fbpx
Сьогодні
Колонка 18:21 03 Бер 2023

Яких змін зазнала сфера доставки їжі протягом року війни

Більш ніж 365 днів триває боротьба з російським агресором. Але нас не змогли спинити ані терористичні атаки, ані танки, ані балістичні ракети чи військова авіація, ані блекаути. Не спинили вони і доставку їжі – ми в Bolt Food адаптувались,  продовжували працювати, та доставляти людям замовлення незважаючи ні на що

Ще рік тому ніхто в світі не вірив, що Україна вистоїть, що український бізнес продовжить працювати та підтримувати економіку. Звісно, рівень індустрії онлайн-замовлень впав через війну, окупацію частини територій, переміщення населення та зменшену купівельну спроможність громадян, і все це негативно вплинуло на індустрію доставки їжі також. Але ми не тільки вистояли, а й продовжуємо зростати та розвиватися.

Як це було із самого початку 

З першого дня повномасштабного вторгнення ми не зупиняли роботу сервісу Bolt Food ні на день, кур'єри доставляли їжу сім'ям і тим людям, які потребували допомоги в умовах війни. 

З 24 лютого до початку квітня 2022 року наш бізнес впав до 4%. І хоча ми не зупиняли роботу сервісу в жодному з міст, єдине місто, в якому, на початку березня, фактично послуга з доставки їжі функціонувала, – це Львів. Через окупаційні російські війська, які в той час дійшли майже до Києва, ведення бізнесу було ускладненим, тож ми сфокусувались  на благодійності. Запустили проєкт «Герої доставки» у Києві, Дніпрі та Одесі, щоб допомагати маломобільним групам населення безкоштовно отримувати їжу, воду та товари першої необхідності. Разом з ресторанами збирали пожертви та передавали їх волонтерам. У цей важкий для країни період усі підприємства зосередили свою увагу не на бізнес-планах, а на соціальних проєктах для допомоги українцям. 

Напевно, найскладнішим рішенням цього року було продовжувати працювати та не закривати наш додаток у перші дні та тижні війни. З одного боку, ми розуміли, що під загрозою безпека кур'єрів і ресторанів. З іншого – багатьом людям треба було отримувати їжу, а ресторанам – триматися на плаву, адже вони мали отримувати дохід. І ми вирішили продовжувати працювати та надавати послуги, поки на платформі є кур'єри, які були готові доставляти замовлення, та ресторани, які продовжують готувати їжу. Також ми попросили українців робити  замовлення лише в разі необхідності. Ми оновили та донесли всім кур'єрам і ресторанам правила безпеки та поводження в умовах воєнного часу. І сьогодні можу сказати, що це було правильне рішення. Ми допомагали і допомагаємо українцям, зосередившись на тому, щоби бути корисними країні, адже вся Україна була включена в режим волонтера і цілодобового кол-центру.

З квітня, коли російські війська відступили з Київщини, розпочалось поступове відновлення бізнесу в столиці. Люди стали повертатись до рідних міст і домівок, ресторани поступово відновлювали роботу, Київ почав «оживати». Бізнеси адаптувались до ситуації й допомагали один одному: присутність закладів харчування на онлайн-платформах давала змогу збільшити об'єми замовлень, а різноманітність ресторанів забезпечувала роботою більшу кількість кур'єрів. 

Відповідальність бізнесу в умовах війни

Безперечно, на нас – колосальна відповідальність як роботодавців, як бізнесу, що продовжує працювати під час війни. Нам було важливо зберегти можливість заробляти гроші нашим співробітникам, кур'єрам та ресторанам. Тож ми навчалися працювати в нових умовах війни. 

Щомісяця ми залучали і залучаємо до Bolt Food все більше і більше кур'єрів і ресторанів-партнерів, кількість яких на сьогодні значно виросла і продовжує збільшуватися – щомісячно ми додаємо близько 200 локацій. На сьогодні на платформі Bolt Food нараховується  більш ніж 2500 активних закладів. А активних кур'єрів у січні було вже понад декілька тисяч! 

Наша команда, як і багато інших українських компаній, щодня вчилась працювати за нових умов – спочатку повітряні тривоги, потім відсутність електроенергії, світла та зв'язку. Так, світло зникало під час випікання піци, інтернет – у процесі розрахунку, ліфт зупинявся на тривалий час разом з кур'єром, який привіз теплу їжу… Було багато проблем, з якими стикалася сфера доставки їжі на різних етапах функціонування, багато питань, які нам доводилося вирішувати, і змін, які компанія запроваджувала, намагаючись не створювати дискомфорт для споживача. 

Ми завжди приділяємо велику увагу залученню нових користувачів та загальній кількості користувачів на платформі. З початку війни бачили, що  кількість клієнтів значно впала, адже  багато  хто вимушено виїхав за кордон чи не мав змоги на той момент замовляти їжу, з багатьох різних причин. На сьогоднішній день за кількістю активних користувачів ми вийшли до показників довоєнного рівня, але вже  за рахунок залучення абсолютно нових клієнтів. 

В цілому оцінюємо, що сегмент доставки їжі відновився на 70-80% довоєнного обсягу. За  кількістю замовлень ми вже перевищили довоєнні показники на 10-15%, за рахунок збільшення нашої долі ринку. Наразі ми оцінюємо її від 30 до 50% в залежності від міст,  де ми представлені – наша доля ринку значно зросла за цей рік, адже все більше і більше споживачів обирають саме Bolt Food.

Звичайно ж ситуація дуже різна від міста до міста. Наприклад, незламний Харків працює, але там відкрились лише близько 30% ресторанів з тих, що були рік тому. У Вінниці ми запустились влітку 2022 року і стрімко розвиваємось. У містах-мільйонниках, Києві, Львові чи Дніпрі сервіс Bolt Food давно займає сильні позиції, та продовжує постійно розвиватись, ми реагуємо на побажання клієнтів та вдосконалюємо якість сервісу. 

Загалом, доставка їжі досить новий бізнес як в Україні, так і глобально: 5 років для індустрії в цілому – це дуже небагато. Тож ми постійно вчимось і покращуємось, запроваджуємо нові функції та підходи для контролю якості. Все для того, щоб споживач завжди отримував вчасно і якісно приготовану їжу. 

Блекаут і онлайн-бізнес: це можливо!

Ситуація з електроенергією була особливо складною в листопаді- грудні 2022 року, але і заклади харчування, і доставка їжі продовжували працювати. Зрозуміло, що після оформлення замовлення в додатку робота розпочинається, насамперед, на кухні ресторану з приготування страви. Тому ефективність будь-якого сервісу доставки безпосередньо залежить від закладів харчування. Вимкнення електроенергії надзвичайно болісно вдарило по цій галузі, адже деякі ресторани просто не можуть працювати без енергопостачання, а на генератори переходили не всі. 

Проте в умовах постійних змін бізнес змушений бути гнучким, швидко адаптуватися та знаходити ресурси для подальшої роботи. Насправді кількість замовлень навіть збільшилась, адже світла не було і в будинках людей, тож замовляти готову їжу додому стало не просто зручно – іноді це був ще й єдиний спосіб поїсти гаряче. 

Однак немає питань, які неможливо було б вирішити. Люди здебільшого із розумінням ставлись до різних ситуацій, тому що знають, як нелегко працювати в таких умовах. У додатку зараз ми завчасно попереджаємо користувачів, що в разі відсутності електроенергії кур'єри доставляють замовлення лише до 5-го поверху. Тому завжди є можливість обговорити ситуацію та знайти рішення. Кур'єр може домовитись із замовником, щоб той спустився та забрав замовлення. Інколи самі клієнти вигадують досить креативні способи, як це зробити. Наприклад, забрати замовлення з десятого поверху за допомогою спінінга. 

Наша мета – продовжувати працювати і покращувати сервіс, даючи можливість людям швидко та доступно отримувати гарячу смачну їжу вдома, а ресторанам і курʼєрам – додатковий дохід. 

Ми будемо розширяти як регіональне представництво, так і кількість ресторанів, з якими працюємо, тож стежте за нашими новинами. Давайте наближати перемогу разом!

884

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: