У чому проблема?
Україна стикається з серйозною проблемою будівельних відходів, яка загострилася через руйнування, спричинені війною. Але і в мирні часи відходи такого типу утворюються у різних процесах — від видобутку сировини до демонтажу споруд. Часто їх просто утилізують чи захоронюють. Так будівельні відходи не лише шкодять довкіллю, але й завдають значних економічних збитків.
Яке рішення?
"З огляду на обмеженість ресурсів та пріоритетність зеленої відбудови, ми пропонуємо переосмислити наше ставлення до вторинних матеріалів, і побачити в них цінний ресурс", — говорять в ГО ReThink, експертній організації з кругової економіки, яка з 2017 року об'єднує зусилля уряду, бізнесу, громад, експертів і міжнародних партнерів для спільної роботи над зеленою відбудовою України.
Щоби спростити процеси зеленого будівництва, обʼєднати гравців цієї галузі в одному місці та стимулювати кругові практики в ReThink, за підтримки посольства Нідерландів в Україні, створили платформу ПОВТОРНО. Завдяки цьому інструменту проблему утилізації будівельних відходів може бути розв'язано.
Як це працює?
Друге життя будівельним матеріалам
ПОВТОРНО — безплатний онлайн-сервіс, де можна знайти, купити чи продати старі будматеріали (а також залишки від будівництва, невикористані будматеріали тощо), а також знайти практичні поради та освітні публікації щодо роботи з ними. Такий собі інструмент для тих, хто прагне будувати свідомо, економічно та відповідально. Платформа пропонує нові можливості для створення стійкого майбутнього в Україні, використовуючи ресурси, які вже є у нас під рукою, зазначають творці проєкту.
"Учасники будівельної галузі стикаються з багатьма обмеженнями для повторного використання матеріалів: сумніви щодо якості, брак довірених постачальників, нестача знань щодо технік відновлення матеріалів. ПОВТОРНО допомагає подолати ці перешкоди та зробити архітектурні рішення більш екологічно сталими", — говорить Світлана Усиченко, координаторка проєкту ПОВТОРНО.
За словами Романа Пучка, співзасновника та директора ГО ReThink, ідея створення платформи ПОВТОРНО виникла у команди організації влітку 2022 року, коли після початку повномасштабного вторгнення рф Україна зіткнулася з величезною кількістю будівельних відходів та відходів руйнувань.
Аналізуючи ситуацію, минулого року ReThink провела комплексне дослідження "Стан та перспективи кругового будівництва в Україні", в якому опитали понад 80 українських архітекторів та проєктувальників та провели 17 інтерв'ю з представниками сектору будівництва. Також представники ГО відвідали будівельні об'єкти, щоб вивчити сучасні методи демонтажу та дослідити економічні й законодавчі виклики, які обмежують ширше використання перероблених матеріалів в будівництві.
Все це дало цінне розуміння проблем, з якими стикається галузь. Дослідники виявили: Україні потрібно більше практичних рішень для роботи з будівельними залишками та вторинними матеріалами.
"У таких країнах, як Нідерланди, Бельгія і Франція, вже існують подібні платформи. Наша співпраця з компанією geoFluxus (Нідерланди), яка за допомогою аналізу даних визначає, які матеріали можна врятувати від перетворення на відходи, багато в чому надихнула нас на створення ПОВТОРНО. Вони показали нам, скільки можливостей є для повторного використання матеріалів", — розповідає Роман Пучко.
Нині головна мета проєкту — продемонструвати, що перевикористання будівельних матеріалів може бути не лише екологічним, а й економічно доцільним рішенням, яке приносить користь бізнесу, громадам і довкіллю.
"Цей проєкт передусім втілює цінності ReThink — системність, залучення спільнот та екологічність. Це надає особливого сенсу нашій роботі, адже в процесі ми об'єднуємо різних людей навколо спільної мети, знаходячи рішення, які не лише просуватимуть кругову економіку, а й відповідатимуть інтересам всіх користувачів", — говорить Роман Пучко.
Що пропонує ПОВТОРНО?
Зареєструватися на платформі ПОВТОРНО можна за посиланням. Платформа відкрита для всіх: тут можна розміщувати як платні, так і безплатні оголошення. Кожен, хто має залишки будівельних матеріалів або вторинні ресурси, може створити своє оголошення на ПОВТОРНО.
На платформі зареєстровані постачальники, які верифіковані експертами організації ReThink. Усі вони — перевірені. Загалом платформа сприяє співпраці між проєктувальниками, бізнесом, громадами та іноземними партнерами.
Крім того, тут можна знайти практичні поради та навчальні матеріали. Так, у розділі "Практичні поради" публікують посібники та кейси щодо роботи з вторинними матеріалами, що додаються до оголошень. Але й не оминають увагою потенційні ризики: ПОВТОРНО надає інформацію про можливі ризики під час роботи з вторинними матеріалами (наприклад, необхідність дотримання техніки безпеки з потенційно забрудненими елементами конструкцій).
На думку розробників, ПОВТОРНО буде особливо корисною для:
- тих, хто займається демонтажем, будівництвом та ремонтом: демонтажні компанії та будівельники можуть легко продати залишки матеріалів, зменшуючи витрати на утилізацію та створюючи нові можливості для бізнесу;
- архітекторів, які шукають нестандартні та екологічно відповідальні рішення для своїх проєктів;
- міст та громад, що шукають підрядників для кругового поводження з відходами руйнувань: для муніципалітетів, які мають майданчики з відходами руйнувань, створили окрему сторінку — "Майданчики", де можна безплатно опублікувати наявні залишки.
- для проєктів, які шукають локальні матеріали: на сторінці "Проєкти" можна залишити запит на безплатні чи платні вторинні матеріали.
Окрім того, ПОВТОРНО висвітлює культурно-історичний потенціал матеріалів. Так, збереження матеріалів після руйнувань та використання їх у ландшафтних та фасадних рішеннях зустрічається в знакових архітектурних обʼєктах у різних країнах. У ReThink прагнуть, аби фахівці та громадськість в Україні помітили цей потенціал в нашому контексті та спільно знаходили рішення з переосмислення старих матеріалів, в яких закладена історична памʼять.
У яких будматеріалах зараз є особлива потреба?
Експерти команди ReThink відзначають, що наразі все більше зʼявляється запиту на матеріали та конструкції, що є екологічними та енергоефективними. Серед них є традиційні рішення, такі як деревʼяний брус та червона цегла. Проте серед архітекторів ReThink також помітили зацікавленість у переосмисленні залізобетонних конструкцій типового житла, яке присутнє в багатьох містах України.
"Загалом такі матеріали можуть бути використані повторно, як частини опорних конструкцій, так і для облицювання фасадів чи інтерʼєрів після додаткової проведеної обробки. Повторне використання металевих балок, колон та ферм є розповсюдженим для промислових будівель, але має потенціал й для інших типологій. Також актуальним є повторне використання меблів, дверей та вікон. Деякі українські організації це вдало практикують", — коментує Роман Пучко.
Кожен, хто зацікавлений у реюзі, може знайти на ПОВТОРНО реалізовані приклади перевикористання матеріалів. Зокрема вже зараз є доступними матеріали про дерев'яний брус, цеглу та український кейс перевикористання матеріалів для перетворення будинку на озері Супій. (До речі, "Рубрика" теж писала про це — читайте тут).
Проте у випадку обʼєктів руйнувань, не всі будівельні матеріали можна врятувати та використати повторно, — звертає увагу менеджерка проєкту "ПОВТОРНО" Наталія Фадєєва. Це залежить він кожного конкретного випадку: ступеню руйнації та наявності азбестовмісних матеріалів у обʼєкті.
"Часто після пошкодження шифер та інші азбестовмісні елементи забруднюють решту конструкцій й таким чином ускладнюють процедуру якісного демонтажу та відновлення матеріалів. Через це доводиться утилізовувати все разом та втрачати ресурси. Саме тому ми інформуємо наших користувачів щодо цього аспекту, оскільки багато хто не знає про небезпеку азбесту", — говорить Наталія Фадєєва.
А це точно працює?
Платформу ПОВТОРНО запустили минулого тижня, і як розповіли у ReThink, на ній вже активно розміщуються запити та пропозиції від проєктів та компаній. Наприклад, проєкт "Наше місце" — ініціатива зі створення простору для військових та їхніх сімей у Макарові — опублікував запит на матеріали для будівництва. Крім того, такі великі демонтажні компанії, як НРАВ-Діамант та Група компаній "ТЕРЕЩЕНКО", також вже додали свої послуги та матеріали на платформу.
"Нашою основною метою є спрощення процесу перевикористання будівельних матеріалів в Україні. Тому мірилом успіху для нас стануть реальні кейси успішного перевикористання, що стали можливими завдяки платформі. Кожен проєкт, що знаходить матеріали або послуги на ПОВТОРНО, демонструє економічну та екологічну цінність повторного використання в дії", — відзначають у команді.
Наразі ReThink сфокусовані на залученні користувачів, розвитку продукту та партнерств. Але наголошують, після запуску ПОВТОРНО вони відкриті до зворотного зв'язку від ринку: "Ми прагнемо розвивати проєкт у спільнотворенні зі спільнотою, щоб продукт максимально відповідав реальним потребам", — кажуть у команді.
ПОВТОРНО — це інформаційна платформа. Всі угоди щодо купівлі-продажу матеріалів здійснюються користувачами без участі ГО ReThink. ГО ReThink не несе відповідальності за якість товарів та дії користувачів.