У чому проблема?
Вибір новорічних подарунків часто стає викликом — хочеться здивувати, потішити, але водночас подарувати щось дійсно корисне. Разом із фахівцями "Рубрика" зібрала для вас ідеї, які не лише продемонструють вашу увагу, нагадають вашим близьким, як сильно ви їх любите і цінуєте, а й допоможуть підтримати їхнє здоров'я.
Допомогли створити добірку корисних для здоровʼя подарунків сімейна лікарка, спікерка навчальних платформ для лікарів і пацієнтів Надія Барзак та сімейна лікарка Ірина Глуздань.
Які рішення?
12 подарунків, що допоможуть проявити справжню турботу про здоров'я своїх найближчих
Чек-ап
Медичний чек-ап — це комплексне обстеження всього організму протягом одного або кількох днів. Багато приватних клінік розробили власні комплексні послуги з перевірки здоров'я, на які можна придбати сертифікат. Часто вони диференційовані за віком і статтю, адже чоловікам та жінкам, молодим людям, а також старшим людям доцільно робити різні обстеження.
Зазвичай до переліку щорічних обстежень входять:
- загальний аналіз крові та сечі;
- біохімічні дослідження крові (печінкові та/або ниркові проби);
- ліпідограма;
- феритин;
- гормони щитоподібної залози;
- УЗД органів черевної порожнини та нирок;
- УЗД органів малого таза і молочних залоз — для жінок, УЗД простати — для чоловіків;
- консультації основних спеціалістів.
За результатами обстежень, огляду та спілкування з людиною лікар може надати додаткові персоніфіковані рекомендації.
Якщо відомо, що людина має підтверджений діагноз, то до базового списку можна додати профільні обстеження та консультації (гормональні панелі, онкомаркери, коагулограма, консультація ендокринолога, мамолога, кардіолога, УЗД серця). Якщо необхідно зробити дорогі обстеження, такі як КТ чи МРТ, то часто можна замовити сертифікати на них в клініках, які спеціалізуються на таких обстеженнях, — радить Ірина Глуздань.
"Наші близькі часто ігнорують необхідність звертатися до лікаря, «поки не заболить», а такі обстеження направлені на профілактику та ранню діагностику, що не лише покращить здоров'я людини, а й збереже вам нерви від розгрібання наслідків нехтування здоров'ям. А для тих, хто звик економити на собі — це теж ідеальне рішення, адже сертифікат вже куплено, поверненню не підлягає, а отже, доведеться йти", — коментує Надія Барзак.
До речі, такі сертифікати на обстеження є прекрасним подарунком не тільки на свята.
Сертифікат на навчання базовій домедичній допомозі
Скільки б людина не дивилась навчальних відео, необхідно відпрацювати це в реальності. Непрямий масаж серця, штучне дихання, користування автоматичним дефібрилятором, допомога при удавленні, при підозрі на інфаркт та інсульт, при судомах, зупинка критичної кровотечі та багато іншого — всі ці навички особисто може відпрацювати кожен учасник залежно від обраного курсу.
Лікарка Надія Барзак, яка сама багато років є інструкторкою з домедичної допомоги, переконана, ці знання необхідні кожному, починаючи з підліткового віку.
"Адже в стресових ситуаціях ми не підіймаємось на рівень своїх знань, а опускаємось на рівень своїх навичок. До того ж навчання завжди проходить в атмосфері невимушеності, трохи фізичної руханки й веселощів. Гарний настрій після завершення гарантований. Проте варто пам'ятати, що слід надавати перевагу тренінгам у сертифікованих міжнародними організаціями інструкторів", — каже експертка.
А для людей, які вже закінчили базові курси, Надія Барзак радить подарувати:
- сертифікований кровоспинний турнікет (наприклад, американський CAT або український СІЧ);
- кишенькову маску для штучного дихання (наприклад, Pocket CPR Mask);
- для автомобілістів — автомобільну аптечку (наприклад, Євростандарт з турінкетами AMA-1 або AMA-2) або саморятувальний брелок для розбиву скла і перерізання строп (ResQme).
Курс масажу або домашній масажер
Для тих, хто любить тактильність, масаж — чудовий варіант. Однак, лікарки попереджають: такий подарунок має сенс, якщо ви дійсно впевнені, що людина раніше ходила на масаж чи фізіопроцедури. Або ж це ваша близька людина і ви знаєте, що їй це необхідно (бажано після обстеження).
Для тих, хто уникає тактильних контактів, альтернативою може стати домашній масажер. Це гідна альтернатива для щоденного самомасажу після нелегкого робочого дня. Зручним буде перкусійний або вібраційний масажер, що дозволить використовувати його на різних ділянках тіла за потреби.
А от абонемент у спортзал, вірогідно, не варто дарувати, якщо це не було прямим заявленим бажанням. Для регулярних занять необхідна мотивація, яка рідко починається з подарованого абонементу, до того ж такий подарунок може бути сприйнятий як недоречний натяк на недоліки.
Вимірювальні прилади
Тонометр — гарний варіант як для улюблених бабусі й дідуся, так і для молодших родичів та друзів. Своєчасне виявлення проблем з тиском скоротить ризик виникнення гіпертонічної хвороби, інфаркту та інсульту.
Надія Барзак радить обирати автоматичний апарат з манжетою на плече (ділянка від ліктя до плечового суглоба). Купувати кистьовий пристрій не варто, адже стандартизовані вимірювання і норми є лише для плечової манжети. Зазвичай продаються стандартні, однак якщо обвід руки у вашої близької людини об'єктивно великий, тоді варто обирати більший розмір.
Пристрій на батарейках дозволить виконувати вимірювання навіть при відключеннях світла, а декілька запасних батарейок забезпечать безперервну роботу на довгий час. Щодо виробника — краще обирати давніх гравців на ринку, наприклад, Omron(Японія) або Gamma (Великобританія), адже для них доступні сервісні центри та оригінальні запчастини.
Ще один корисний пристрій — пульсоксиметр. Він вимірює насичення крові киснем, тому буде доречним подарунком для людей з проблемами з дихальною системою (ХОЗЛ, Бронхіальна астма), — додає Ірина Глуздань.
Також, гарним подарунком може бути глюкометр — для визначення рівня цукру в крові. Деяким пацієнтам потрібно вимірювати цукор по кілька разів на добу, і в цьому випадку цей пристрій є незамінним помічником вдома.
Інгалятор-небулайзер
Інгалятори, небулайзери і їхні варіації — це найкорисніший подарунок для сімей з маленькими дітками і для пацієнтів з частими загостреннями захворювань дихальної системи. Часи, коли дітей змушували "дихати над картоплею", на щастя, минули і тепер існують не лише більш ефективні методи, а й сучасні пристрої.
Варто надавати перевагу небулайзерам компресорного типу. Хоч вони й дещо шумні, але підходять для усіх ліків у формі небул, тоді як деякі препарати руйнуються при використанні інгаляторів інших типів.
Також зараз набирають популярність брізери — інгалятори, які мають компактний розмір і працюють автономно від акумулятора, незалежно від наявності світла.
Зволожувач повітря
Це теж хороший варіант для сім'ї з маленькими дітьми, але буде гарним варіантом для будь-кого.
"Комфортний мікроклімат необхідний не лише для кімнатних рослин, а й для нас із вами. Батареї пересушують повітря, яке своєю чергою висушує слизові оболонки. Закладеність носа, сухість і втомлюваність очей, покашлювання — неприємні наслідки надміру сухого повітря, що особливо надокучають під час застуди. Зволожувач повітря, що може працювати від акумулятора, вирішить ці проблеми навіть під час блекаутів", — запевняє Надія Барзак.
Щеплення від грипу та пневмококової інфекції
Грип дуже відрізняється від звичайної застуди. Це різке підвищення температури до 39-40 °C, біль в очах і ломота в тілі, сухий виснажливий кашель та високі ризики ускладнень. І лише вакцинація значно знижує їхню ймовірність. До того ж вірус грипу щороку мутує, тому щеплення від нього необхідне також щорічно.
Сезон захворюваності на грип триває до закінчення червня, тому такий подарунок буде актуальним дуже довго. Особливо важливо зробити щеплення від грипу (наприклад, вакциною Ваксігрип або Джісі Флю) тим, хто має вищий ризик ускладнень:
- люди, які мають хронічні захворювання;
- люди старшого віку;
- вагітні (для вагітних це щеплення безпечне і виконується в усьому світі).
Як подарунок можна оплатити також щеплення від пневмококової інфекції, Превенар 13 (Бельгія) від найчастішої причини бактеріального запалення легень — пневмонії — у дорослих. Воно буде корисне усім, однак люди, які мають хронічні захворювання та люди старшого віку отримають особливу користь. До того ж щеплення виконується одноразово і підвищує опірність організму на тривалий час.
Електрична ультразвукова щітка, іригатор або сертифікат на професійну гігієну зубів
Здоров'я зубів має не лише естетичні переваги. Карієс та запалення ясен є хронічним вогнищем інфекції і при зниженні імунітету саме вони можуть стати причиною бактеріальних ускладнень в інших органах і системах.
Професійна гігієна зубів необхідна кожному двічі на рік, а електрична ультразвукова щітка та іригатор (пристрій для чистки порожнини рота завдяки струменю води або розчину під тиском) допоможуть підтримувати зуби та проміжки між ними у доброму стані.
Обирайте виробників щіток, для яких легко знайти насадки, адже змінювати насадку зі щетинками необхідно приблизно раз на три місяці.
Щодо іригаторів — їх використання рекомендується всім людям, які хочуть здійснювати якісну профілактику стоматологічних захворювань. Але найбільш потрібним він буде в таких ситуаціях:
- за наявності пародонтиту;
- при носінні стоматологічних імплантів;
- під час використання ортодонтичних систем коректування, наприклад, брекетів;
- якщо є потреба у зміцненні ясен.
Ергономічна подушка
Здоровий сон — незамінна річ як для фізичного, так і для психічного здоров'я. Саме під час сну наша нервова система відновлюється й очищується від зайвого. У наш час повітряних тривог дуже важливо, щоб сон був якісним: 7-8 годин у повній тиші та темряві, прохолодне свіже зволожене повітря і зручна подушка.
Зазвичай особливих вимог до подушки немає, вона має бути зручною та гіпоалергенною, з чохлом, який легко переться. Але у тих, хто довгий час за інерцією користується старими подушками, вони можуть провокувати алергію, викликати біль в шийному відділі хребта після сну.
Нова подушка з якісним наповнювачем (наприклад, бамбукове волокно або ортопедична піна) подарує кращий відпочинок вашим близьким.
Окремим подарунком чи доповненням до нової подушки може стати наволочка з натурального шовку. Вона дозволяє профілактувати зморшки, має антибактеріальні властивості (що важливо для людей з вуграми (акне)), а також оберігає волосся від тертя і пошкодження. Після сну на такій наволочці вже не хочеться повертатися до звичайної.
Електроковдра
Це, мабуть, найкращий подарунок для того, у кого постійно холодні кінцівки. Також часто літні люди мають проблеми із терморегуляцією і можуть частіше мерзнути. Електроковдра не лише зігріває, а й має інші корисні для здоров'я функції. Вона покращує циркуляцію крові, знімає напругу у м'язах і допомагає боротися з ревматичними болями.
Електроковдри можуть використовуватися не тільки для сну, але й для створення приємної атмосфери під час перегляд телевізора або читання книги у ліжку.
Важливо: при врученні подарунка не забудьте нагадати про необхідність дотримання інструкцій щодо безпечного використання електроковдри.
Пляшка для води з герметичною кришкою
Підтримання водного балансу — те, про що всі знають в теорії, але чого завжди непросто дотримуватися на практиці.
"Ми складаємося з води більшою частиною нашої маси, а тому так важливо регулярно пити достатньо води, від цього залежить адекватна робота, без перебільшення, усіх систем організму. Значно легше це робити, коли пляшечка постійно перед очима", — каже Надія Барзак.
Якщо ви оберете герметичну пляшку, у неї можна буде заливати й газовану мінеральну воду. Якщо ж пляшка буде придатна для миття в посудомийній машині, це спростить догляд за нею (для тих у кого є посудомийка).
Також існують так звані "розумні пляшки", які самі нагадують власнику про необхідність випити води.
Органайзер для ліків
Незамінна річ для тих, хто має приймати ліки щодня, і це не лише люди старшого віку. Існують органайзери на тиждень, а також на день, що передбачають одно- чи кількаразовий прийом ліків. Також є невеликі дорожні органайзери, щоб взяти з собою в коротку подорож, а також органайзери з розділювачем таблеток, в які вбудоване безпечне лезо для легкого поділу таблетки.
А от дарувати самостійно обрані вітаміни та БАДи лікарки не рекомендують. Прийом вітамінів та інших добавок потрібно узгоджувати тільки з сімейним лікарем.