Про першу в історії війни на Донбасі масову загибель екіпажу та пасажирів літального апарату.
Кульчицький став першим українським генералом, загиблим під час війни на Донбасі
Основну роль в першому періоді звільнення Слов'янська в квітні – травні 2014 року – грали перш за все бійці Національної Гвардії України, МВС та СБУ. На той момент армія була задіяна для прикриття кордонів від можливого російського вторгнення, перебувала в стадії розгортання і реальної допомоги могла надати небагато.
Для підтримки бойових дій була розгорнута також ланка вертолетів Мі-8 від авіації НГУ, яка здійснювала насамперед постачання для розкиданих навколо Слов'янська блок-постів. Природно, що російські бойовики із загону Стрєлкова-Гиркин намагалися боротися з нашою авіацією. За короткий час (починаючи з 25 квітня) їм вдалося збити або серйозно пошкодити чотири Мі-8 і Мі-24.
Мі-8МТ перед вильотом, 29 травня 2014 року
Однак найбільша трагедія того періоду сталася 29 травня 2014 року. Того дня екіпаж Мі-8МТ зі складу Гвардійської авіаційної бази Національної гвардії (командир – полковник Сергій Бульдович) здійснював рутинний виліт на потреби командування. Єдина відмінність – на борту знаходився начальник управління бойової та спеціальної підготовки Національної Гвардії МВС України генерал-майор Сергій Кульчицький з охороною, який мав перевірити стан боєздатності бійців 1-го батальйону НГУ на одному з блокпостів.
Першим у польотному завданні був блокпост №6, де пілоти зробили ротацію бійців зі складу спецроти міліції УМВС України в Івано-Франківській області (колишній «Беркут»).
Далі був блокпост №5, де саме несли службу бійці 1-го батальйону НГУ. Гелікоптер здійснив посадку за 500 метрів від опорного пункту, де заздалегідь було підготовлено місце для посадки та вивантажив продукти харчування.
Приблизно о 12:25 гелікоптер відлетів 800 метрів від блокпоста №5 та на висоті 30-40 метрів був збитий протитанкової керованою ракетою (за іншими даними – з ПЗРК, що виглядає малоймовірним із-за малої висоти ураження машини), яку випустила мобільна група бойовиків. Вважається що був злив інформації зі штабу, так як згідно про-російських джерел група точно знала що «полює на генерала» і очікувала прильоту конкретного гелікоптера.
Місце падіння гелікоптера
Екіпаж до останньої миті намагався спасти бойову машину та людей, які знаходились на борту. Але ці спроби були марними – гелікоптер вибухнув у повітрі та впав на землю між деревами, де ще раз вибухнув.
Внаслідок катастрофи загинуло 12 військовослужбовців – два члену екіпажу, генерал-майор Кульчицький, майор Курилович, шість івано-франківців та двоє бійців полку спецпризначення «Ягуар».
З екіпажу дивом уцілів тільки другий пілот капітан Олександр Макеєнко, якого при ударі викинуло з вертольота і він отримав тяжкі травми.
Кульчицький став першим українським генералом, загиблим під час війни на Донбасі.
Генерал Сергій Кульчицький
Він народився у грудні 1963 року в Німецькій Демократичній Республіці, де служив його батько — офіцер Збройних Сил СРСР. Дитинство пройшло у військових містечках різних гарнізонів і тому зовсім не дивно, що юнак вибрав шлях військового. Після закінчення Уссурійського суворівського військового училища, було Далекосхідне загальновійськове командне училище (з відзнакою).
Службу почав на Північному флоті, де з 1985 по 1992 роки пройшов всі щабелі військової кар'єри – від командира взводу до заступника командира 876-го окремого десантно-штурмового батальйону 61-ї бригади морської піхоти.
Після розпаду СРСР капітан Кульчицький у 1992 році перевівся служити до України.
Служив у частинах Національної Гвардії України на різних посадах у Тернополі, Сімферополі та Феодосії.
У 2005-2010 рр. Кульчицький був командиром 2-ї окремої бригади Західного територіального командування внутрішніх військ МВС України.
Після закінчення у 2010 року Національної академії оборони України перейшов на штабні посади. На початок Революції Гідності генерал-майор Кульчицький був начальником управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління внутрішніх військ МВС України.
Військовий на місті катастрофи
Прийняв активну участь у реформуванні НГУ. Так, вже навесні 2014 року, незважаючи на високу посаду особисто займався формуванням з активістів Самооборони Євромайдану фактично першого офіційного добровольчого підрозділу – 1-го резервного батальйону. Разом з бійцями батальйону він вирушив під Слов'янськ.
Після його загибелі підрозділу присвоєно почесне найменування — «Батальйон оперативного призначення (резервний батальйон) імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького 27 бригади Північного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України».
У червні 2014 року посмертно всі загиблі були нагороджені Орденом «За мужність» І ступеня, а генералу Кульчицькому по сукупності було присвоєно звання «Герой України». Капітан Макеєнко був нагороджений орденом «За мужність» III ступеня, восени 2014 року проходив реабілітацію у Хорватії.
Збиття Мі-8МТ 29 травня 2014 року було першим в історії війни на Донбасі випадком з масовою загибеллю екіпажа та пасажирів літального апарату, але на жаль не останнім…
Загиблі в катастрофі Мі-8МТ 29 травня 2014 року:
У матеріалі “Рубрики” ви знайдете дієві техніки, ігри та рекомендації, що допоможуть перетворити страх на… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з дерматологинею, щоб знайти всі відповіді. Читати більше
Київська архітектура виділяється унікальним поєднанням стилів — від бароко та готики до неомодернізму, конструктивізму та… Читати більше
“Рубрика” поговорила з ветеринаркою та кінологинею й розповідає, що робити, щоб допомогти вашому собаці чи… Читати більше
“Рубрика” розповідає, як медіа та громадські організації можуть залучити кошти для своєї діяльності, не спираючись… Читати більше
“Рубрика” розповідає про притулок для котів на прикордонній Сумщині та про те, як тут намагаються… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.