fbpx
Сегодня
Колонка 17:35 13 Дек 2024

Открытое сердце для нового друга: как выбрать и ухаживать за животным из приюта

За даними дослідженням Mars, у 20 країнах світу налічується понад 360 мільйонів бездомних котів і собак. В Україні нараховуються десятки тисяч безпритульних тварин, точна їх кількість залишається невідомою через відсутність єдиної системи обліку.

Так, лише один із найбільших притулків в Україні, "Сіріус", перед початком повномасштабної війни був домівкою для 3500 тварин. Зараз їх трохи менше, близько 3100. У середньому за місяць в "Сіріус" надходить понад 60 тварин, а забирають, на жаль, не більше 20-30. Проте, хоч в притулках України досі проживає дуже багато котів та собак, все більше людей відчиняють свої двері для улюбленців саме з притулків.  

Катерина Балюк, головна спеціалістка з ветеринарних питань компанії Mars Україна, розповідає, чому все більше українців беруть додому улюбленців з притулків, як прийняти зважене рішення та який догляд потрібен такому вихованцю.

В Україні тренд на усиновлення тварин

Цей тренд поступово приходить до нас з інших європейських країн. 

"Взяти додому собаку з притулку за кордоном вважається соціально добрим вчинком, справою честі, – каже Катерина Балюк. — Якщо людина не має планів щодо розведення тварин, участі у виставках тощо, собака чи кіт з притулку може стати хорошим другом, який ніяк не відрізнятиметься за особистими якостями від породистого улюбленця", — додає експертка. 

До того ж багато порід мають вроджені нюанси та фізичні особливості, яких зазвичай не мають безпородні коти та собаки.

В Україні тренд на усиновлення тварин з притулку набув розвитку під час епідемії COVID-19, коли люди залишалися вдома, відчували потребу в спілкуванні. 

"Під час локдауну стався бум на усиновлення з притулків – люди брали і породистих, і безпородних тварин", — розповідає Катерина. 

Соціальні ініціативи та фонди, які надають розголосу проблемі безпритульності та закликають підтримувати тварин, теж неабияк допомагають справі. В Україні вже декілька років проводяться дні адопції – це масові заходи, де різні притулки, які зазвичай знаходяться за межами міст, привозять своїх тварин для усиновлення у виставкові центри. Під час такого заходу люди, які замислюються про усиновлення кота чи собаки, можуть зручно обрати собі вихованця, зважити своє рішення, забрати нового друга відразу до себе або повернутися за ним у притулок пізніше.

Чи треба обирати улюбленця за характером?

Як правило, тварини, на яких звертають увагу потенційні власники – це вже соціалізовані пухнастики, які не бояться людей, грайливі й дуже контактні.

"Але буває, що у минулому тварина могла страждати від жорстокого ставлення людини та, як наслідок, мати психологічну травму. Ймовірно, така тварина не буде дружньою. Цілком можливо, вона забиватиметься в куточок і не проявлятиме бажання до контакту. Такі коти та собаки потребують насамперед допомоги фахівців – кінолога, ветеринара, зоопсихолога тощо. Про ці випадки у притулках завжди розповідають та попереджають, що така тварина потребує особливого ставлення та відповідальності. 

Перед тим, як взяти до себе друга з притулку, варто детально розпитати про його минуле, щоб бути готовим до усіх можливих труднощів. Адже якщо людина згодом поверне тварину назад у притулок – це найгірший сценарій з усіх можливих!" — каже Катерина Балюк.

Тому співробітники притулків та волонтери, які працюють з тваринами та бачать їхній характер, розповідають потенційним новим власникам про риси кота чи собаки заздалегідь, як і про попередню історію, якщо вона відома. 

"За поведінкою тварини волонтер може визначити, чи собака гіперактивний, чи спокійний. Наприклад, енергійний вихованець навряд підійде людині, яка любить проводити час вдома. Собаці не вистачатиме ігор, активності, що своєю чергою буде втомлювати власника. І навпаки, якщо пес і господар люблять лежати на дивані, вони ідеально підходитимуть одне одному", – додає Катерина.

Як прийняти рішення про усиновлення тварини?

Майбутнім власникам тварини з притулку, експертка надає декілька основних порад:

  • Перед рішенням взяти тварину з притулку зважте всі ваші особисті "за" та "проти". Повернення тварини у притулок – сильний стрес, який може суттєво вплинути на ментальне та фізичне здоровʼя тварини. Після цього їй ймовірно буде важче знайти нову сімʼю.
  • Обов'язково погодьте рішення з усією родиною. Усі члени сімʼї, з якими житиме тварина, повинні домовитися про правила виховання тварини, дозволяти та забороняти одні й ті самі речі, поводитися послідовно. Ви маєте отримати згоду всіх учасників бути частиною процесу виховання. "Якщо чоловік заборонятиме тварині сидіти на дивані, а дружина навпаки дозволятиме – тварина стресуватиме й виховання не матиме значних успіхів", – підкреслює Катерина. 
  • Оцініть ваші фінансові можливості. Утримання тварини включає якісний підібраний раціон, регулярні ветеринарні огляди та щеплення. Якщо у вас є сумніви, краще відкласти рішення про усиновлення до моменту, коли ви будете впевнені, що зможете забезпечити тварині достатній догляд.  
  • Оцініть житлові умови: чи буде у тварини власне безпечне місце, чи буде вам та вашому улюбленцю комфортно жити в одній квартирі, чи всім вистачить простору.

Ви взяли тварину з притулку. До чого треба бути готовими?

  • Налаштуйтесь до процесу адаптації тварини до домашнього життя. Минулі пережиті травми вашого нового улюбленця інколи можуть давати про себе знати. "Якщо тварина голодувала, вона може хотіти з'їсти все навколо. Якщо вона пережила насильство – може бути агресивною або нажаханою. Якщо жила у вольєрі – може потребувати адаптації до режиму вигулу та туалету на вулиці. За потреби, важливо не боятися залучати фахівців – зоопсихологів, спеціалістів з корекції поведінки тварин", – радить Катерина Балюк. 
  • Забезпечте тварині ветеринарний догляд з перших днів. "Одразу після усиновлення зверніться до ветеринара, щоби він провів ретельний загальний огляд, виключив хвороби та допоміг підібрати дієту відповідно до потреб чотирилапого друга (достатньо багато тварин мають розлади травлення внаслідок нестабільного, різного по смаках / текстурах харчування у притулку), призначив курс дегельмінтизації, щеплення, вітамінотерапії тощо", – рекомендує експертка.  
  • Будьте послідовними у вихованні. Якщо тварина потрапляє в сім'ю, важливо піклуватись та зберігати стосунки, які будуть теплими не тільки в перші дні, а й протягом всього життя тварини. "Часто буває так, що на початку люди дозволяють улюбленцю все: обійми, спільний сон у ліжку тощо. Але згодом, змінивши свої погляди, вони встановлюють заборони. Така нестабільність дуже збиває тварину з пантелику. Улюбленці з притулку вже мають за плечима достатньо негативного досвіду, тож з ними особливо треба бути послідовними у своїх діях, командах та терплячими у вихованні", — підкреслює Катерина.

Вирішивши взяти тварину з притулку, ви берете на себе відповідальність за її життя та добробут. Це серйозне рішення, яке вимагає обдуманості, відданості та готовності забезпечити улюбленцю все необхідне. Але разом з тим, це й неймовірна нагода подарувати радість і новий сенс життя не тільки чотирилапому другу, а й собі. Правильний догляд, виховання та створення комфортних умов — це запорука щасливого життя для вас обох.

1300

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: