fbpx
Сегодня
Колонка 15:50 07 Апр 2025

Каждый третий украинский подросток в возрасте 17 лет может быть зависим от никотина.

За даними опитування "Здоров'я та поведінкові орієнтації учнівської молоді" за 2022-23 роки, в Україні 17% підлітків віком 11-17 років мають досвід куріння сигарет. Ще 20% коли-небудь вживали електронні сигарети. 9% опитаних вказали, що регулярно курять сигарети, при цьому 4% – щодня.

 

Підліткове куріння: Графік HBSC

Графік HBSC

З віком частка курців стрімко зростає: вже у 17 років 22% підлітків регулярно курять сигарети, 30% вживають електронні сигарети. Тобто щонайменше кожен третій підліток віком 17 років вже може мати залежність від нікотину.

підліткове куріння: Графік ГО

Графік ГО "Життя" на основі даних HBSC

Ці дані свідчать про епідемію вживання тютюнових та нікотинових виробів серед підлітків, що становить серйозну загрозу їхньому здоров'ю та потребує негайних заходів для захисту дітей від впливу тютюнової індустрії.

Чому вживання тютюнових та нікотинових виробів є небезпечним для дітей

Багато хто вважає, що шкода від куріння проявляється лише через роки. Насправді ж, як демонструють дані численних досліджень, серйозні проблеми зі здоров'ям можуть виникнути дуже швидко. Наприклад:

  • Пожовтілі зуби, пародонтоз, втрата зубів.
  • У молодих курців частота серцевих скорочень у стані спокою на 2-3 удари за хвилину вища, ніж у некурців, а дослідження показують, що ранні ознаки серцевих захворювань і інсульту можна виявити вже у підлітків-курців.
  • Учні старших класів, які регулярно курять і почали це робити ще до 9 класу, вдвічі частіше, ніж їхні однолітки некурці, скаржаться на погане загальне самопочуття, у 2,5 раза частіше повідомляють про кашель із мокротинням або кров'ю, задишку навіть у стані спокою, хрипи чи утруднене дихання, а також утричі частіше звертаються до лікарів через емоційні чи психологічні проблеми.
  • Вживання нікотину має особливо негативні наслідки для розвитку мозку та нервової системи дітей.

Тютюнова індустрія просуває оманливе твердження, що новітні тютюнові та нікотинові вироби менш шкідливі, тоді як Всесвітня організація охорони здоровʼя наголошує, що будь-яка форма вживання тютюну є небезпечною для здоровʼя. Нікотин, який міститься і в тютюнових виробах, і в електронних сигаретах (зазвичай, але не завжди), є психоактивною речовиною, яка викликає залежність, що визнано хворобою відповідно до Міжнародного класифікатора хвороб ВООЗ.

Аерозоль (пара), що утворюється під час використання електронних сигарет, окрім нікотину, містить перелік токсичних речовин, які можуть спричинити патологічні зміни в організмі. При чому, в аерозолі є й специфічні для нього речовини (в диму звичайних сигарет їх немає) – наприклад, гліоксаль, який є отрутою.

Причини епідемії вживання тютюну та нікотину серед дітей

Щороку в Україні від хвороб, спричинених вживанням тютюну, помирає близько 100 тисяч людей. Кожного року тютюнова індустрія шукає на заміну померлим нових курців, аби підтримувати свій прибуток коштом здоровʼя споживачів. Діти та молодь є найбільш сприятливою цільовою аудиторією для тютюнових компаній, оскільки є соціально вразливою категорією населення, піддаються маніпуляціям, схильні до ризикованої поведінки, часто внаслідок відсутності усвідомлення наслідків своїх дій.

За даними опитування ВООЗ, середній вік першої спроби куріння сигарет становить 17 років (15 років — чоловіки і 19 — жінки).

Тютюнова індустрія використовує різні маркетингові методи задля залучення дітей та молоді до споживання тютюнових та нікотинових виробів:

  • створення нових тютюнових та нікотинових виробів, пропагування їх як менш шкідливих та сучасних (електронні сигарети, "айкоси", нікотинові снюси);
  • ароматизатори та смакові добавки;
  • приваблива упаковка;
  • викладка у місцях торгівлі;
  • реклама в інтернеті, зокрема, соцмережах;
  • спонсорство заходів, колаборації з зірками, лідерами думок, брендами.

За даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну 2017 року, 62,5% дітей віком 13-15 років наражалися на рекламу в місцях торгівлі, 81% – помічали, як хтось вживав тютюн у відео або фільмах.

Як запобігти дитячому курінню

Аби подолати епідемію вживання тютюнових та нікотинових виробів серед дітей, перш за все необхідно створити такі умови, за яких діти не матимуть стимулів до початку куріння – тобто заборонити тютюновим компаніям просувати ці товари. З такою метою у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №12091, який передбачає:

  • заборону видимого розміщення тютюнових та нікотинових виробів у місцях торгівлі;
  • заборону будь-яких ароматизованих тютюнових виробів;
  • впровадження комбінованих медичних попереджень на пачках усіх тютюнових виробів та пристроїв для нагрівання тютюну;
  • заборону реклами торгових марок електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну.

Зважаючи на зростання споживання електронних сигарет серед дітей та молоді, тоді як серед дорослих споживання е-сигарет складає 3%, складність регулювання таких виробів та значний рівень загрози здоровʼю дітей, продаж електронних сигарет необхідно повністю заборонити, як це вже зробили у багатьох країнах.​​

Країни, що регулюють електронні сигарети

Країни, що регулюють електронні сигарети (заборона продажу, повне або часткове регулювання, жодних регулювань). Дані Звіту ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, 2023.

Те саме стосується нікотинових снюсів (паучів), які є ідентичним товаром до тютюнових снюсів (заборонені з 2023 року) та становлять серйозну загрозу здоровʼю дітей. Вони містять високі дози нікотину, є непомітними в споживанні (кладуть під губу), що може призвести до неконтрольованих доз споживання нікотину, та наразі ніяк не регулюються державою. Тоді як тютюнова індустрія активно користується відсутністю регулювання та агресивно просуває ці вироби серед дітей та молоді. Міністерство охорони здоровʼя вважає необхідним ввести повну заборону реалізації нікотинових снюсів на території України.

З нагоди Всесвітнього дня здоровʼя хочу наголосити: Законом України "Про охорону дитинства" держава, зокрема, гарантує дитині право на охорону здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, формуванню навичок здорового способу життя. Таким чином, захищати дітей від приваблення до згубної нікотинової залежності – це обовʼязок нашої держави! Українські діти мають право на здорове та щасливе майбутнє!

2496

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: