“Рубрика” вместе со специалистами рассказывает, как начать путь к принятию своего тела или тела партнера после ранения. И как начать сексуальные отношения снова. (укр.)
Сьогодні ми багато говоримо про психологічні трансформації, які відбуваються з українцями під час війни. Але війна може змінити не лише душу, а й тіло. Поранення, отримані військовослужбовцями під час бойових дій, впливають не просто на фізичний стан, але й на стосунки, зокрема на сексуальне життя.
Військові та їхні партнери звикають до нового тіла та вчаться заново налагоджувати інтимні стосунки. Хтось експериментує, хтось починає занадто форсувати події, інші ж бояться зробити щось "не так", а хтось взагалі відмовляється від сексу, бо отримувати задоволення "як раніше" стає проблемою.
Обставини отримання травм та поранень бувають різні. Проте фахівці кажуть, "ставити хрест" на поверненні до стосунків і сексуального життя не варто. Психологи та сексологи поділилися з "Рубрикою" своїми спостереженнями та рекомендаціями для пар, які стикаються з цим питанням.
"Звернень до психологів та сексологів щодо сексу після поранень не дуже багато. Людей більше турбує, як взагалі зберігати стосунки під час війни, як спілкуватися на відстані, як відбудувати комунікацію після повернення додому захисника/захисниці. Але часто під час консультацій розмова виходить за рамки запиту і виявляється, що непорозуміння в парі не в останню чергу пов'язані саме з сексуальними взаєминами", — розповідає Анастасія Білозор, системно сімейна психологиня, сексологиня та психологиня-волонтерка проєкту "Психологи на війні" та ГО Громадський рух "Жіноча сила України".
З якими викликами стикаються партнерки/ри поранених військовослужбовців:
Для подолання цих проблем необхідна відкрита та чесна розмова між партнерами. Емоційний інтелект та взаємна підтримка є ключовими елементами для збереження та відновлення інтимних стосунків.
"Насправді секс є не дуже першочерговою потребою. Це, скоріше, підтвердження нашої близькості з партнерами. Якщо у людей був гарний секс, але вони між собою сильно не комунікували, в них не було прив'язаності один до одного, якоїсь турботи, прийняття один одного, то через паузу у сексі можуть закінчитися і самі стосунки", — попереджає психологиня.
Тому одним із найважливіших аспектів для відновлення сексуального життя після поранень є комунікація. Партнери повинні відкрито говорити про свої почуття, переживання та очікування. Ініціаторами таких розмов часто стають жінки, намагаючись зрозуміти, чому їхні партнери уникають сексу чи стають агресивними під час інтимних контактів. Важливо, щоб чоловіки також відкрито висловлювали свої почуття та потреби, не намагаючись здаватися невразливими.
"Якщо в парі не вміють спілкуватись, бачити й чути одне одного в побутових речах, говорити про свої бажання і потреби взагалі, їм буде дуже важко обговорювати сексуальні відносини. Бо тут додається дуже багато сорому і нерозуміння", — каже Анастасія Білозор.
Психологиня зазначає, партнерки військових мають відігравати активну роль у підтримці своїх чоловіків. Демонструвати турботу, терпіння та розуміння, допомагаючи своїм партнерам інтегруватися в цивільне життя. Важливо уникати звинувачень та маніпуляцій, адже це лише погіршить ситуацію.
"Для чоловіка це додаткове навантаження — психічне, емоційне. У нас є випадки, коли чоловік, замість того, щоби залишитися у відпустці на якийсь триваліший час, через три дні вже тікає до військової частини, де він матиме більше розуміння чи підтримки ніж вдома", — розповідає Анастасія Білозор.
Психологиня каже — часом партнери відмовляються вислуховувати своїх коханих, що повернулися з війни. Причиною може бути як власний складний психологічний стан, так і банальне нерозуміння прожитого партнером досвіду.
"На зустрічах із жінками ми говоримо про те, що поранення і контузії потребують часу на відновлення. Всі хочуть конкретики, але це дуже індивідуально. Неможливо дати якусь пігулку, щоб, скажімо, через три місяці чоловік знову став таким, як раніше. Також я пояснюю, що «як раніше» вже не буде. Тому що військовий отримав новий досвід, який йому потрібно інтегрувати у своє життя. Той досвід, завдяки якому він вижив, навички, завдяки яким він вижив, тепер будуть з ним завжди. Він зможе відновитися до попереднього рівня, але не на 100%.
Якщо він був ніжний, турботливий, любив збуджувати та кохатися, він буде такий, але не одразу. Потрібен час. А зараз, якщо секс тимчасово недоступний, фізична близькість у вигляді обіймів, поцілунків та інших ніжностей може допомогти зберегти емоційний зв'язок", — ділиться психологиня.
Також дуже важливо, щоб жінки не ставилися з жалістю до свого чоловіка, який поранений або пережив ампутацію. Підтримка, турбота, допомога — так, але не жаліти. І тим більше не намагатися про це жартувати, навіть якщо вам здається, що це "по-доброму". Тому що для чоловіка, який ще не звик до свого нового тіла, це дуже боляче.
За словами Анастасії Білозір, жінки дуже часто говорять про те, що вони втомилися, і вже й самі не мають сил справлятися з усіма випробуваннями. І тут психологиня нагадує про те, як важливо турбуватися і про себе, думати про власні ресурси, про своє здоров'я, про ту підтримку, яку може отримати сама жінка.
"Бо якщо ми будемо просто сидіти, плакати і горювати, у нас не буде сил їм допомогти. Насправді це величезна праця жінок, дружин, коханих військових, які їх чекають, допомагають їм повертатися до цивільного життя, підійматися та відновлюватися", — наголошує психологиня.
Сьогодні в Україні надання допомоги у відновленні сексуального здоров'я саме після поранень тільки почало набирати обертів.
"У нас ніколи не було такого досвіду війни, такої кількості поранених та травмованих, як фізично, так і психічно, але у нас точно є фахівці, які можуть допомогти", — говорить Анастасія Білозор. Такими фахівцями можуть бути:
Усі ці фахівці можуть працювати в команді. Для кожного з пацієнтів вони розробляють індивідуальні плани лікування, надаючи підтримку та супровід на шляху до одужання.
Також в Україні почали зʼявлятися ініціативи, націлені на допомогу у відновленні інтимних стосунків після пережитих травм. Наприклад, у Вінниці започаткували ініціативу "Як відновити інтимні стосунки після поранення". Спільний проєкт психологині Тетяни Коновалюк та лікарки-гінекологині, сексопатологині й військової психологині Наталі Савратської передбачає надання консультацій (онлайн та офлайн),
де фахівчині допомагають людям:
За словами Наталії Саврацької, ціль ініціативи "Як відновити інтимні стосунки після поранення" — не дати військовим та ветеранам залишитися наодинці зі своїми страхами та думками, які часто супроводжують фізичні травми:
Ініціаторки проєкту говорять, ветерану потрібно, в першу чергу, прийняти ситуацію та навчитися жити по-новому. Щоб виходили стосунки, які приносять задоволення, радість, близькість і дають необхідні ресурси обом партнерам, потрібне цілісне розуміння, взаємоповага та участь у процесі профільних фахівців. Робота з кожною парою проводиться індивідуально, вже є перші успіхи.
"Ми бачимо, як люди, які звернулися до нас, стають більш відкритими один до одного, краще розуміють потреби один одного та починають знову відчувати близькість", — ділиться Наталя Савратська.
Наразі психологині працюють над створенням ГО, щоб забезпечити військовим та їхнім родинам ще більшу підтримку.
Минулого року в Veteran Hub — мережі підтримки воїнів і їхніх близьких — запустили платформу про сексуальне життя воїнів після поранення Resex та провели на цю тему власне дослідження. Дослідники записали та проаналізували 39 інтерв'ю з пораненими військовими, ветеранами і ветеранками та їхніми партнерами і партнерками.
Дослідження Veteran Hub хоч і нерепрезентативне, але дає змогу зрозуміти проблеми, з якими стикаються військові після поранення. На його основі Veteran Hub розробив посібники "Любись" з рекомендаціями для військового/ветерана, а також для військової/ветеранки про те, як повернутися до сексуального життя. В них розповідається про фізіологію чоловіка й жінки, принципи й засади сексуального здоровʼя, фізичні та психологічні складнощі, які можуть виникнути після поранень та травм. Також там можна знайти конкретні поради: від того, як відновити емоційний звʼязок у парі, до вибору іграшки чи пози для сексу залежно від травми.
Этой наградой было отмечено украинское гражданское общество "за его отважную деятельность во времена войны" С… Читати більше
Сергей Калицун из Васильковской громады на Киевщине Свое ранение, которое привело к ампутации ноги, он… Читати більше
Разбираем, о чем идет речь в законопроекте о постепенном повышении акциза на табачные изделия до… Читати більше
“Алексу” 52. Осенью 2024-го он потерял руку в боях в Волчанске. Но именно эта история… Читати більше
38-летний Сергей Малечко родом из Черниговской области. С первых дней полномасштабного вторжения добровольцем защищал Украину.… Читати більше
"Рубрика" рассказывает об инициативе, которая во всех смыслах налаживает связь между поколениями — и эмоциональную,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.