fbpx
Сьогодні
Sponsored 11:00 27 Лют 2023

Економно — не значить погано. Нові рішення для нових реалій, або як заощаджувати електроенергію з комфортом для себе

Як би це дивно не звучало, та війна навчила нас цінувати. Людей, стосунки, почуття. Час, домівки, тишу. Війна показала, що справжні цінності часто непомітні, сприймаються як належне і пропускаються повз нашу увагу. І навіть щоденні ритуали, — абсолютно побутові речі та дії — стали чимось цінним — десь, можливо, і сакральним.

Блекаути увійшли в наше життя спершу шоком, а потім змінили його ритм і пріоритети. Цінувати світло й тепло ми стали десь так само, як і хотіти перемоги. І сьогодні про економію енергії задумуються не тільки екоактивісти, а й більшість звичайних українців. Бо кожен розуміє важливість власних дій. Особливо зараз — коли немає неважливого, немає малозначущого. 

У цьому матеріалі "Рубрика" разом із ТМ Philips підготувала серію рішень, що допоможуть кожному з нас заощаджувати електроенергію просто й ефективно. Поговоримо про те, як легко налаштувати свій побут так, щоб і встигати все під час увімкнення світла, і не перевантажувати мережу, спричиняючи аварійні відключення. Як готувати, прибирати, прати ефективно, ощадливо та комфортно?

У чому проблема?
Блекаути і нові звички енергокористування

У результаті масованих російських обстрілів по критичній інфраструктурі України у державі введені віялові та аварійні відключення електроенергії. Крім того, важливо, аби кожен українець економно використовував енергоресурси, щоб не перевантажувати мережу та не спричиняти частіші відключення. 

Як повідомляє "Укренерго", Німецька Федеральна асоціація управління енергетики та водними ресурсами (BDEW) провела дослідження, відповідно до якого споживання енергії у середньостатистичній квартирі розподіляється наступним чином:

28% — телевізори, ігрові приставки та комп'ютери;

14% — прання та сушіння одягу;

13% — освітлення;

11% — холодильники та морозильники;

9% — приготування їжі;

8% — миття посуду.

Таким чином, кожному з нас варто переглянути свої звички в користуванні електроприладами та знайти економніші, зручніші, безпечніші способи використання енергоресурсів. 

блекаути

Яке рішення?
Оптимізувати споживання електроенергії — прості правила для українців

Перше. Реструктуризація споживання та відмова від зайвого.

Зробіть ревізію своїх електроприладів і визначтеся, які з них можна використовувати лише вночі, а які вам тимчасово не потрібні.

Наприклад, посудомийна машина потребує багато електроенергії. Набагато ефективніше мити посуд під краном руками — навіть за умови нагрівання води бойлером або на електричній плитці ви витратите меншу кількість електроенергії.

Якщо у вас є газова пічка, мінімізуйте використання електрочайника. Кип'ятити воду можна навіть у звичайній каструлі. Так само слід рідше користуватися й мікрохвильовою пічкою і розігрівати їжу на газовій плиті.

Друге. Все по черзі.

Звичайно, в умовах, коли світло дають на пару годин, думати про черговість використання електроприладів дуже складно. Потрібно і прати, і прасувати, і воду гріти, а ще не завадило б помити голову та висушити волосся феном. Проте, усе ж вкрай важливо, використовуючи побутові електроприлади великої й дуже великої потужності, дотримуватись принципу черговості.

Коли праска, пральна машина, електроплита тощо працюють одночасно, створюється надвелике навантаження на мережу. Це може спричинити спрацювання аварійного захисту та відключення електроенергії. 

Найкраще — скласти графік і список пріоритетів для себе й користуватися приладами ефективно.

кухонна техніка

Третє. Бойлери — економно чи ні?

Вмикати та вимикати бойлер у надії зекономити енергію не варто. На нагрівання води прилад витрачає більше, ніж на підтримання температури. Вимикати його варто тоді, коли ви надовго їдете з дому.

Проте, є рішення, які допоможуть іще більше економити на нагріві води. Наприклад, існують "розумні розетки". З ними можна налаштувати час, коли бойлер автоматично увімкнеться та вимкнеться. Ви можете запрограмувати його на роботу вночі — у період найнижчого споживання. Тоді на ранок для вас буде тепла вода, а для мережі — економія.

Іще варто періодично очищувати водонагрівач від накипу. Таким чином він працюватиме швидше та економніше.

Їсти смачно, готувати економно

Нагрівальні прилади — найбільш енергозатратні. Саме тому кухонній техніці слід приділити особливу увагу. Ми вже говорили про те, від чого можна відмовитися, щоб знизити навантаження на мережу. Тимчасово відправити на відпочинок дрель, чи пральну машину — це одне. Але все ж часом хочеться приготувати собі щось смачненьке й скористатися електродуховкою. Водночас у багатьох із нас у квартирах стоять електроплити. І якщо без пиріжків іще можна обійтися, то як економити з варильними поверхнями?

Спершу поговоримо про лайфхаки використання електроплит. А потім — про альтернативні рішення.

По-перше, слідкуйте, щоб діаметр конфорки відповідав діаметру посуду. Велика каструля на малій конфорці — страва готується довго. Малий посуд на великій поверхні — ви втрачаєте енергію даремно.

На звичайній електроплиті економніше готувати страви по черзі на одній конфорці. Таким чином ви не витрачатимете зайву енергію на розігрів нової з нуля. Це не стосується індукційних плит. Тут суттєвої різниці немає.

Страву можна вимикати за 10-15 хвилин до кінця приготування — вона дійде під кришкою, а ви зекономите електрику.

А от альтернативне рішення для тих, хто цінує економію часу та електроенергії — використання мультипечі. Philips Ovi Smart HD9867/90 — розумна мультипіч розміру XXL, яка розрахована на приготування до 6 порцій страв. Вона налаштовує оптимальний час і температуру, аби результат був якнайкращим. Приготування у ній на 40% швидше та зберігає до 50% енергії напротивагу готуванню в духовці.

На сьогодні це — чудова альтернатива й електроплитам. Оскільки мультипіч не вимагає від вас присутності під час приготування їжі, ви можете займатися іншими справами, коли вдома є світло. Ви просто обираєте тип страви та натискаєте кнопку приготування. 

мультипіч філіпс

У ній можна смажити, випікати, готувати на грилі й підігрівати свої страви. Один прилад замінює як мінімум чотири енергозатратні девайси на кухні. А ще Philips Ovi Smart використовує гаряче повітря замість олії. М'ясо у вас вийде з хрумкою апетитною скоринкою й ніжне та м'яке всередині. А улюблена для багатьох картопля фрі готується всього з однією ложкою олії або й зовсім без неї, залишаючись хрумкою і водночас здоровою їжею.  

Крім того, перевагою є і розмір — ви можете приготувати цілу курячу тушку за один раз. Це супер важливо, коли кількість часу обмежена.

мультипіч від Філіпс

У чистому домі і в блекаут світліше

Пральна машина може витрачати близько 14% електроенергії, яку використовує родина. Що робити, щоб й ходити в чистому, і не "накручувати" зайвого?

Завантажуйте "пралку" максимум на три чверті від допустимої ваги. Якщо ви її перевантажите, витрати електроенергії збільшаться на 10-15%.

Не періть по парі футболок щодня. Краще складайте брудний одяг у кошик для білизни та періть його разом, коли назбирається достатньо для завантаження машинки.

Крім того, знизити споживання електроенергії можна, знизивши температуру прання. Особливо, якщо одяг не дуже брудний. Перед пранням можна обробити плями вручну.

Також краще прати вночі. Тут може допомогти таймер відкладеного запуску або "розумна розетка".

Що ж до прибирання квартири, то, звичайно, можна використати віник замість пилососа. Але на сьогодні є й краща альтернатива. Тим паче, шкода дорогоцінного часу й зусиль на прибирання, яке не допоможе позбутися пилу, а лише рознесе його по квартирі.

Усе-таки пилосос — найкращий варіант. Проте, краще придивитися до рішень, які дозволяють економити й прибирати навіть тоді, коли світла в оселі немає.

пилосос

Philips Aqua Plus XC8349/01 — це мийний бездротовий пилосос. Його потужний акумулятор тримає заряд до 80 хвилин. А в турбо режимі ви зможете прибрати понад 125 кв. м. на одному заряді. Тобто, вам не треба чекати, коли увімкнеться світло, аби чимдуж помчатися по квартирі з пилососом і хоч як-небудь прибрати оселю.

Ще одна фішка цього пилососа — LED-підсвітка. Більшість бруду і без блекауту невидима для нашого ока. А з цим девайсом ви зможете прибрати прихований пил, пух, волосся та крихти в будь-якому місці у будь-який момент.

пилосос

Інноваційна мийна насадка Philips Aqua Plus пилососить і миє, видаляючи різні типи бруду – від пилу до липких плям – у будь-якому напрямку. Тому в умовах економії та відключень світла найважливіше те, що нам не треба сидіти в брудній оселі, бо рішення є.

пилосос філіпс

Світле рішення: скільки ламп має горіти в оселі?

Окремо розглянемо питання освітлення. 13% від загальної кількості спожитої електроенергії у квартирі йде саме на нього. 

На період режиму економії варто все ж відмовитися від освітлювальних приладів із великою кількістю ламп. Зробіть так, щоб освітлення відповідало призначенню кімнати й вашим потребам.

Наприклад, загальне освітлення можна вмикати лише тоді, коли вам це потрібно, а під час читання чи роботи за комп'ютером достатньо торшера чи настільної лампи. Звичайно, варто користуватися енергоефективними LED-лампами. Вони споживають до 10 разів менше електроенергії.

Ще можна встановити сенсори руху — тоді світло з'являтиметься лише тоді, коли хтось є у приміщенні. Це особливо корисна річ для прохідних кімнат, туалетів тощо.

Не забувайте про правило "одна кімната — один світильник".

Держава в темі. Ще одне світле рішення

В ефірі телемарафону перша віце-прем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко повідомила, що з 1 січня 2023 року кожен українець та українка зможе безкоштовно отримати п'ять світлодіодних ламп на заміну старих ламп розжарювання.

Як це зробити? Українці, яким виповнилося 18 років, мають залишити заявку в Дії, прийти у відділення Укрпошти й обміняти п'ять ламп розжарювання на п'ять енергоощадних. 

За словами пані Свириденко, 50 млн LED-лампочок розвантажить роботу цілого реактору атомної електростанції.

Philips

Ще більше економних лайфхаків

Ці прості рішення зекономлять не лише електроенергію, але і ваш час. А це в умовах, коли не вистачає ні того, ні іншого, вже непогано.

Якщо ви готуєте кашу, замочіть крупу завчасно у холодній або підігрітій воді. Так вона звариться набагато швидше. А чимало круп взагалі не треба готувати — варто просто залити окропом.

Щоб вода швидше закипіла, додайте трохи солі або налийте олії — вона накриє плівкою поверхню води. Сіль та олію ми і так використовуємо у приготуванні, тому їх можна додавати не в кінці, а на початку.

Купуючи електроприлади, обирайте ті, що більш економні. Також, якщо обирати між обігрівачем та кондиціонером, варто обрати останній. Сучасні кондиціонери працюють на обігрів із зовнішньої температури до -18. І вони економніші за обігрівачі.

Хочете "посерфити" в інтернеті? Оберіть для цього телефон або планшет замість комп'ютера.

Не залишайте техніку у режимі сну. Вона все одно тягне електроенергію, хоч по суті ніякої користі не приносить — вмикайте лише тоді, коли будете нею користуватися.

Перевірте відстань від холодильника до стіни. Вона має бути не менше 5 см. Якщо він стоїть ближче, то перевитрата енергії може становити 30%.

Ми віримо, що 2023-й рік — переможний для України. І ці незручності — ніщо, порівняно з нашою майбутньою перемогою. Зрештою, блекаути навчили нас цінувати, економити, створювати комфорт навіть у тих умовах, у яких, здавалося б, він неможливий. Рішення завжди є. Часом їх створюємо ми, часом для нас. Але варто глянути навкруги та пошукати. Адже все нове робить нас сильнішими, гнучкішими та непереможними.

15249

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: