fbpx
Сегодня
Здоровье 13:37 15 Янв 2025

Что делать в гололед: как правильно падать, чтобы не травмироваться

Сохраните этот текст, чтобы не потерять и следующей зимой. Расспросили врача о том, как уберечься от травм и что делать, если избежать падения все же не удалось. (укр.)

У чому проблема?

Зима стає періодом інтенсивної роботи для травматологів, і це цілком зрозуміло. Лід та сніг значно збільшують ризик падінь, що призводять до переломів, розтягнень, вивихів чи забоїв. Як зазначає ортопед-травматолог Дмитро Мордовець, найбільше звернень трапляється вранці, коли люди поспішають на роботу, та ввечері, коли повертаються додому.

Яке рішення?

Як уберегтися від небезпечних падінь? Що допоможе впевнено почуватися на слизьких тротуарах? І головне — що робити, якщо уникнути травми все ж не вдалося? Лікар ортопед-травматолог Дмитро Мордовець розповідає про найбільш розповсюджені травми та ділиться простими й дієвими порадами, які допоможуть зберегти здоров'я цієї зими.

Як це працює?

Ковзання, падіння, травми

що робити в ожеледицю

Обережно — ожеледиця! Фото: Борис Корпусенко

"Типовий день травматолога під час сезону ожеледиці надзвичайно насичений, динамічний і виснажливий — як фізично, так і емоційно. У цей період кількість пацієнтів, які самостійно звертаються до травмпункту, зростає у 2-3 рази. Водночас значно збільшується кількість людей, доставлених бригадами швидкої допомоги з важкими травмами, які потребують невідкладного оперативного втручання. Це призводить до перевантаження травматологічних стаціонарів, ускладнюючи роботу операційних та організацію як екстрених, так і планових операцій", — розповідає "Рубриці" лікар.

Падіння на ожеледиці часто призводять до травм, найпоширенішими серед яких є переломи. "Класика ожеледиці" — це перелом променевої кістки, який виникає через інстинктивну спробу виставити руки вперед при падінні, особливо у старших людей із крихкими кістками через остеопороз. Молодші люди (25–50 років) частіше отримують переломи гомілки та кісточок через різке підвертання стопи. У старшому віці (60+) частими є переломи шийки стегна або плечової кістки при падінні на бік чи плече. Інші поширені травми включають пошкодження зв'язок, забої м'яких тканин та черепно-мозкові травми при ударах головою об лід.

Найчастіше та найтяжче травмуються старші люди (60+). Вони є найбільш уразливими через кілька причин:

  • Остеопороз.
  • Проблеми з координацією та балансом.
  • Знижена швидкість реакції.
Перелом кісток гомілки

Перелом кісток гомілки. Рентгенографія з архіву експерта.

Проте на 100 відсотків не застраховані від падінь і молоді люди, а також діти. Ба більше, в активних українців також часто зустрічаються й інші "зимові" травми, але вже пов'язані зі снігом. Так, наприклад, зимові види спорту часто стають причиною травм, зокрема розриву передньої хрестоподібної зв'язки коліна, переломів гомілкових кісток або плечового пояса. Невдалі падіння, наприклад, під час катання на санках, нерідко спричиняють компресійні переломи хребців. Найнебезпечнішими є черепно-мозкові травми, зокрема внутрішньочерепні гематоми, які можуть призводити до неврологічних порушень або навіть до летальних випадків.

Падіння старших людей та маленьких дітей має особливі ризики через фізіологічні особливості: повільне відновлення, підвищений ризик серцево-судинних проблем та переломи через остеопороз. У дітей — більший ризик черепно-мозкових травм, вивихів і прихованих переломів, оскільки їхні кістки гнучкі.

Обидві групи потребують особливої уваги після падінь через можливі ускладнення та важливість своєчасної діагностики, — наголошує лікар.

Як пережити зиму без гіпсу

Травматолог Дмитро Мордовець

Дмитро Мордовець веде огляд пацієнтки. Фото з архіву експерта

Правильне падіння може значно знизити ризик серйозних травм, і хоча повністю уникнути травм неможливо, техніку падіння можна "натренувати", особливо у спортсменів або людей, схильних до падінь. Заняття спортом, зокрема вправи на баланс і координацію, значно підвищують шанси уникнути травм або мінімізувати їх наслідки в разі падіння.

"Однак на ожеледиці падіння часто трапляються раптово і непередбачувано, тому навіть фізично підготовлені люди можуть отримати травму", — говорить Дмитро Мордовець.

Лікар попереджає: після падіння важливо не рухатися, якщо є підозра на серйозні травми, такі як переломи чи травми хребта.

Що робити, якщо ви травмувалися або стали свідком падіння?

  • Перевірте стан потерпілого (свідомість, дихання), за необхідності надайте першу допомогу (СЛР). 
  • Якщо є перелом, зафіксуйте кінцівку підручними матеріалами, накладіть пов'язку на відкриті кровоточиві рани. 
  • Заспокойте потерпілого та викликайте медичну допомогу, якщо травма серйозна.
  • Якщо травмовано голову, до приїзду медиків тримайте постраждалого лежачи, з трохи піднятою головою, повернутою на бік.
  • При забоях для зменшення болю та набряку прикладайте холод (вдома можна використовувати щось заморожене, обгорнуте у рушник) до травмованої ділянки.

"Після падіння люди часто роблять помилки, намагаючись піднятися на пошкоджену кінцівку або рухатися, не усвідомлюючи, що це може погіршити ситуацію, особливо при серйозних травмах. Також не варто ігнорувати такі симптоми, як сильний біль чи набряк", — додає Дмитро Мордовець.

Лікар наголошує: негайно звертатися по медичну допомогу необхідно при:

  • різкому больовому синдромі, 
  • обмеженні рухів у суглобі, 
  • хрускоті (супроводжуваному болем), 
  • патологічній рухливості, 
  • осьовій деформації кінцівки, 
  • втраті свідомості, 
  • а також при травмах голови чи хребта.
Рентгенографія плечового суглоба: перелом хірургічної шийки плечової кістки. До та після операції

Рентгенографія плечового суглоба: перелом хірургічної шийки плечової кістки. До та після операції. З архіву експерта.

"Переломи шийки стегна у літніх пацієнтів призводять до заміни кульшового суглоба на штучний. Але більшість переломів гарно лікується оперативно і значно зменшує кількість посттравматичних наслідків. Невчасне звернення до фахівця та неадекватне лікування можуть ускладнити відновлення, збільшити ризик подальших проблем і потребувати додаткових операцій чи тривалішої реабілітації", — каже Дмитро Мордовець.

що робити в ожеледицю

Фото: ДСНС України

Як зменшити ризик травмування в ожеледицю? Варто дотримуватися таких правил:

  • плануйте свій час заздалегідь, щоб уникнути зайвого поспіху. Швидке пересування взимку може стати вам ворогом;
  • обирайте взуття з якісними протекторами, без підборів; в сильну ожеледицю використовуйте льодоступи. Якщо не маєте готових, скористаєтеся саморобними "аналогами": прикріпіть на підошву перед виходом шматок поролону (за розмірами підбору), наждакового паперу або лейкопластиру
  • пересувайтеся повільно, без різких рухів;
  • для утримання рівноваги руки мають бути вільними, не тримайте їх у кишенях — це збільшує ймовірність тяжких травм при падінні;
  • постійно дивіться собі під ноги, вони повинні бути злегка розслаблені й зігнуті в колінах, корпус трохи нахилений вперед;
  • уникайте слизьких ділянок або переходьте їх маленькими кроками;
  • у разі порушення рівноваги необхідно присісти, щоб зменшити висоту падіння;
  • у момент падіння намагайтеся стиснутися, напружте м'язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться — удар, спрямований на вас, розтягнеться і витратить свою силу при обертанні;
  • старшим людям може допомогти пересуватися тростина або палиця з гумовим наконечником або шипом, проте в ожеледицю літнім людям, як і вагітним, краще не виходити на вулицю без крайньої потреби;
  • будьте уважні, коли переходите вулицю чи перебуваєте на узбіччі. Ніколи не перебігайте дорогу під час снігопаду чи ожеледиці. Пам'ятайте, що на слизькій дорозі машина гальмує довше, і падіння перед авто може закінчитися серйозними травмами або навіть загибеллю.

Ще більше корисних рішень!

Міфи в травматології

Травматолог Дмитро Мордовець звертає увагу: якщо пальці або суглоб можуть рухатися, це не завжди означає, що перелому немає. Деякі переломи, зокрема тріщини чи мікропереломи, можуть не обмежувати рухливість суглоба або пальця, навіть якщо є пошкодження кістки. Тому важливо провести рентгенографічне обстеження для точної діагностики.

Також існує уявлення, ніби травматолог лікує лише гіпсом. Сучасна травматологія використовує широкий спектр методів лікування, залежно від типу травми. Окрім гіпсових пов'язок, травматологи застосовують металеві конструкції для фіксації переломів (пластини, шурупи, стрижні), а також ортези, бандажі та спеціальні шини для підтримки пошкоджених суглобів і тканин. У випадках серйозних травм може знадобитися хірургічне втручання. Крім того, лікування часто включає фізіотерапію, реабілітацію, медикаменти для знеболювання та зменшення запалення. Таким чином, травматологічне лікування є індивідуальним і може включати різні підходи, залежно від конкретної травми.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: