
У чому проблема?
Тернопіль — місто з багатою історією та унікальною культурною спадщиною. Засноване майже 500 років тому, воно пережило численні випробування та руйнації, але зберегло свою самобутність. Сьогодні Тернопіль, як і багато інших українських міст, долає наслідки російської військової агресії. Війна суттєво вплинула на економічну ситуацію в місті та зменшила його інвестиційну привабливість. Крім цього, громада прийняла десятки тисяч внутрішньо переміщених осіб, що створило додаткове навантаження на міську інфраструктуру та ресурси.

Тернопіль, Фото: Тернопільська міська рада
Яке рішення?
Тернопіль — зелене та комфортне місто
Влітку 2023 року Тернопіль почав розробляти комплексний план трансформації міста з урахуванням європейських стандартів сталого розвитку та унікальних особливостей самого міста. Цьому передувала перемога заявки Тернополя в конкурсі ініціативи "Мери за економічне зростання" (M4EG), яку впроваджує Програма розвитку ООН (ПРООН) за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС). Тернопіль став другим пілотним містом, після Миколаєва, яке розробило комплексний план трансформації та почало впроваджувати "портфоліо" підхід в Україні.

Презентація "портфоліо" Тернополя. Фото: Тернопільська міська рада
Перед розробкою портфоліо Тернопільська міська рада звернулась до самих тернополян.
"Ми знаємо, що неможливо якісно змінювати громаду, не почувши самих мешканців. Інструмент, запропонований ЄС і ПРООН, — «соціальне дослуховування» — допомагає отримати детальну інформацію про потреби та очікування мешканців. Також надає можливість створити спільне бачення майбутнього Тернополя. У результаті ми визначили, що громада має бути зеленим і комфортним містом", – розповів керівник портфоліо Тернополя Ігор Крисоватий, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Керівник портфоліо Тернополя Ігор Крисоватий, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Фото: Тернопільська міська рада
Як це працює?
Навесні 2024 року Тернопільська міська рада презентувала портфоліо "Зелене та комфортне місто Тернопіль", а також визначила курс на "зелену" трансформацію. Із залученням громадськості у межах портфоліо розробили шість опцій, які громада вже реалізовує за участі консультантів.
"Ми розраховуємо, що збільшиться позитивний вплив завдяки такій гнучкості, залученню широкого кола стейкхолдерів до формування місії. Таким чином, через реалізацію портфоліо Тернополя, ми закладаємо стратегію на подальший розвиток громади. Громада матиме визначену місію і вже навколо неї зможе отримувати фінансування, реалізовувати тематичні проєкти та рухатися в цьому напрямі розвитку", – пояснює Станіслав Підперигора, фахівець з інноваційного економічного розвитку, координатор портфоліо Тернополя від ПРООН.

Станіслав Підперигора, фахівець з інноваційного економічного розвитку, координатор портфоліо Тернополя від ПРООН
Що запланувала громада Тернополя?
- Стратегія розвитку громади з фокусом на зелені трансформації
Це комплексний документ, що містить бачення майбутнього та основні напрями розвитку громади. Над Стратегією працюють представники/-ці з міської ради, громадських організацій, університетів та залучений консультант. Також частково у розробці використали методологію M4EG "Шляхи до економічного зростання". Зокрема щодо залучення зацікавлених сторін до процесу розробки Стратегії, посилення фокусу на сталому економічному розвитку та включенні питань "зеленого переходу". У межах опції також розробляють низку заходів для реалізації Стратегії до 2027 року. Самі документи планують завершити в травні 2025 року.
- Створення терапевтичного простору
Проєкт передбачає створення першого терапевтичного саду в японському стилі в парку Сопільче. Війна має сильний вплив на психічне здоров'я, але не всі мають доступ до психотерапії або інших підтримуючих практик. Сад може стати доступним та відкритим для всіх місцем перезавантаження й спокою. Відкриття вже заплановане на середину весни 2025 року.

Терапевтичний сад у японському стилі, у процесі будівництва
- Інноваційний виклик – UNDP Boost Green Innovation Challenge
Акселераційна програма, яка спрямована на посилення економіки Тернополя. Це підтримка інноваційних проєктів підприємств у сфері "зеленої" економіки. У Тернополі відібрали п'ять команд, які пройшли менторські сесії, тренінги, отримали допомогу в акселерації своїх бізнес-моделей, а також фінансову допомогу у розмірі 10 000 доларів США на подальшу розробку або впровадження своїх проєктів.
Green Innovation Challenge проходить у партнерстві з BOOST – регіональною акселераційною програмою для інноваційних проєктів соціального впливу у країнах Європи та Центральної Азії. Усі учасники програми отримують можливість приєднатися до мережі випускників BOOST, яка об'єднує понад 160 новаторів і лідерів змін. Ця мережа створює простір для обміну досвідом, співпраці над новими ідеями та подальшого розвитку сталих рішень.
- Створення ЕкоХабу
Це новостворений центр для розвитку "зелених" ініціатив і сталого розвитку міста. ЕкоХаб є майданчиком для обміну досвідом, презентацій інноваційних рішень та ідей. Простір Open Space, в якому знаходить ЕкоХаб, відкрили 25 листопада.
- Розробка плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату до 2030 та 2050 років
Ця опція передбачає визначення енергетичного балансу громади та кадастру викидів парникових газів. У рамках опції також буде розроблений план заходів з пом'якшення наслідків змін клімату, проведуть оцінку ризиків і вразливостей громади та визначать заходи з адаптації до кліматичних змін. Над розробкою плану працює залучений консультант. План має бути готовий вже навесні 2025 року.
- Навчальні візити для переймання кращих практик в Україні
Фахівці Тернопільської міської ради, громадських організацій і університетів, які реалізують "зелені" трансформації, відвідали колег у Львівській та Івано-Франківській областях, у Хмельницькому та Вінниці для переймання кращих практик щодо управління відходами, термомодернізації будівель, енергоефективності та сортування вторинних відходів.
- Створення Центру сортування вторинних відходів
Центр планують розташувати на площі 500 метрів квадратних. У ньому буде приміщення сортувальної станції, ангарні підсобні та складські приміщення. Основна мета проєкту – ефективно сортувати та переробляти побутові відходи, зменшити обсяг відходів, що потрапляють на полігон та підвищити екологічну обізнаність містян.
А це точно працює?
Чому Тернопіль обрав курс на "зелену" трансформацію та до чого тут стала економіка?
"Реалізація портфоліо формує фундамент для подальшої трансформації громади. — говорить пані Тетяна Корчак, керівниця управління економіки, промисловості та праці Тернопільської міської ради. — Тернопіль зможе розвинути свій потенціал, отримати додаткову підтримку у сфері навчання, інновацій та фінансування. Також очікується, що «портфоліо» підхід посилить спроможність місцевого самоврядування та позитивно вплине на інклюзивне економічне зростання".

Тетяна Корчак, керівниця управління економіки, промисловості та праці Тернопільської міської ради. Фото: Тернопільська міська рада
"Зелена" трансформація — це перехід до сталого розвитку, що зменшує негативний вплив людської діяльності на навколишнє середовище та сприяє адаптації до змін клімату. Вона передбачає використання відновлюваної енергії, раціональне споживання ресурсів, впровадження екологічно чистих технологій і відповідного законодавства. Ці процеси відповідають Європейській зеленій угоді — комплексній стратегії ЄС, спрямованій на досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року та трансформацію економіки у стійку й конкурентоспроможну. Україна поступово інтегрується до європейського простору, і перехід Тернополя до "зеленої" трансформації є важливим кроком як для громади, так і для всієї країни.

Тернопіль. Фото: Тернопільська міська рада
В умовах війни, цей підхід набуває ще більшого значення. Наприклад, децентралізація енергопостачання дозволяє підвищити енергетичну безпеку громад. Це важливий інструмент не лише для стабільності, а й для розвитку. Особливо з урахуванням руйнівних атак ворога по критичній енергетичній інфраструктурі Тернополя.
Окремий акцент робиться на інтеграцію внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які стали новими мешканцями Тернопільської громади. За офіційними даними, місто прийняло 28 тисяч людей, а це 10% населення Тернополя. У місті їх називають "новими тернополянами". Адже вони – новий погляд, нові ідеї, нові фахівці, яких можна залучити в економічні процеси громади.
Що далі?
Тернопіль планує завершити впровадження "портфоліо" в межах ініціативи "Мери за економічне зростання" до кінця червня 2025. Але це тільки перший крок на шляху до трансформації економіки та міської системи. Команда міської ради Тернополя, яка займається пілотуванням портфоліо, не планує зупинятися на досягнутих результатах. Зокрема, є намір активніше залучати дітей до процесу "зеленої" трансформації міста через навчальні заходи та різноманітні конкурси, що допоможе формувати екологічну свідомість з раннього віку. Також особливу увагу приділять популяризації досягнень портфоліо серед містян і розширення ідей сталого розвитку.
Крім того, у планах є продовжувати проведення заходів на кшталт Green Innovation Challenge, підтримувати не тільки бізнес, а також громадські організації, інноваторів та університетські інкубатори. Розглянути можливість створення "зеленого" громадського бюджету участі за прикладом європейських міст. Планувати щорічні заходи за участі стейкхолдерів та партнерів, які можуть стати платформою для оцінки прогресу, збереження курсу на зелену трансформацію та підтримки духу спільної роботи в громаді.
Перші кроки Тернополя до "зеленої" трансформації та сталої економіки демонструють, що навіть в умовах війни можна не лише виживати, але й розвиватися, створюючи стійку та успішну громаду. Громада стає прикладом того, як інноваційні підходи можуть перетворити кризу на можливість для позитивних змін.
Реклама