшуючи площі рубок до декількох гектарів. Що завадить тепер нарізати декілька кластерів по 9,9 га і провести рубку площею де-факто 30-40-50 га без жодних проблем

Особливо "потішив" той факт, що законопроєкт 9516 підтримали як мінімум три національні парки. І це не може не засмутити, адже де-факто використовується адмінресурс.

Наприклад, підтримав проєкт закону всім відомий Шацький національний природний парк, де розміщене озеро Світязь. А також Національний заповідник "Хортиця" та Карпатський національний природний парк. Це лише засвідчує лісове бачення "рубати все підряд", навіть на тих територіях, які покликані охороняти природу.

В Україні досі існує величезна прогалина у термінах і визначеннях з міжнародними термінами, які й використовуються у ключовому документі, що дозволяє експортувати деревину в країни ЄС — в Регламенті ЄС щодо боротьби зі знелісненням (EUDR). Згідно з останнім суцільна рубка лісів природного походження (primary forests) та висадження на їх місці лісових культур буде порушенням. І це значно ширше за чинну законодавчу базу України. Тобто будь-які суцільні рубки природного лісу розглядаються як деградація. 

Наразі більше ніж 20% усіх природоохоронних земель України постраждали та продовжують потерпати від російської збройної агресії або знаходяться в тимчасовій окупації. Виходом з цієї ситуації має стати фокус уваги ДП "Ліси України" саме на штучних лісах, які внаслідок інших типів рубок в України становлять 50%. Саме вони мають взяти на себе навантаження війни та післявоєнної відбудови, оскільки й були створені насамперед для закриття потреб у деревині.

Як законопроєкт 9516 може зруйнувати природоохоронні здобутки та перспективи України на членство в ЄС

© Yurii Ivanenko

651

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: