fbpx
Сьогодні
16:02 16 Тра 2018

Навігатор по муралах: Харків

Історія, сучасність і смисли: 18 харківських муралів з філософським звучанням

Сучасний street-art давно вже вийшов за межі простих малюнків на стінах, сьогодні – це цілий жанр світового мистецтва, що наповнює вулиці міста та життя містян автентичними фарбами, смислами і атмосферою. І з кожним роком в Україні з'являється все більше цих масштабних витворів вуличного мистецтва, які часто стають візитівкою того чи іншого району, або навіть цілого міста.

Малюють вражаючі стінописи як українські майстри, так і відомі іноземні митці, які часто працюють на волонтерських засадах, таким чином демонструючи підтримку нашої країни.

Для того, щоб наш читач завжди був у курсі мистецьких тенденцій країни, «Рубрика», запускає нову серію «Навігатор по муралам», що виходитиме щосереди. І починаємо наш спецпроект оглядів з міста Харкова, вулицями якого варто пройтись з нашим матеріалом 😉

МУРАЛ БОЛГАРСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ ARSEK & ERASE

Де: вул. Юр'ївська, 7.
Час створення: У жовтні 2017-го в рамках "Мурал-фест-2017", який вперше проходив у Харкові, був створений цей малюнок.
Автор: болгарські художники – дует Arsek & Erase. Вони працюють разом уже 17 років, добре відомі у 32 країнах, намалювали на просторах Євросоюзу більше тисячі арт-об'єктів.
Зміст: Малюнок відображає єднання людини і природи. У центрі дуже яскравої і експресивної композиції Arsek & Erase зобразили дівчину. Вона являє людство, яке знаходиться в центрі природного мікрокосмосу.

 

ПТАШИНІ МУРАЛИ НА БАГАТОПОВЕРХІВКАХ ВІД KAILAS-V

Де: вул. Біблика, 1-Б, 1-А та 2-А. Олександрівський проспект, 69, 69-В, 69-Г, вул. Миру, 6.
Час створення: 2016 – до сьогодні
Автор: українська команда художників Kailas –V
Зміст: на стінах будинків у районі ХТЗ, зокрема, за адресою Олександрівський проспект, 69-Б, стали виникати малюнки птахів: щигля, пугача, дятла, лелек, зимородка, зяблика …
«Чому птахи? Мені дуже подобається їх малювати. Я добре розумію, як повинна виглядати та чи інша птиця. Якщо збільшити птахів, які живуть поруч з нами, то ми побачимо, що вони дуже красиві. Тому що ми звикли захоплюватися заморськими птахами, а насправді поруч з нами живуть дивовижні істоти», – розповідає художник Kailas-V Андрій Пальваль.

ВЕЛИЧЕЗНИЙ ПОРТРЕТ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ВІД KAILAS-V

Де: Садовий проїзд, 30
Рік: 2014
Автор: Kailas –V
Зміст: Намалювали гігантський портрет Тараса Григоровича Шевченка у 2014 році до 200-річчя від дня народження поета, і цей мурал відразу ж став зіркою соцмереж – користувачі прийшли у захват від величної картини, що підноситься над містом. На створення цього муралу пішло майже три тижні і більше 900 аерозольних балончиків. Площа портрета становить 570 кв. метрів.
Крім того, портрет Шевченка у Харкові внесений до Національного реєстру рекордів України як найбільший портрет на стіні житлового будинку.

"ЛІТАЮЧИЙ" ГЕРБ УКРАЇНИ

Де: пр. Гагаріна, 2В, вул. Плеханівська
Рік: 2015
Автор: Анастасія Худякова
Зміст: Птахи у польоті утворюють герб України. Тризуб на цьому малюнку сформований з двох птахів – синиці і снігура і зображений на тлі прапора України. Загальна висота малюнка приблизно дорівнює 15 метрам.

ОЛЕНЬ НА ПУШКІНСЬКІЙ

Де: вул. Пушкінська, 28
Рік: осінь 2017
Автор: Олексій Постульга, Олексій Філіппов, Денис Стадник (об'єднання Soul).
Зміст: на картині зображений олень як символ сходу, чистоти і відродження, який лежить під Деревом життя. Вище написані слова німецького художника Альбрехта Дюрера: "Немає ніяких ключів від щастя. Двері завжди відкриті".

Цей мурал з'явився під час тижня Німеччини в Харкові і присвячений він 25-й річниці дипломатичних відносин України і Німеччини. Символічно, що ця вулиця раніше називалася Німецькою. А також, навпроти 23-го будинку стояла німецька лютеранська церква. Цей будинок в південно-німецькому стилі був побудований у 1913 році, а зруйнували його в 1958 році, що стало значною втратою для архітектурного Харкова.

ПОРТРЕТ НАТАЛІЇ ФАТЄЄВОЇ НА ДЕВ'ЯТИПОВЕРХІВЦІ

Де: вул. Примерівська, 22А
Рік: 2016
Автор: Kailas –V
Зміст: портрет відомої харківської актриси, телеведучої, почесного громадянина міста Харкова Наталії Фатєєвої на вулиці Примерівській, 22А. Мурал розміщений на торці дев'ятиповерхового будинку і займає 500 кв. м.
Цей мурал – частина традиції Харкова прикрашати місто портретами знаменитих людей (Юрій Гагарін, Людмила Гурченко, Тарас Шевченко).

ПОРТРЕТ ЛЮДМИЛИ ГУРЧЕНКО

Де: провулок Гурченко, 7
Рік: 2016
Автор: Kailas –V
Зміст: легендарна актриса, почесний громадянин міста Харкова – Людмила Гурченко. Будинок обраний був не спроста, саме в ньому жила актриса під час німецької окупації. Над кольоровим муралом площею 250 квадратних метрів працювали три художника і два дизайнера протягом тижня.
"Ми використовували, напевно, одну з найпопулярніших фотографій, де вона одразу впізнається, де асоціація йде з "Карнавальною ніччю", з молодою Гурченко", – розповів художник Андрій Пальваль.

ПОРТРЕТ ЮРІЯ ГАГАРІНА

Де: проспект Гагаріна, 33
Рік: 2013
Автор: Kailas –V
Зміст: частиною серії портретних муралів є малюнок першої людини в світі, який здійснила політ у космос – Юрія Гагаріна. Він був створений у 2013 році на фасаді житлового будинку по пр. Гагаріна, 33. Площа портрета становить 450 кв. метрів. Для його створення було витрачено понад 500 аерозольних балончиків.
На муралі зображений не тільки сам космонавт, а й його космічний корабель «Восток-1», на якому Гагарін здійснив свій політ у космос.

УКРАЇНСЬКА ЛЯЛЬКА-МОТАНКА ВІД ЖЮЛЬЄНА МАЛЛАНА І КУ-2

Де: вул. Полтавський шлях, 114
Рік: 2013
Автор: французький художник Жюльєн Маллан і українська команда КУ-2
Зміст: мурал показує яскравою ляльку, українську "берегиню" домашнього затишку. Вона виряджена в барвистий одяг, а навколо її обвивають довгі кольорові стрічки. Вперше автор познайомився з ляльками-мотанками у 2013 році на фестивалі "Французька весна" в Києві. Цей оберіг настільки йому запав у душу, що він вирішив втілити в життя свою ляльку-мотанку і залишити її на стіні одного з будинків в Україні для загального огляду.

ХАРКІВСЬКА «ФАНТАЗІЯ» АБО «БУДИНОК В РОЗРІЗІ»

Де: Плеханівський провулок, 3
Рік: 2014
Автор: Kailas –V
Зміст: Малюнок ніби показує будинок в його розрізі, описуючи життя, приховану за стіною. Кожна частина графіті стала окремим світом мешканців будинку. На малюнку можна побачити космонавта, що літає по горищу, восьминога, що лежить в чиїйсь ванній, і пінгвіна, який сховався на кухні.

ПОРТРЕТ НОБЕЛІВСЬКОГО ЛАУРЕАТА ЛЬВА ЛАНДАУ

Де: вулиця Миру, 20
Рік: 2013
Автор: арт-студія Ку-2
Зміст: Мурал з портретом нобелівського лауреата Льва Ландау, який жив і працював у Харкові. Був створений в межах проекту "Гордість Харкова". Являє собою цілу композицію, в нижній частині якої зображено відомий фізик з книгою, а у верхній частині – атомне ядро.

УСПЕНСЬКИЙ СОБОР НА КОВАЛЬСЬКІЙ, 6

Де: вулиця Ковальська, 6
Рік: 2017
Автор: Анастасія Худякова
Зміст: Успенський собор

ДІМ З ПЕТРИКІВСЬКИМ РОЗПИСОМ

Де: проспект Тракторобудівників, 148
Рік: 2017
Автор: Kailas –V
Зміст: Створення було приурочено до святкування Дня міста, виник на сімнадцятиповерховому будинку. Зображений на ньому народний живопис – петриківський а розпис. За словами художник Андрія Пальваля, це його авторська робота, а не скопійований орнамент. Загальна ж площа малюнка складає понад 600 кв. м.

ФІЛОСОФСЬКИЙ МУРАЛ  ВІД M-CITY

Де: Плеханівська, 79
Рік: 2017
Автор: польський художник Маріуш Варас (псевдоним – M-City)
Зміст: Художник у чорно-білих кольорах зобразив символічну людину, яка є невід'ємною частиною міста, яка росте і розвивається разом з ним.
Варто зазначити, що цей мурал увійшов у число кращих творів вуличного мистецтва у світі. Про це свідчить добірка «Вest street art» – «Кращого вуличного мистецтва», яка опублікована на сайті вуличних художників.

«З ВИСОТИ ПТАШИНОГО ПОЛЬОТУ» – МУРАЛ НА САЛТІВЦІ

Де: проспект Тракторобудівників, 144
Рік: 2017
Автор: творча група Soul (художники Олексій Постульга, Денис Стадник та Олексій Філіппов)
Зміст: За час роботи над новим шедевром, творці кілька разів змінювали сюжет. Спочатку в лівому кутку будівлі в небі літали ластівки, але у фінальному варіанті картині їх уже немає. "Картина називається – ластівки полетіли!", – сміються місцеві жителі.

МУРАЛ НА КОНТОРСЬКІЙ

Де: вулиця Конторська
Рік: 2017
Автор: Михайло Новіков, Анастасія Худякова і Сергій Редьога.
Зміст: мурал, що закликає суспільство до саморозвитку. Молоді художники працювали під девізом "Рекорди створені для того, щоб їх перевершувати", і він став написом на малюнку. Заклик до саморозвитку написаний на тлі двох зображень: перший – міський пейзаж, другий – стімпанковське плетіння з шестерінок і механізмів.

ВИДИ СТАРОГО ХАРКОВА НА ВУЛИЦІ ПОЛТАВСЬКИЙ ШЛЯХ

Де: вулиця Полтавський шлях, 45
Автор і рік створення: невідомий
Зміст: стінопис, що зображає види старого міста.

ТАЄМНИЧИЙ КУТОЧОК НА СУМCКІЙ, 19

Де: вулиця Сумська, 19
Автор і рік створення: невідомий
Зміст: На картині зображені годинникові механізми на тлі міста, а загадковий підпис до малюнку говорить: "Це місце, де час уповільнює свій хід". Мабуть, така картина з'явилася тут не просто так, тому що у дворі розташована годинникова майстерня.

Якщо ви хочете поділиться іншими локаціями муралів – надсилайте фотографії та опис арт-об'єктів на нашу електронну пошту [email protected] або на нашу сторінку у Facebook 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: