fbpx
Сьогодні
Колонка 13:35 26 Бер 2022

Як пояснити світу, що і чому Росія робить в Україні

Саме успішна демократична Україна, а не НАТО, є загрозою для авторитарної системи

Коли представники організації із Північної Мітровіци запросили мене дати коментар на панельній дискусії "Українська криза та її вплив на Косово", я трохи здивувався – як мінімум, тому, що війну знов називають кризою. Під час самої дискусії я дивувався ще більше: моїм співбесідником несподівано виявився пропутінський експерт із Сербії, який не гребував такими пропагандистськими конструкціями як "братні народи", "біологічні лабораторії", "провокативний захід" та "всі ці вісім років". Проте назва дискусії все ж вразила мене більше, ніж це шоу з підміною понять. 

Коли ми говоримо про сьогоднішню ситуацію в Європі, вкрай важливо не починати із завідомо неправильного шляху метафор та називати речі своїми іменами. Навіть раніше, ще до 24 лютого, західні медіа мали схильність називали військову напругу, створену Росією біля українських кордонів, "Українською Кризою", хоча доречніше було б говорити про кризу Російську.  

Те, що відбувається на території України уже кілька тижнів, однозначно називається війною. Це єдиний доречний і єдиний правильний термін для наймасштабнішої військової акції в Європі із часів Другої світової. Використовуючи інші терміни, можна лише підігрувати російській пропаганді, яка на офіційному рівні заборонила називати війну війною і говорить про якусь "спеціальну військову операцію". 

Тим не менш, кризою можуть бути окремі елементи, які так чи інакше виходять із цієї війни. Ми можемо говорити про міграційну кризу, оскільки майже 4 мільйони українців, здебільшого жінки та діти, виїхали з країни. Лише в Польщі їх знаходиться майже 2 мільйони. Ми можемо говорити про гуманітарну кризу в містах, що опинилися в оточенні, і де людей ховають у братських могилах, а ті, хто живі, сидять без їжі, електрики та питної води. Ми можемо говорити про економічну кризу, яка вже накриває і неодмінно накриє світ ще більше і з не меншою силою, аніж наслідки пандемії. Про зростання цін на паливо. Про продовольчу кризу, що чекає Україну внаслідок руйнації цілих логістичних ланцюжків, а також вплине і на Європу та країни Північної Африки, які залежні від поставок аграрного комплексу України. 

Те, що сталося в Україні, є війною: безпідставною, віроломною, небаченою. Це є абсолютно необов'язковою військовою агресією Росії по відношенню до суверенної європейської країни. Агресор розпочав напад о п'ятій ранку і навіть не спромігся створити видимість casus belli, тобто привід для війни, незважаючи на спроби провести false flag operations у тижні, що передували вторгненню, чи навіть провокації, що мали місце за кілька днів до 24 лютого на лінії зіткнення на Донбасі. 

Поговоримо про те, чому таке взагалі стало можливим.  

Вторгнення: передмова  

Коли мене запрошували на вищезгадану дискусію, то просили детальніше розповісти про те, чому Мінські угоди не спрацювали, чи зробили західні країни достатньо і, чому "жодна із сторін не робить кроків назустріч, коли гине дедалі більше людей".

Розмірковування про Мінські угоди потребують короткого екскурсу в історію. Не будемо надмірно заглиблюватися у останні 368 років взаємин Росії та України, які з російського боку подаються як справжня слов'янська дружба старшого і молодшого братів, а насправді є історією колоніалізму, репресій, пригнічення, заперечення існування цілої нації та аб'юзу міжнародного масштабу. Будь-які розмови про "братні народи" є лише частиною російської пропаганди, державного міфу, який не має нічого спільного з реальністю. 

Говорячи про поточну ситуацію, почати слід із того, що з моменту розпаду Радянського Союзу Росія не змогла змиритися із виходом України із сфери власного впливу. Всі наступні кроки у її політиці були спрямовані на відновлення цього впливу різними способами, і військовий шлях також не відкидався. Очевидно, жодні інтереси України та її народу при цьому ніколи не враховувалися і не мали значення, а сама концепція України як такої сприймалася РФ як тимчасова несприятлива ситуація

До поворотного епізоду Євромайдану 2013 року було багато моментів, що свідчили лише про це. Тут і позбавлення ядерної зброї, і базування Російського флоту в Криму, і газовий шантаж, а також регулярні втручання у внутрішні справи України та її політику, військові провокації та територіальні претензії. 

Революція Гідності остаточно затвердила цивілізаційний вибір України. Положення про інтеграцію з ЄС та декларація приєднання до НАТО закріпилися в Конституції. Власне, тоді і почалося гібридне військове російське вторгнення у вигляді спроби анексії Криму та розхитування політичної ситуації на сході України. Тоді ж відбулося захоплення органів влади східних областей проросійськими сепаратистами, проведення кількох фейкових референдумів та встановлення квазі-утворень так званих "ДНР" та "ЛНР", які Росія не просто підтримувала – до їх створення була залучена регулярна російська армія, про що існують численні свідчення. Подальша військова ескалація та численні людські жертви призвели до того, що Україна підписує документи, які ми знаємо як "Мінські угоди".

Мінські угоди: про що вони 

Мінські угоди є комплексом документів, що включають пункти про різні заходи, а саме припинення вогню, амністію, відведення важкого озброєння та подальшого мирного врегулювання. Головна проблема із угодами полягала в тому, що Київ і Москва трактували їх по-різному. Що важливо, угоди формально не містять жодних зобов'язань, які мала б виконати Росія: у тексті згадуються лише Україна та "окремі райони Донецької та Луганської областей" (ОРДЛО).  

Мінські домовленості фактично не є міжнародним договором. Вони так і не були ратифікованими ні українським, ні тим більше російським парламентом. Учасники конфлікту по-різному трактували як перелік сторін конфлікту, так і їхню подальшу долю. Не було досягнуто згоди і в питанні послідовності виконання важливих пунктів – спершу виведення військ, а тоді вибори? Чи спершу вибори, а лише тоді Україна отримує контроль над кордоном? Російський варіант угод був абсолютно неприйнятним для України. Він призвів би до фактичної інтеграції Росії у владну систему України, де вона могла б чинити постійний вплив на політику суверенної країни – і це за відсутності будь-яких гарантій повернення контролю над територіями. Питання Криму в угодах не згадувалося взагалі. 

Прихід нової влади породив нові надії на вирішення ситуації. Проте з часом стало зрозуміло, що Зеленський також не збирається виконувати російські вимоги та жертвувати суверенітетом. Після цього, власне, Росія і почала підготовку та реалізацію найгіршого сценарію. Вторгнення 24 лютого не стало новою війною. Просто в той момент гібридна війна стала відкритою. Путін більше не приховує своєї участі і вирішив зіграти ва-банк.

Роль Заходу: чи можна було уникнути найгіршого розвитку подій

Російське інформаційне поле також активно готувалося до війни. Вторгненню передувало розганяння теми про "обіцянки НАТО не розширюватися на схід", які не мають нічого спільного з реальністю, а також насичення російського інформаційного простору відверто шовіністичними наративами. Статті Путіна та його останні публічні виступи фактично заперечували право України на існування. 

Відкритій війні передували спроби Заходу запобігти конфлікту. Проте вони не мали успіху навіть не через слабкість обіцяних санкцій чи відсутність поступливості. Справа в тому, що жоден із запропонованих варіантів не влаштував би Путіна, оскільки не дозволив би Росії цілком повернути Україну до власної сфери впливу. Путіна лякала "анти-Росія", як він сам називав Україну, яка обрала цілком інші цінності і насмілилася рухатися у власному напрямку. Саме успішна демократична Україна, а не НАТО, є загрозою для авторитарної системи, яку Путін розбудував за останні 22 роки. 

Головна проблема Заходу полягала в неправильній інтерпретації "загрози НАТО для Росії", про яку постійно говорив Путін. Ця загроза полягала не у можливості військового нападу на Росію, а у тому, що розширення НАТО не дозволило би зовсім чи, як мінімум, максимально ускладнило би Путіну відновлення імперії.

Наслідки 

Глобальним наслідком російського вторгнення є руйнування балансу та спокою в Європі, у якій ще вчора напад однієї країни на іншу був просто немислимим. Якщо можливо це, то можливо все інше. 

У всякому разі, зараз ми можемо точно сказати, що російське вторгнення йде не так, як цього очікувала Росія. Її солдати, які тягнули із собою парадну форму замість провізії, розраховували на взяття України за кілька днів і гостинну зустріч місцевого населення, були зустрінуті відчайдушним опором. Росія явно помилилася у своїх розрахунках і в баченні реальних настроїв українців. 

В даний момент Захід робить те, що може – руйнує економіку Росії, запобігаючи зміцненню її військової сили, та підтримує Україну в боротьбі економічно і зброєю. Хоча українці справедливо очікують більшого, Захід діє із властивою йому обережністю, намагаючись уникнути Третьої світової.  

Поточний перебіг війни не свідчить про однозначну перевагу Росії чи реалізацію хоча б частини її планів. Рано чи пізно (скоріше рано) Путін буде змушений шукати виходів із ситуації, але за умовами гри, яку він же і почав, можливі лише два результати – припинення існування України та втрата її суверенітету, або припинення існування Росії в тому вигляді, в якому ми її знаємо сьогодні. 

Будь-які переговори за останні кілька тижнів не показали значущих результатів. Вимоги Росії з абстрактно-абсурдної денацифікації країни, якою керує президент з єврейським корінням, переросли у більш конкретні – зміна влади на вигідну Росії, відмова від територій та, фактично, безумовна капітуляція України. 

Коли ви маєте справу з ґвалтівником, варіативність подальших сценаріїв зводиться до двох – боротися або піддатися. Україна обрала перше. Втрати, які несе Україна, невиправні. Ціна – неймовірно висока.  

Тисячі втрачених життів, вщент зруйновані інфраструктура та економіка. Десятки мільйонів людей покинули свої домівки. Вартість фінансових втрат вже досягла 500 мільярдів доларів. Щодня гинуть мирні жителі – від обстрілів житлових кварталів та цивільної інфраструктури, від розстрілів, голоду та зневоднення. Тільки в Маріуполі, оточеному російськими військами, загинуло понад 2,5 тисячі людей. Від житлової інфраструктури Волновахи нічого не залишилося – місто практично перестало існувати. Але завдяки санкціям і підтримці, яку отримує Україна, час грає на нашу користь. За відсутності зовнішньої підтримки чи рішення розпочати ядерну війну Росія з кожним днем наближається до краху. 

На відміну від Заходу, який спромігся на певні кроки, свою неспроможність продемонструвала Рада Безпеки ООН, проте це зовсім інша тема для розмови. Куди важливішим є те, що ця війна точно вийде за межі України, Росії та Білорусі, і в той чи інший спосіб торкнеться кожного європейця. Колишній порядок речей порушено, і 24 лютого ми всі, не тільки українці, прокинулися в новій реальності. 

Автор: Андрій Кришталь, соціолог, конфліктолог, балканіст, координатор проєктів в міжнародній організації "Ініціатива за Мирні Зміни" (Peaceful Change initiative)

9
3302

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

4 коментаря

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1

Ця кривава війна рашистської імперії зла йде не скільки за території, як за саму історію. Бо як ще казала їх катька друга шалудива, що з такою їх дикою історією, яка у них є, неможливо виходити в світ. Тому вони і вкрали нашу, переписавши зі своїм придворним лакеєм міллером все під себе, знищивши навіть і саму згадку про Україну. Тому і тепер кровожерливий карлик пуйло так остатаніло веде цю свою війну саме за історію, чому доказами є і всі його божевільні істерично «історичні» опуси відносно нас і ролі їх орди, по суті, якою вони так і залишилися ще з часів чингізидів, намагаючись знищити нас, як націю, як народ, перевершивши в цьому садизмом і цинізмом з їх рашистським нацизмом навіть нацизм гітлерівський, чому докази рашистських злочинів і з Києвом – «Матір’ю городів руських», коли пуйло намагається вбити саму матір, і з Харковом, і з Черніговом, і з Сумами, і з Маріуполем, де один роZZійський генерал на питання мера «нащо ви це робите», цинічно відповів «щоб нас боялися». Але можна перетворити наші міста на купу каміння, можна захопити і окупувати це каміння, та душу нашого народу, нашу культуру, наше коріння, нашу волю та дух їм не підкорити вже ніколи. Проте тепер вже і ніхто не скаже, що ми, нібито, «один народ», та «брати», бо братів не намагаються так тотально знищити своїм проти нього цілеспрямованим геноцидом. А тому ми безперечно переможемо цю орду знову, і перемога буде за Україною! Слава Україні! Героям слава!

2
МАКСИМУС

Прийдeт вpeмя.. .
.
И
poссияне П0ЙМУТ , - как ПУТИН --П0ДСТAВИЛ , ОПОЗЗЗОРИЛ и " КИНУЛ" Россию !. ..
.
Пoймут ,
------------что в Укрaине нeт никaкого тотaлитарного peжыма ( тeм бoлее никтo- никoго не притeснял по ЫЗЫKУ kультуре и т д ),
-а крымчане и лугандонцы попросту " повелись " на российсские нефтедоллоры , а на рф- им попросту НАПЛЕВAТЬ !..
Пройдет время и в стоpoну путина , крымчан , лугандонцев и ОСОБЕННО журнаШЛЮX------------ ПЛЕВАТЬ БУДУТ ,.
а можэт и ....... . . . ?! ..
.

Врeмя - ЛЕЧИТ ,
а ГЛAВНОЕ - ДAЕТ В0ЗМОЖНОСТЬ ПЕРЕ0СМЫСЛИТЬ ! .
.
И ему ПОМОЖЭТ --
-РEШЕНИЯ MEЖДУНАР0ДНЫХ СУД0В , 0РГАНИЗAЦЫЙ , и.......................................................
..................... ПУСТЫЕ X0ЛОДИЛЬНИКИ .....
......
..
Xoтя..
...........кажэться ----они и СЧAСС ------все пoнимают .........................................................?!!!! . . .
.

3

Этот сброд зомбированных рабов ничего не поймёт, потому что и не хочет знать ничего, кроме того, что им вдалбливают средства их пропаганды, им так привычнее и удобнее, если уже и со слов одной там матери, с возмущениями за что санкциями лишили её сына импортных лекарст, заявила, что пожертвует и сыном во имя "великой раZZии", а их там молодёжь хвастается в их инстаграммах фоттографиями в футболках с надписью "нам не стыдно" с их флагом, то ничего они не поймут и через холодильник, давно привыкши жить бедно ещё совковыми категориями.

4
МАКСИМУС

.PoSSия - самая лживая страна в истopии челoвечества!

Mне было тринадцать лет, когда Сталин начал войну с Финляндией. Красная apмия перешла гpaницу, и на следующий день советский народ услышал по радиo: «В городе Териоки восставшими рабочими и солдатами образовано Временное народное правительство Финляндской Демократической республики». Отец сказал: «Вoт видишь, ни одна страна не сможет с нами воевать, сразу же будет pевoлюция».

Я не пoленился, достал карту, пoсмотрел и сказал: «Папа, а ведь Териоки прямо рядoм с границей. Похоже, что наши войска вошли в него в первый же день.
Не пойму — какое восстание и нарoдное правительство?»

И вскоре оказалось, чтo я был абсолютно прав: у одного мальчика из моего класса старший брат был в войсках НКВД и уже через несколько месяцев по секрету рассказал ему, что он был среди тех, кто вслед за вошедшей в Териоки пехoтой Красной Армии ввозил туда товарища 0тто Куусинeнa, руководителя финской кoмпартии. А впоследствии все стало широко известно. Вот тогда–то я, пoчти еще ребенок, но, видимо, с зачатками понимания политики, впервые подумал: -«Как же мoжет наше правительство так врать?»

A через два с небoльшим гoда, после нападения Гитлера, кoгда я, уже пятнадцатилетний подросток, работал санитаром в эвакогоспитале на улице Разгуляй, рядом с метро «Бауманская», я дoлго разговаривал с ранеными, которых привозили из–под Ржева (ни один не пробыл на передовой больше пяти дней, ни один), и тo, что они рассказывали о том, как идет война, настолько отличалось — особенно если речь шла о потерях— от официальной пропаганды, что доверие к власти пoлностью исчезло.

Уже много десятилетий спустя я узнал, что из ребят 1921, 1922 и 1923 г. рождения, мобилизованных и отправленных на фронт в первый год войны, живыми и здоровыми вернулись — т р о е из каждых с т а человек. (Между прoчим, наши историки и генералы до сих пop врут, как сивые мерины, намного преуменьшая — для чего, спрашивается, зачем? — наши пoтери.?)

А еще спустя двадцать лет был Kaрибский кризис, и я в самые горячие дни работал фактически как помощник директора института, Анушевана Агафоновича Арзуманяна, а он был шурином Микояна, а Микояну Хрущев поручил заниматься Кубой. Поэтому я был в центре событий и по разным репликам директора догадывался, что наши ракеты действительно на Кубе. Но с каким невероятным возмущением почти кричал обычно спокойный министр Громыко, разоблачая «гнусную ложь» американцев по пoводу якобы завезенных на Кубу coветских ракет!

Как выходил из себя от негодования наш посол в Вашингтоне Добрынин, когда егo спрашивали про ракеты, а как буквально бились в истерике известные на всю страну телекомментаторы, оравшие: «Да разве может хоть один человек в мире, знающий миролюбивую политику советского правительства, поверить, что мы привезли на Кубу ракеты?»

И тoлько кoгда президент Кеннеди показал всему миру аэрофотосъемки, на которых явно, четко были видны наши ракетушки — мaтушки — пpишлось дать задний ход, и я помню выражение лица Арзуманяна, когда он рассказал, что его высокопоставленный шурин улетает на Кубу, чтобы уломать Фиделя Кастро не возражать против унизительного вывоза наших ракет обратно. И потом— хоть кто–нибудь извинился, признался? Дa ничего пoдобного.

А еще через нeсколько лeт наши танки вошли в Прагу, и я помню, как в райкомах партии по всей Москве собирали лекторов, пропагандистов и агитаторов, чтобы дать им официальную установку : наши войска на д в а ч а с а (!) опередили ввод в Чехословакию войск НАТО. Кстати, потом то же самое будут говорить об Афгaнистане: несколько месяцев тому назад один таксист, ветеран — «афганец», сказал мне: «А все же не зря мы туда вошли, ведь еще несколько дней — и в Aфганистане были бы амеpиканцы».

A еще я помню историю со сбитым южнoкоpейским пассажирским авиалайнером, когда погибли сотни людей. Официальная версия гласила, что самолет просто ушел в море, всем выезжавшим за границу строго–настрoго было приказано только это и говорить. А Черно6ыль, когда простые coветские люди, поверившие в официальную линию («всего лишь авария») писaли в «Пpавду» письма с пpoтестом.

Против чего..........? !.

Пpoтив того, как довели атомную станцию до катастрофы? Да нет, что вы! Против бессовестной клеветы западных средств информации, которые брешут что–--то о paдиоактивности, об угpозе жизни людей. И помню фото в газете: собачка, виляющая хвостиком, и текст: «Вoт один из чернобыльских домов. Хозяева на время уехали, а песик сторожит дом».

Poвно 65 лет я жил в царстве лжи. Сaмому тоже приходилось врать — а как же... Но повезло — я был востоковедом, можно было по мере возможности избегать сюжетов, требовавших разoблачения Запада. А сейчас, когда студенты спрашивают: «Действительно ли советская система была самой бесчеловечной и кровавой?», — я отвечаю: «Нет, был и Чингисхан, и Тaмерлан, и Гитлер. Но вoт более лживой системы, чем нaша, не было в истории человечества».

Пoчему я все это вспoмнил?

Даже не знаю..... . . .

Мoжет быть пoтому, что где–то промелькнула какая-тo информация o кaких–то нeoпознанных вoенных на Укpaинe...

...

Геopгий Mиpский

Истoрик, зaслуженный деятeль нaуки pФ.

.

.

..

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: